פרסום ראשון: ישראל סייעה בחיפושים אחר מטוס ובו לבנוני

שנה אחרי שחתמה ישראל על אמנה בין מדינות הים התיכון לסיוע בחיפושים אחרי כלי טיס ואניות - מבצע חיפוש משותף יצא אל הפועל. מטוסי חיל האוויר נשלחו לסייע בסריקות אחר מטוס ובו אזרח קפריסאי ולבנוני שהמריא מקפריסין. שרידיו נמצאו מאוחר יותר ממזרח לאי, אך גורל הנוסעים אינו ברור

חיל האוויר מסייע בחיפושים. ארכיון

חיל האוויר הישראלי הוקפץ אחרי שאמש (רביעי) נעלם מטוס קל שהיה בדרכו מקפריסין ללבנון. איך כל זה קשור לישראל? אמנה שנחתמה בין מדינות הים התיכון לשיתוף פעולה בנושא חיפוש והצלה של מטוסים ואניות במקרי חירום - ועתה הופעלה לראשונה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על האמנה חתם לפני שנה ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש רשות התעופה האזרחית גיורא רום בקפריסין - אך עד עתה לא נדרשה לסייע ישראל בחיפושים באזור. במהלך הלילה, בפעם הראשונה מאז החתימה, הופעל חיל האוויר כדי לנסות ולאתר את המטוס שהמריא משדה התעופה בפאפוס בדרכו לביירות, שידר אות מצוקה ואז נעלם ממסכי המכ"ם.

הבוקר נמצאו שברי המטוס במימי הים התיכון ממזרח לקפריסין, על ידי צוותים קפריסאים שהשתתפו בחיפושים. מפקד צוות החיפוש, יינאקיס לויזו, אמר כי גורלם של שני נוסעי המטוס עדיין לא ברור ובשלב זה הם מוגדרים נעדרים.

עוד הוסיף מפקד הצוות כי הניסיונות לאתר את השניים יימשכו גם בימים הקרובים וציין כי ספינה של חיל הים הגרמני תסייע להעביר את הריסות המטוס לקפריסין.

אחרי היעלמות המטוס הוקפצו שני מטוסי הרקולס ושני מסוקי יסעור שלקחו חלק בחיפושים אחר המטוס בו טסו אזרח לבנוני ואזרח קפריסאי. בנוסף, השתתפו בסריקות גם כוחות של משמר החופים של קפריסין ופריגטה של חיל הים הגרמני, שנמצאת בפעילות של נאט"ו מול חופי לבנון. גם ברזיל תרמה למאמצי האיתור כששלחה כלי שיט שמהווה חלק מהכוח הבינלאומי שפועל באזור המזרח התיכון.