ביקור בים מול עזה: "חמאס מכין לנו עוד הפתעות"

הצטרפנו השבוע לדבורה של חיל הים בתרגיל מול חופי עזה, כחודש וחצי לאחר סיום מבצע "צוק איתן". ההערכה בצה"ל: בשל חסימת המנהרות, הים יהפוך לזירה מרכזית של הברחות אמצעי לחימה. "יש עיר שנייה על פני המים, ואנחנו בכוננות מוגברת", הם אומרים לנו בתרגיל חדירת צוללני טרור של חמאס. כך זה נראה

נלחמים באיום הימי: כחודש וחצי עבר מאז תום מבצע "צוק איתן", ולאחר שהמנהרות על פי הצבא הושמדו, בצה"ל משוכנעים כי המטרה הבאה של פעילי הטרור היא להבריח אמצעי לחימה - דרך הים. השבוע הצטרפנו להפלגה של חיל הים מול רצועת עזה - בה דימו חדירת צוללנים, ממש כמו האירוע שהתרחש במבצע במהלכו חוסלה חוליית הקומנדו הימי של חמאס, שהסתננה מהים לחוף זיקים וחוסלה. אירוע שהתרחש לפני חודשיים בדיוק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כבר לפני האירוע שסוכל, בצבא התאמנו לתרחיש של חדירת צוללנים של חמאס, אך בשוליים. בשל האירוע, יש האומרים מפתיע בתעוזתו, תגברו בחיל הים את התרגילים האלה וכעת זה העיקר. גם שם בטוחים כי מדובר רק באחת היכולות של חמאס שהכרנו, ושיש עוד כאלה.

"חמאס מכין לנו עוד הפתעות מגזרת הים", משוכנע סגן-אלוף ל', מפקד פלגה 916 בחיל הים, שאמונה על הגזרה הדרומית. "אנחנו היינו מוכנים לאירוע כזה, אבל כעת כשהיכולת שלהם יצאה לפועל, ואנו מודעים לה יותר, אנחנו שמים על זה את הדגש כי עכשיו התפיסה שלנו היא שזה קיים".

התרגיל מול חופי עזה (חדשות 2)

למרות שחלפו כבר שבועות ארוכים, ההנחיה שלהם, שמתבססת על מודיעין כמובן, היא להישאר בכוננות גבוהה מאוד מול חופי עזה. הסיורים מתבצעים על בסיס קבוע 24/7 ולא פעם יש היתקלויות עם דייגים פלסטינים שחוצים את השטח המותר לדייג. עם זאת, עד כה לטענת מפקד הפלגה לא זוהתה פעילות טרור בתחום הזה, אך הוא מעריך שגם זה יקרה בבוא העת, כי בעזה לא קופאים על השמרים, וגם כי המשא ומתן המדיני תקוע.

בלי מנהרות, הציר הימי הופך לאטרקטיבי

אם מסתכלים על הים - מבחינתו שום דבר לא השתנה מלפני ואחרי המבצע. הפלסטינים חזרו לדוג, בהתחלה בעצימות גבוהה כדי להשלים את הפער של המבצע בו לא יכלו לדוג, והם מאבטחים את האזור. עם זאת, מתחת לפני השטח יש חשש, שבצה"ל מקווים שיתבדה, בעניין ההברחות.

"ינסו להבריח בכל דרך" (חדשות 2)

"יש עיר שנייה בעזה שהיא על פני המים - והאתגר שלנו הוא לדעת מי הוא דייג תמים ומי קשור לטרור", הוא מוסיף. "ציר ההברחות דרך הים יהפוך לאטרקטיבי מאוד בשל המצוקה שהם נקלעים אליה במנהרות, תפסנו כבר מספר הברחות של טובין (בעיקר סיגריות) אבל עדיין לא של אמצעי לחימה אבל גם זה יכול להגיע, ואנחנו ערוכים לזה, הם בוודאות ינסו להבריח אמצעי לחימה דרך הים ולכן אנו מגבירים את איסוף המודיעין".

באחד המקרים לפני מספר שבועות, הפלסטינים שהבחינו שכוחות של חיל הים מתקרבים אליהם פשוט השליכו את הציוד המוברח לים - ונמלטו עם כלי השיט שלהם מחשש לגורלם. "אני משער שהם מפחדים, אבל הם ינסו להבריח בכל דרך".

המצרים מאבטחים ומסכלים הברחות

שינוי ניכר מורגש בחודשים האחרונים בשיתוף הפעולה עם כוחות חיל הים המצרי, לאחר שהמשטר במדינה הוחלף. אם פעם לא הייתה שמירה או אכיפה - היוצרות התהפכו, וכעת בישראל מעניקים תשבוחות לקהיר על הרצינות בגזרה הימית. "בעבר לא ראינו את המצרים כי הם לא אבטחו או עשו זאת בצורה רופפת, אבל היום יש שם שינוי רציני מאז הנשיא החדש - הם עוצרים מבריחים, פותחים באש אם צריך ואנו עובדים איתם בשיתוף פעולה מלא ומצוין".

ובחזרה לתרגיל, שדימה כמעט באופן זהה לחלוטין את אירוע העלייה לחוף זיקים. בצבא מתכוננים ברצינות לאפשרות של אירוע "זיקים 2", ועל כם היקף התרגיל היה רחב - וכלל שיתוף פעולה של חיל האוויר עם מסוק וכוחות חי"ר של חטיבת גבעתי שהיו בשטח, וזיהו את ה"מחבלים". גם בפעם הבאה, אם תהיה כזאת, מאמינים בצה"ל, שאירוע כזה שלו השלכות אסטרטגיות, יסוכל לפני שיוצא לפועל.

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv