לוחם מג"ב בירושלים: "הכפרים בוערים, ידינו כבולות"

עדות קשה של לוחם מג"ב באזור ירושלים שמעיד על הקושי היומיומי של הכוחות בבירה להגיב אל מול האלימות הפלסטינית המתפרצת מולם. "אנחנו מרגישים שזו עליית מדרגה", הוא אומר ומאשים את השר לביטחון פנים, שלדבריו "אומר למפקד המחוז להרגיע את הרוחות"

ההסלמה בירושלים - עדות מהשטח: לוחם מג"ב שהתראיין הערב (חמישי) ל"שש" עם רינה מצליח, מספר על ההידרדרות וחוסר היכולת של כוחות הביטחון לתת מענה אמיתי ולמנוע אירועים ביטחוניים. את האשם הוא תולה במה שהוא מכנה "הסיסמה" שמנחה את צמרת המשטרה: "להרגיע את הרוחות", מבלי ליזום פעילות כלל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"כל הכפרים בירושלים בוערים", אומר הלוחם, שביקש מטבע הדברים להישאר בעילום שם. "יש מין קטע כזה שאומרים לנו, 'כל זה זו עליית מדרגה'. אנחו יודעים שזאת עליית מדרגה. בתור אנשים שעובדים בשטח, בתור כוח מג"ב, אנחנו יודעים שזו עליית מדרגה. אנחנו מרגישים אותה". הוא קבל על הממונים עליו: "הקצינים בשטח אמנם נמצאים איתנו, הם באים לממש 10 דקות, רבע שעה. ככוח משטרה, תפקידנו זה לשמור על השקט - אבל לא לעמוד כמו בובות".

הלוחם תיאר שלצוותים בשטח אין כלים להתמודד עם הפורעים. "לגז מדמיע הם כבר רגילים", הוא מספר. "אנחנו מבחינתנו, הם עולים מדרגות, זורקים אבנים, אחרי זה בקבוקי תבערה". לדבריו, חומרת האירועים לא מגיעה לתקשורת: "בשבועות האחרונים בכלל יש בתקשורת קטע כזה שאף אחד לא מדבר על זה שיש במספר מוקדים ירי ממש, גם על צירים, גם אם זה על 443, פעמיים בחצי השנה האחרונה היה ירי שלא דווח בתקשורת".

"הירי בלילות הוא לא ירי חתונות"

"בכל לילה יש קולות ירי משועפאט, שכדי להשתיק את זה אומרים שזה ירי חתונות, זה לא בדיוק ירי חתונות", הוא חושף. "בירי חתונות אין עמדות פגועות מירי, וכן היו לנו עמדות שנפגעו מירי, גם בחצי שנה האחרונה שלוש פעמים באזור קלנדיה. אין לנו דרך להתמודד עם זה. אם אומרים לנו שהמקסימום שאנחנו יכולים לעשות זה לירות גז וכדורי ספוג, שספוג זה דבר מצחיק שפוגע בבן אדם וזה לא מדגדג לו אפילו. למה הם בעצם כל פעם חוזרים לזירה? כי הם מרגישים שאנחנו כבולים".

כשהלוחם נשאל מי בדיוק משתיק את ההסלמה, הוא משיב: "אני לא רוצה לנקוב בשמות, אבל בסופו של דבר זה מגיע מהראש, מהשר לביטחון פנים שאומר שבמיוחד באזור ירושלים למפקד מחוז להרגיע את הרוחות תמיד. גם אנחנו רואים אותו בהר הבית, תמיד 'להרגיע את הרוחות, להרגיע את הרוחות'. משם זה מטפטף לאזור מפקדי מרחב, שמפקדי המרחב נותנים את זה למפקדי יחידות, 'להרגיע את הרוחות'".

"רימון הלם? עושה בום" (רויטרס)

"הלוחמים נשברים מנטלית"

"דובר המשטרה מתראיין ואומר: 'אנחנו מתוגברים בכוחות מתוגברים, מעבר לביטחון השוטף שלנו'. גם אם לצורך העניין יהיו בירושלים במקום 10,000 שוטרים, 20 אלף שוטרים או 30 אלף שוטרים, זה לא משנה. זה רק לנראות. אני יכול להעיד על הפרות סדר שנמשכות 10 ו-12 שעות באזור קלנדיה ביום שישי. זה נמשך משעה 14:00-15:00, מסיום התפילות בהר הבית, ועד 22:00-23:00 בלילה. זה כמעט 12 שעות של הפרת סדר, שרק הודפים אותן. למה אני צריך לעמוד כמו בובה ורק להדוף אותם? ולהתחנן אליהם שלא ייכנסו?".

לדבריו, גם הממונים בשטח לא נותנים מענה. "קצינים שעומדים לידי עוד אומרים לי 'לא נורא, אנחנו נרגיע את הרוחות'. שימוש ברימוני הלם, שרימוני הלם זה דבר שעושה בום וזהו. אנשים מסיימים את ההפרות סדר, זורקים את הציוד על הרצפה, ממש נשברים מנטלית. אומרים, 'ראבאק אנחנו פה 12 שעות, הם צוחקים לנו בפנים'".

הלוחם מזהיר מירי חי בתוך השכונות. "יורים בגבעה הצרפתית ירי של צרורות, וזה אומר שיש תחמושת באזורים האלה, וזה כפרים בתוך ישראל. לא יכול להיות שיש להם תחמושת, ארגונים שיש להם תחמושת בתוך ישראל ואנחנו נעמוד כמו בובות מסביבים ונתחנן אליהם, 'לא אל תיכנסו לתוך היישובים היהודיים'". 

דובר משטרת ירושלים מסר בתגובה לדברים כי "מדובר בטענות חסרות אחרית ובסיס. המשטרה פועלת בכוחות מתוגברים ובנחישות ומשתמשת באמצעי אל-הרג מגוונים לפיזור הפגנות שיעילותם הוכחה גם בהפרות הסדר הקשות ביולי-אוגוסט. הפעילות הנחושה והבלתי מתפשרת הביאה לירידה בהפרות הסדר ולמעצר 800 מפירי סדר ול-300 כתבי אישום. המשטרה תוסיף ותפעל ללא פשרות ובנחישות ולא תאפשר לשום גורם לרפות את ידה ולהביא בפעילותה לשקט".