ניסוי מוצלח ל"כיפת ברזל - גרסת הים"

חיל הים, בשיתוף חברה איטלקית, ביצע בהצלחה ניסוי התגוננות מפני טילי שיוט נגד ספינות. הטילים, שמגיעים עד למהירות הקול, מאיימים על הצי הימי וגם על הקידוח בלב ים, ובמערכת הביטחון מקווים שיכולת היירוט החדשה תמנע פגיעה נוספת בחיל הים

טילי ה"יאחונט" הרוסיים מהווים את אחד האיומים הגדולים ביותר על ספינות חיל הים, בעיקר מצידן של סוריה וחזבאללה. הערב (ראשון) הותר לפרסום כי חיל הים ערך ניסוי סודי במימי הים התיכון כנגד הטיל המסוכן וארוך הטווח. הניסוי, שנערך יחד עם חברה איטלקית, הושלם בהצלחה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במסגרת הניסוי שוגר מהים טיל המטרה, וטיל ה"ברק" - מערכת שנמצאת בידי חיל הים הדומה באופייה לכיפת ברזל - יירט את הטיל בהצלחה. טיל המטרה שסיפקה החברה האיטלקית דימה במהלך הניסוי את פעולת טיל ה"יאחונט" וטילי שיוט דומים לו.

במערכת הביטחון מדגישים כי הטילים הללו מאיימים לא רק על ספינות חיל הים שפועלות במימי הים התיכון, אלא גם על אסדות הגז של ישראל המוצבות ב"מים הכלכליים" של ישראל. במלחמת לבנון השנייה פגע טיל שיוט דומה בספינה אח"י חנית, וגרם למותם של ארבעה חיילים.

טיל המטרה בניסוי

טילי השיוט מסוג ה"יאחונט" ודומיו טסים במהירות גדולה מאוד - כמעט במהירות הקול - מרגע השיגור, ועל כן מהווים איום משמעותי על כלי השיט ועל קידוחי הגז.

בעקבת הניסוי, הוכנסו מספר שיפורים במערכת טיל ה"ברק" כדי להתאים אותה לאיום הימי ולהתגוננות מפניו. לאור הצלחת הניסוי, בצה"ל מאמינים כי הושג מענה חשוב להגנה על הפעילות הצבאית של חיל הים ברחבי הים התיכון והפעילות הכלכלית של ישראל בים התיכון.

טיל יאחונט, ארכיון (AP)

לפני תשעה חודשים דווח כי חזבאללה הצליח להבריח ללבנון את הטילים נגד הספינות מסוריה לתוך לבנון. בכיר אמריקני העריך אז כי 12 טילים נגד ספינות מסוג "יאחונט" יוצרו ברוסיה והועברו על ידי ארגון הטרור ללבנון. עם זאת, הבכיר ציין כי לחיזבאללה ככל הנראה עדיין חסרים חלקים כדי להפעיל את הטילים.