מפקד חיה"א על הפגיעה באזרחים: עצוב אבל חמאס אשם

קצת יותר מחודש אחרי "צוק איתן" דיבר האלוף אשל בפתיחות על פעילות החיל בכלל, ובעזה בפרט. "עבדנו באופן הכי טוב והכי מסוכן אי פעם", אמר והתייחס גם לנפגעים הרבים בקרב התושבים פלסטינים: "זה עצוב ואתה מבין שהכל הולך להשתנות להם ברגע, אבל אתה תוקף כי חמאס מציב את המפקדות שלו בבנייני מגורים". האזינו לדברים

כחודש אחרי סיום מבצע "צוק איתן" דיבר מפקד חיל האוויר האלוף אמיר אשל על המסקנות והלקחים והתייחס גם לפגיעה הקשה שנגרמה לאוכלוסייה ולתשתיות: "זה מאוד עצוב ואתה מבין שהכל הולך להשתנות להם ברגע". בדבריו הדגיש האלוף אשל: "חיל האוויר פועל בכל המזרח התיכון כמעט כל הזמן, גם מחוץ למרחב של עזה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך מפגש הוקרה לחיילים הדרוזים המשרתים בחיל האוויר בהשתתפות ראשי רשויות, שנערך לאחרונה, סיפר מפקד חיל האוויר על השינוי הגדול בשיתוף הפעולה בין הכוחות האוויריים ללוחמים בשטח: "תמיד אמרו שחיל האוויר זה צבא זר, אבל אנחנו עבדנו עם כוחות הקרקע באופן הכי הדוק, הכי טוב והכי מסוכן שעבדנו אי פעם במהלך לחימה. הטלנו פצצות של טון שיפלסו לכוחות את הדרך, לפעמים 100 או 200 מטר לפני החיילים".

האלוף אשל דיבר גם על הפצצת הבניין רב הקומות במערב העיר עזה. הוא נשאל איך פצצה אחת הפילה מגדל של 15 קומות והשיב: "זה יותר מפצצה אחת, אבל צריך לפגוע במקום הנכון".

הפצצת רב הקומות בעזה

"החיים של האזרחים בעזה משתנים ברגע - זה עצוב"

האלוף אשל הגיב גם לביקורת הרבה שנמתחה על צה"ל בעקבות הפגיעה במאות אזרחים בלתי מעורבים ברצועת עזה. "היו התקפות אוויריות וראיתם את הפעילויות ואת הסיכולים ואת המגדלים. אנחנו מתקשרים לכל המשפחות שגרות בבניין ואומרים להם תצאו החוצה כי אנחנו עומדים לתקוף", הסביר. "מי שאנחנו לא מצליחים לתפוס אותו בטלפון אנחנו שולחים מישהו שיילך אל הבית ויראה שאין שם אף אחד".

"אנחנו סופרים אותם כשהם יוצאים החוצה מהדלת - אמהות ואבות וילדים", הוסיף. "זה מאוד עצוב ואתה מבין שהכל הולך להשתנות להם ברגע, אבל אתה תוקף כי חמאס מציב את המפקדות שלו בתוך הבניינים האלה, והוא בחר לעשות את זה".

האלוף אשל התייחס גם לתקציב המדינה שהוגש בשבוע שעבר לשרי הממשלה בתום מחלוקת ממושכת. נראה כי המאבק סביב שהחל עוד טרם הלחימה ובמסגרתו עמדו אנשי הקבע לביקורת קשה עדיין חרוט עמוק בליבם של אנשי הצבא. "אמרו בצורה שבעיני מאוד פגעה שללוחמים מוכנים לתת הכל, אבל לשאר לא. אני אומר לכם בצורה מאוד ברורה - אין חיל אוויר בלי אשראי. אי אפשר לעשות את מה שאנחנו נדרשים לעשות בהתקפה ובהגנה, ביום ובלילה בלי כולם, בלי כל הנבחרת. זה פשוט לא עובד", אמר מפקד חיל האוויר.