חשיפה: החיילים לא יזכו בשעת שינה נוספת

למרות שמחקרים הצביעו ש-6 שעות שינה לא מספיקות לחיילים ובחיל הרפואה המליצו להוסיף שעה, בצה"ל הוחלט לגנוז את התכנית, בתום עבודת מטה. המשמעות: החיילים ימשיכו לישון מעט. גורם בחיל הרפואה: "יש המון תלונות על זה, היה צורך בשינוי"

לא יישנו עוד שעה בלילה. מבצע "צוק איתן" (AP)

החיילים רק יכולים לחלום על עוד שעת שינה: בחיל הרפואה המליצו לצה"ל לשנות את פקודה השינה המטכ"לית משש שעות שינה לשבע שעות, זאת לאחר תלונות מצד חיילים ומהיבטים רפואיים. עם זאת, בצה"ל הוחלט בתום בחינה של מספר שנים שלא להוציא לפועל את התכנית. המשמעות: החיילים ימשיכו לישון רק 6 שעות שינה בלילה. כך נודע לראשונה לחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בצבא שקדו משנת 2011 על עבודת המטה בנושא, והיא אף פורסמה וצוין כי היא באישורים סופיים, מה שהביא לשמחה רבה בקרב חיילים. בדיונים עלו חוות דעת רבות, התנגדויות אך גם הרבה המלצות מצד גורמי רפואה וגורמי שטח, שאמרו שהחיילים סובלים ממחסור בשעות שינה. עם זאת, לבסוף, גם בשל אילוצים טכניים של שינויי אימונים, לוחות זמנים אליהם הורגלו היחידות וטיעוני עמדות גורמי הרפואה - התכנון נגנז לחלוטין.

גורם בצה"ל אמר כי ממחקרים שנעשו שש שעות שינה פשוט לא מספיקות לחיילים. "בצבאות אחרים בעולם ישנים יותר ויש המון תלונות על חוסר בשעות שינה", הוא ציין. "הצבא היה צריך לקחת את הצעד הזה כי זה נושא בוער וחבל, אנחנו לא רוצים לשמוע על תאונות בגלל חיילים שנרדמו או פעילויות מבצעיות שייפגעו".

מנגד, גורם אחר אמר כי אמנם מדובר רק בשעה אחת - אך יש לכך השלכות מרחיקות לכת מדי ללוחות זמנים. "זה לא כל כך פשוט כמו שזה נראה, זה פשוט שינוי סדרי עולם".

"חייבים לשנות את זה" (AP)

"הם צריכים לישון 8 שעות"

רופא בכיר במעבדת שינה עמו שוחחנו אמר כי בכלל עדיף שהחיילים יישנו 8 שעות. "המהלך הזה היה אמור להועיל לריכוז של החיילים, וחייבים לשנות את זה", ציין. לפי הרופא, רוב האוכלוסייה צריכה לישון שמונה שעות, למעט שתי קבוצות קצה: אנשים שיכולים לישון רק 5 שעות ולתפקד בצורה טובה, ואנשים שיתפקדו בצורה רעה אם יישנו פחות מ-9 שעות.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בחינת נושא שעות השינה בצה"ל נערכה במסגרת עבודת מטה בין זרועית אשר כללה את המלצותיהם של כלל הגופים המקצועיים הרלוונטיים ובסופה הוחלט לאשר את הפקודה המטכ"לית הקיימת".

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv