אחרי פיגוע הדריסה: מאות שוטרים לירושלים

מפכ"ל המשטרה הורה להוסיף לכוחות שכבר מוצבים בירושלים תגבורת של שוטרים ולוחמי מג"ב. "נפעל בנחישות נגד ההסתה והפרות החוק". ראש העיר: "המצב בלתי נסבל". רה"מ: "אבו מאזן הסית"‎

ראש עיריית ירושלים ניר ברקת פנה הערב (רביעי) לראש הממשלה בנימין נתניהו בבקשה לתגבר את כוחות המשטרה בבירה, בעקבות פיגוע הדריסה והמתיחות הגואה בעיר. שעה קלה לאחר מכן כבר הודיע מפכ"ל המשטרה רנ"צ יוחנן דנינו כי מאות שוטרים ולוחמי מג"ב יתגברו את המחוז באופן מיידי.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדברי דנינו, הכוחות יוצבו במקומות שונים בבירה, בעיקר במוקדי חיכוך, בהתאם להערכות מצב ולתמונת המודיעין. "במחוז יערכו לתת מענה לכל תרחיש אפשרי", הבהיר המפכ"ל. "המשטרה תפעיל את האמצעים והכלים העומדים לרשותה ותנקוט בנחישות כלפי הסתה והפרות חוק מכל המגזרים".

בעקבות פיגוע הדריסה בירושלים, ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים התייעצות ביטחונית יחד עם השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ', מפכ"ל המשטרה דנינו וראש השב"כ יורם כהן. "כך פועלים שותפיו של אבו מאזן לממשלה, אותו אבו מאזן שרק לפני ימים הסית לפגיעה ביהודים בירושלים", האשים נתניהו את יו"ר הרשות הפלסטינית בתום הערכת המצב.

"מלחמה על ירושלים" (רויטרס)

"המצב בירושלים בלתי נסבל"

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ציין כי ההסתה ברחוב הערבי ברחבי ירושלים הולכת וגוברת. "היא זוכה לדאבוננו לגיבוי מצד ההנהגה בעולם הערבי, יכולה להמיט אסון על מרקם החיים העדין בירושלים ולסחוף את כולנו אל מערבולת של חורבן וכאב", אמר ריבלין.

ראש עיריית ירושלים ניר ברקת קרא להשיב את השקט לבירה. "כפי שאני אומר כבר חודשים - המצב בירושלים בלתי נסבל ויש לפעול באופן חד וברור כנגד כל תופעת אלימות המתקיימת בעיר", אמר ברקת.

ברקת קרא להכניס את כוחות המשטרה אל תוך השכונות הערביות בהן יש הפרות סדר ולפעול בפריסה רחבה. "אני אמשיך לעמוד על המשמר ולא אשקוט עד שהביטחון ישוב לירושלים", הבטיח ראש העיר.

פינוי התינוקת שנהרגה (חדשות 2)

הפיגוע, במהלכו דרס מחבל תושבים שהמתינו בתחנת הרכבת הקלה, הרג תינוקת ופצע שבעה, גרר גל של גינויים במערכת הפוליטית. "נקמת דם תינוקת בת שלושה חודשים לא ברא השטן", אמר שר הכלכלה והשר לענייני ירושלים נפתלי בנט. "משטרת ישראל והמשרד לביטחון פנים צריכים להתייחס אל כל זריקת אבנים כאירוע טרור, אל כל שורף תחנת רכבת כטרוריסט. אל אויב שהוא רוצח תינוקות צריך להתייחס בהתאם".

בנט גם תקף את הממשלה בה הוא חבר. "ממשלת ישראל נכשלה בשנה האחרונה במתן ביטחון לתושבי ירושלים, בירת ישראל", אמר. "מה שקרה הערב הוא המשך למאות פיגועים בחודשים האחרונים שנותרו ללא מענה הולם. מי שחושש לבנות בתים בירושלים, מי שמבליג על אבנים בבירה, מי שנותן לשרוף תחנות דלק ותחנות רכבת - מודיע שהוא ויתר על הריבונות בירושלים - ואם אין ריבונות, אין ביטחון, והגיע הזמן להתעשת".

"מלחמה על ירושלים"

ח"כ דני דנון (ליכוד) טען כי זוהי הכרזת מלחמה. "הפלסטינים מנהלים נגדנו מלחמה על ירושלים", אמר דנון. "חייבים להילחם בטרור בלי גמגום".

ח"כ מירי רגב (ליכוד) הדגישה כי המצב בירושלים הפך בלתי אפשרי. "תפקיד המשטרה הוא לאכוף את החוק ותפקיד מערכת המשפט הוא להעניש באופן משמעותי את אותם מוסלמים קיצוניים שמסיתים, מגבירים את הטרור ומאיימים על אזרחים חפים מפשע", ציינה רגב.

רגב הוסיפה כי זימנה את השר לביטחון פנים לוועדת הפנים שהיא עומדת בראשותה כדי שייתן סקירה על פעילות המשטרה במזרח העיר. "יש להכפיל את כוחות המשטרה במרחב קדם במזרח ירושלים ויש לפעול ביד ברזל תקיפה כנגד כל מי שפועל בניגוד לחוק בין אם הוא יהודי או מוסלמי", אמרה.

"זהו יום קשה וסופו נורא", אמר יו"ר מפלגת קדימה, שאול מופז. "ממשלת ישראל ומערכת הביטחון נדרשת להשיב באופן מיידי ומוחלט את הביטחון לתושבי ירושלים - בירת מדינת ישראל".

חברת הכנסת אורית סטרוק (הבית היהודי) וחבר הכנסת יריב לוין (הליכוד) הביעו זעזוע מהפיגוע וקראו בתגובה לבנות עוד בבירה. "בזמן שהמחבלים מבצעים פיגועים רצחניים כדי להעמיד בסימן שאלה את אחדותה של ירושלים, על הממשלה להבהיר במעשים שזו בירתנו, כאן נחיה לנצח וכאן גם נבנה וניבנה", אמרו. "אנו קוראים לממשלה להכריז על בנייה נרחבת בירושלים, עוד הלילה".