הודו מעדיפה: טילים מישראל ולא מארצות הברית

מערכת נגד טנקים מתוצרת רפאל גברה על המערכת המתחרה מארה"ב במכרז של הצבא ההודי, כך נמסר ממשרד ההגנה בדלהי. מדובר בעסקה שעלותה יותר מחצי מיליארד דולר, ונעשית כחלק מהמדיניות של ראש ממשלת הודו מודי לחזק את הצבא המקומי. ברפאל סירבו להגיב לדיווח

עסקת ענק בתחום מכירת נשק: הודו הודיעה היום (שבת) כי תרכוש מחברת רפאל טילים נגד טנקים מסוג גיל המכונים "ספייק בשווי של 550 מיליון דולרים. בכך גברה חברת רפאל בתחרות על ההצעה האמריקנית למכירת טילי Javelin. על פי הדיווחים, הודו תקנה לפחות 8,000 טילים ויותר מ-300 משגרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מערכת "ספייק" היא מערכת נישאת המיועדת לפגוע בטנקים, והחידוש בה היא שהיא ננעלת על המטרה עוד לפני שיגור הטיל. היא מיוצרת על ידי רפאל, שמצידה סירבה להגיב לדיווח מהודו.

יש לציין כי שנת 2014 הייתה שנה רעה מבחינה כלכלית לתעשיות הביטחוניות שהתאפיינה בירידה משמעותיות במכירות - משמונה מיליארד לשישה וחצי בלבד. העסקה האחרונה משפרת מאוד את המאזן הזה.

"מועצת הרכישות הביטחוניות העדיפה לרכוש את המערכת הישראלית, בהמשך לכך שהביטחון הלאומי שלנו הוא בראש סדר העדיפויות של הממשלה", אמר המקור הביטחוני לסוכנות רויטרס. "נפעל להאיץ את הרכישות ולשפר את החלקים הפגיעים יותר בצבא שלנו ללא דיחוי", הוא הוסיף.

ראש ממשלת הודו מודי, שנכנס לתפקידו לפני חמישה חודשים, החליט כחלק ממדיניותו לחזק את הצבא של המדינה השנייה באוכלוסייתה בעולם, לנוכח המתיחות הנמשכת בין הודו לפקיסטן ומחשש להתלקחות מחדש של סכסוך הגבולות של הודו עם סין העממית.

רק לפני כשבועיים נפגש ראש הממשלה נתניהו עם ראש הממשלה ההודי הנבחר, על מנת להדק ולשפר את מערכת היחסים בין המדינות. בין היתר נועדה הפגישה להגביר את שיתוף הפעולה המודיעיני בנושאי לחימה וטרור עולמי, אך גם כדי לחזק את הסחר בין שתי המדינות, כמו עסקת הנשק שנחתמה.