על סף פיצוץ: שישי מתוח בירושלים

אחרי שעות ארוכות של עימותים בלתי פוסקים, היום יתקיימו בירושלים שני אירועים נפיצים: הלוויית המחבל מפיגוע הדריסה ותפילות יום השישי. 450 שוטרים נוספים ייפרשו בעיר. המשטרה מתכוונת להכניס כוחות לכפרים ולשכונות מזרח וצפון העיר

לילה מתוח בירושלים. היום (שישי) תתקיים בעיר הלוויית המחבל שביצע את פיגוע הדריסה ברכבת הקלה - ובשעות הצהריים יתקיימו גם תפילות יום השישי, המועדות לפורענות. כל אלה יתרחשו על רקע התסיסה בעיר הבירה, והמשטרה תיפרש בכוחות מתוגברים: כ-450 שוטרים נוספים נמצאים כעת בירושלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המשטרה מתכוונת להגביל את כניסת המתפללים היהודים להר הבית, וההערכות הן שהעימותים יימשכו ברמה דומה לזו שראינו במהלך יום חמישי. החל מיום ראשון ייפרשו בעיר 1,000 שוטרים נוספים, ובמשטרה מתכוונים להיכנס אל תוך השכונות והכפרים של צפון ומזרח ירושלים לפעילות ממושכת, בשיתוף רשויות אחרות.

"אנו רוצים להחזיר את מערכת אכיפת החוק למזרח ירושלים", אמרו אמש בכירים במשטרה, "נשתדל גם להידבר עם הנכבדים, אבל נאכוף את החוק בכל מקרה". פעילי ימין קיצוני קיימו אמש הפגנת מחאה באזור הפיגוע בגבעת התחמושת, וקראו לנקמה כתגובה. בסופה של ההפגנה נעצרו 12 מפגינים.

הפגנת הימין הקיצוני הערב (פלאש 90, מרים אלסטר)

לאורך כל היום התעמתו מאות רעולי פנים עם שוטרים במזרח ובצפון העיר. רעולי פנים השליכו אבנים לעבר גן ילדים בשכונת מעלה הזיתים ולכיוון הרכבת הקלה. כוחות המשטרה ומג"ב השתמשו בעיקר ברימוני הלם כדי להניס את המתפרעים. לוחם מג"ב שהתראיין בעילום שם ל"שש" עם רינה מצליח, מתח ביקורת קשה על מפקדיו ועל הפיקוד הבכיר שלדבריו, לא מותיר ללוחמים בשטח כל אפשרות פעולה או התגוננות.

"הקצינים בשטח אמנם נמצאים איתנו, הם באים לממש 10 דקות, רבע שעה. ככוח משטרה, תפקידנו זה לשמור על השקט - אבל לא לעמוד כמו בובות", סיפר. "לגז מדמיע הם כבר רגילים. אנחנו מבחינתנו, הם עולים מדרגות, זורקים אבנים, אחרי זה בקבוקי תבערה. למה הם בעצם כל פעם חוזרים לזירה? כי הם מרגישים שאנחנו כבולים".

רה"מ נתניהו אמר כי "אנו נחזיר את השקט והביטחון לירושלים" והדגיש שהמתקפה על העיר "נתמכת על ידי אבו מאזן". הוא נפגש עם השוטר שרדף וירה במחבל שביצע את פיגוע הדריסה ושיבח אותו, ולאחר מכן קיים דיון מיוחד על ההסלמה בירושלים עם ראש השב"כ והשר לביטחון הפנים.

בצד השני של הפיגוע הקטלני, משפחתו של המחבל עבד אל-רחמן אל-שלודי אומרת: זו הייתה תאונה. קרוב משפחתו אף אמר שהוא "נרצח בדם קר על ידי השוטרים", וכי "יש אנשים שראו אותו יוצא מהרכב וצועק שהרכב החליק". אחרים בשכונתו דווקא מבינים היטב שזה היה פיגוע ותולים את האשם במעצרים הנרחבים שמבצעת המשטרה בשכונות הערביות, ובכניסת המתיישבים היהודים לבתים בכפרים. "הם הדאע"ש החדש של היהודים", אמר אחד הצעירים.