תיעוד: חיילים כפתו ילד פלסטיני כבן 12 בחברון

ארגון "בצלם" תיעד את מעצרו של נער, שלטענת משפחתו סובל מליקוי שכלי ואינו יכול לדבר, לאחר שנחשד ביידוי אבנים. הנער נאזק למרות מחאת שכניו, ושוחרר רק לאחר שאביו הצליח לשכנע את החיילים. בעקבות התיעוד, האירוע ייבדק בצה"ל, ומדובר צה"ל נמסר כי "הנער שוחרר דקות ספורות לאחר תפיסתו"

הנער הפלסטיני נאזק למרות מחאת שכניו: כוח צה"ל עצרו נער כבן 12 בחברון בחשד שיידה אבנים לעבר חיילים. בסרטון שפורסם היום (שני) על ידי ארגון "בצלם" מתועד מעצרו של הנער, שלאחר מכן התברר כי הוא אינו מסוגל לדבר ולהסביר לחיילים כי לא יידה אבנים. האירוע יתוחקר בצה"ל בעקבות התיעוד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האירוע המתועד התרחש אתמול בשכונת ג'בל ג'והר בחברון, כאשר נרשמה תקרית של יידוי אבנים. החיילים שהגיעו למקום במהרה עיכבו את הנער א' א-רג'בי, שטרם מלאו לו 12 שנים ועל כן נמצא מתחת לגיל האחריות הפלילית. בסרטון שפורסם נראים החיילים בזמן שהם מכסים את עיני הנער, אוזקים את ידיו ומעלים אותו לג'יפ הצבאי.

הנער נעצר למרות קריאות תושבי השכונה, שניסו להתריע בפני החיילים על מצבו הנפשי של הנער - אך החיילים הורו להם לא להתקרב. מארגון "בצלם" נמסר כי הנער שוחרר לאחר כרבע שעה, כאשר הגיע לזירה אביו של א-רג'בי, שהצליח לשכנע את החיילים כי בנו לוקה בשכלו ואינו מסוגל לדבר.

מתנדב "בצלם" סמיח דענא תיעד את מעצר הנער מחלון ביתו, וברקע נשמעות קריאות עידוד לחיילים מצד עשרות תושבים יהודים מהאזור, שקראו "כיפאק לצה"ל", "עד עכשיו שיחקת אותה גבר, תראה איפה אתה מתחבא, חתיכת פחדן". לאחר המעצר אף צעקו לזמן קצר "מוות לערבים".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "מבירור ראשוני עולה כי במקרה המדובר הוקפץ כוח צה"ל לתפיסת שני זורקי אבנים במרחב העיר החברון. השניים נתפסו כאשר יידו אבנים לעבר היישוב הסמוך, הראשון, בגיר משוחרר על תנאי, נכלא לאחר תפיסתו והשני, הנראה בסרטון, שוחרר דקות ספורות לאחר תפיסתו. כמו כן, פרטי האירוע ייבדקו."