הטעות המביכה בהנצחת אלוף בצה"ל

באתר "יזכור" של משרד הביטחון הונצחו רק שני אלופים שנפטרו לאחרונה - שלמה להט ויצחק חופי ז"ל, בעוד רבים אחרים כמו יצחק רבין ואריאל שרון ז"ל כלל לא הונצחו. בנוסף לכך נפלה טעות בגילו של להט, שזכור בזכות תפקידו כראש עיריית ת"א. מדוע רק הם הונצחו?

שלמה להט (צ'יץ') ז"ל (פלאש 90)

אתר האינטרנט הרשמי "יזכור", שבו מונצחים חללי מערכות ישראל, מכיל את שמות כל החיילים שנפלו ברבות השנים. לאחרונה הוסיפו לאתר את שמו של ראש עיריית תל אביב לשעבר שלמה (צ'יץ') להט, שהיה אלוף במילואים, ואת שמו של ראש המוסד לשעבר, אלוף במילואים יצחק חופי - שניהם הלכו לאחרונה לעולמם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השניים זכו לדף הנצחה, זאת בעוד רבים אחרים ששימשו בתפקידים בכירים בצה"ל לא מונצחים באתר, כמו: הרמטכ"לים לשעבר דן שומרון ז"ל, אמנון ליפקין שחק ז"ל, יצחק רבין ז"ל, רפאל איתן ז"ל ועוד. גם אלוף במילואים וראש הממשלה לשעבר אריאל שרון ז"ל לא מונצח באתר, כמו גם אלופים נוספים שנפטרו לאחרונה כמו דני מט ז"ל ואברהם בוצר ז"ל.

משיטוט קצר באתר "יזכור", נראה כי אין נוהל אחיד באשר להוספת עמודי הנצחה עבור בכירים לשעבר במערכת הביטחון. שלמה (ציץ') להט הובא למנוחות ביום שישי האחרון בבית העלמין טרומפלדור בתל אביב, ונפטר בבית החולים בגיל 86. עם זאת, באתר משרד הביטחון נכתב שהוא נפטר בגיל 82.

עמוד ההנצחה של האלוף במילואים (אתר "יזכור")

(אתר "יזכור")

ציץ' זכור אמנם בעיקר כראש עיריית תל אביב, אך גם הותיר מאחוריו קריירה צבאית מרשימה - בשנות ה-40 הצטרף להט ל"הגנה", ושימש כמפקד פלוגה בגבעתי בחזית הדרום במלחמת העצמאות. בהמשך שירותו הצבאי כיהן כמפקד חטיבת שריון, סגן מפקד גייסות השריון, ראש מטה פיקוד מרכז ומושל ירושלים בתום מלחמת ששת הימים.

במלחמת ההתשה פיקד שלמה להט על הכוחות המשוריינים בסיני, ולאחר מכן מונה לראש אגף כוח האדם וסיים את שירותו הצבאי ב-1972 בדרגת אלוף. במהלך השירות אף למד משפטים, וגם סיים את לימודיו באקדמיה לפיקוד ומטה (פו"ם) בארה"ב.

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "במסגרת עבודות לשדרוג אתר יזכור והקמת פרק ייעודי לזכרם של אלופי צה"ל שהלכו לעולמם, נעשתה טעות הקלדה בתום לב. הטעות תוקנה ותעודכן בהקדם במערכות המחשב של האתר".

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv