ירושלים בוערת: כל 5 שעות אירוע לאומני

מאז רצח הנער אבו ח'דיר עיר הבירה בוערת. 800 חשודים נעצרו ו-300 כתבי אישום הוגשו. ניצב צ'יקו אדרי רק נכנס לתפקיד וכבר מתמודד עם גל של אלימות גואה - ששיאו בפיגוע הדריסה. תמונת מצב מדאיגה‎

מאז רצח הנער מוחמד אבו ח'דיר לפני כשלושה חודשים המתיחות בבירה הולכת וגואה, מתיחות שהגיע לשיא הערב (רביעי) עם פיגוע הדריסה בירושלים. בחודשים שחלפו מאז הרצח, שהצית את הבעירה, הוגשו כ-300 אישום בשל אירועים לאומניים, כ-60 מתוכם מתייחסים לאירועים הקשורים לרכבת הקלה. בנוסף עצרה המשטרה כ-800 חשודים בפעילות לאומנית, כש-100 מתוכם קשורים לאירועי זריקות אבנים וגרימת נזק לרכבת. ההערכה היא שכ-50 בני אדם נפגעו מידויי אבנים ובקבוקי תבערה בחודשים האחרונים ונזקקו לטיפול רפואי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כמעט כל חמש שעות יש אירוע לאומני ביומיים האחרונים - מדווחים במשטרת ירושלים, לרוב מדובר במקרים של יידוי אבנים. מפקד המחוז החדש, ניצב משה (צ'יקו) אדרי נכנס רק אתמול לתפקידו וכבר מתמודד עם גל נוסף של אלימות, שהגיע לשיאו הערב עם פיגוע הדריסה הקטלני בו נהרגה התינוקת חיה זיסל בראון ז"ל.

במשטרה מוסיפים כי צוות המשימה המיוחד, שהוקם לטיפול באירועים, רשם כ-37 אירועים של זריקות אבנים, בין ה-7 בספטמבר ל-21 באוקטובר - מדובר בכמעט אירוע לאומני אחד ביום המדווח לכוחות הביטחון. רק הערב, לאחר הפיגוע, יידו עשרות רעולי פנים אבנים לעבר כוחות המשטרה בשכונות עיסוויה וסילואן.

האינתיפאדה השקטה של ירושלים

הבירה בוערת. ארכיון (הדס פרוש / פלאש 90)

ישנם גם אירועים נוספי שאינם מגיעים לידיעת גורמי הביטחון ולכן אינם נמנים בספירה. חלק מאירועי יידויי האבנים הרבים מבוצעים על ידי קטינים, שאינם כשירים לעמוד לדין וכל שנותר לכוחות הביטחון, במקרים רבים, הוא להעבירם לידי הוריהם.

גורמים ברכבת הקלה מציינים כי בשלושת החודשים האחרונים דווחו כ-50 אירועי זריקות אבנים, יידויי בקבוקי תבערה וגרימת נזק לרכבת - סך הכל 150 מקרים. האירועים פגעו פעמים רבות בתנועת הרכבות, עיכבו את תדירות נסיעתן והשביתו קרונות רבים - עקב נזקים.

בין אירועי האלימות שפקדו את העיר ביומיים האחרונים: מעצר של שלושה צעירים קטינים שהיו בדרכים לידויי אבנים לעבר הרכבת הקלה באזור שועפט, נער כבן 13 שנעצר לאחר שיידה אבנים בשכונת א-טור במזרח העיר, חמישה צעירים שנעצרו לאחר שיידו אבנים לעבר ציר עוזי נרקיס ליד הגבעה הצרפתית, שלושה צעירים תושבי בית חנינה שיידו אבנים לעבר רכב ישראלי, והשיא היום - בפיגוע הדריסה.

"מצב בלתי נסבל". ארכיון (משטרת ישראל)

ראש העיר ניר ברקת מודאג. לאחרונה הוא במכתב חריג לראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו מתח ביקורת על עבודת המשטרה בעיר, שלטענתו, אינה מצליחה להתמודד עם האירועים. הערב שוב קרא ברקת לשנות את הטיפול באירועים הלאומניים וטען כי המצב הפך "בלתי נסבל".

הפעם זה הצליח. מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו הורה לתגבר את הכוחות ולשלוח מאות שוטרים לבירה באופן מיידי. האם זה יעזור?