לאחר פיגוע הדריסה: מהומות אלימות בי-ם. צפו

בבוקר שלאחר פיגוע הדריסה ברכבת הקלה, המשטרה נערכה בכוננות מוגברת מחשש להתפרעויות בעיר. במרבית המקומות נשמר שקט יחסי, פרט לתקריות בודדות של ידויי אבנים שהובילו למעצרם של שלושה צעירים ערבים. כך זה נראה

ירושלים על סף רתיחה: פיגוע הדריסה ברכבת הקלה הוביל למתיחות גבוהה היום (שישי) בבירה, זאת לאחר הלווייתו של המחבל ותפילות יום השישי בהר הבית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כוחות משטרה ומג"ב רבים נערכו סביב העיר העתיקה מחשש להפרות סדר, אך המתפללים שיצאו ממסגדי הר הבית חזרו לבתיהם ללא אירועים חריגים. ואולם, בשכונת ואדי ג׳וז יידו צעירים ערבים אבנים וירו זיקוקים לעבר כוח משטרה שפיזר אותם. שלושה מהצעירים נעצרו.

בתקרית אחרת, בתוך שכונת עיסוויה הובערו צמיגים על ידי כמה צעירים רעולי פנים. בנוסף אבנים הושלכו לעבר כוח משטרה ומג״ב שפיזר את המתפרעים תוך שימוש באמצעים. 

במהלך היום הובאו מאות שוטרים, לוחמי יס"מ, לוחמי משמר הגבול וכוחות מיחידות מיוחדות ממשיכים לתגבר את מחוז ירושלים במסגרת המאמצים של המשטרה להשיב את הסדר לבירה.

הכוחות בירושלים, היום (חטיבת דובר המשטרה ולע״מ)

מהמטה הארצי במשטרה נמסר כי "בהתאם לאישור המפכ"ל, תגבור הכוחות במחוז יימשך ככל שיידרש". בנוסף צוין כי "משטרת ירושלים תפעל עם כלל גופי הביטחון וגורמי האכיפה על מנת לטפל ולתת מענה מבצעי וחקירתי מול פורעי החוק והסדר".

לוחם מג"ב: ידינו כבולות

האירועים בבירה התרחשו על רקע פיגוע הדריסה ברכבת הקלה בעיר, במהלכו דרס מחבל תושבים שהמתינו בתחנה וגרם למותה של התינוקת חיה זיסל בראון ז"ל, ופצע שבעה בני אדם. לוחם מג"ב שהתראיין אמש (חמישי) ל"שש" עם רינה מצליח, סיפר על ההסלמה וחוסר היכולת של כוחות הביטחון לתת מענה אמיתי ולמנוע אירועים ביטחוניים. את האשם הוא תולה במה שהוא מכנה "הסיסמה" שמנחה את צמרת המשטרה: "להרגיע את הרוחות", מבלי ליזום פעילות כלל.

 

חיה זיסל בראון ז"ל (באדיבות המשפחה)

"כל הכפרים בירושלים בוערים", אמר הלוחם, שביקש מטבע הדברים להישאר בעילום שם. "יש מין קטע כזה שאומרים לנו, 'כל זה זו עליית מדרגה'. אנחנו יודעים שזאת עליית מדרגה. בתור אנשים שעובדים בשטח, בתור כוח מג"ב, אנחנו יודעים שזו עליית מדרגה. אנחנו מרגישים אותה". הוא קבל על הממונים עליו: "הקצינים בשטח אמנם נמצאים איתנו, הם באים לממש 10 דקות, רבע שעה. ככוח משטרה, תפקידנו זה לשמור על השקט - אבל לא לעמוד כמו בובות".

הלוחם אף סיפר כי לצוותים בשטח אין כלים להתמודד עם הפורעים. "לגז מדמיע הם כבר רגילים", אמר. "אנחנו מבחינתנו, הם עולים מדרגות, זורקים אבנים, אחרי זה בקבוקי תבערה". לדבריו, חומרת האירועים לא מגיעה לתקשורת: "בשבועות האחרונים בכלל יש בתקשורת קטע כזה שאף אחד לא מדבר על זה שיש במספר מוקדים ירי ממש, גם על צירים, גם אם זה על 443, פעמיים בחצי השנה האחרונה היה ירי שלא דווח בתקשורת".