יעלון: "לא נשלה עצמנו לכוונות אוייבנו"

בטקס הזיכרון הממלכתי לחללי מלחמת יום הכיפורים, 41 שנים אחרי פרוץ הקרבות, התייחס שר הביטחון להתנהלות מקבלי ההחלטות אל מול האיומים העכשויים: "מקרוב ומרחוק מנסים לפגוע בנו, ועלינו לדעת להשיב מלחמה אם חלילה נידרש לכך"

כמדי שנה נערך הבוקר (ראשון) טקס הזיכרון הממלכתי לחללי מלחמת יום הכיפורים. השנה לקחו בו חלק שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, הרמטכ"ל בני גנץ ובכירי משרד הביטחון. את הטקס העברנו בשידור ישיר בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"במזרח תיכון סוער וגועש, בו השינויים מתרחשים לעיתים חדשות לבקרים, עלינו לעקוב אחריהם בזהירות", אמר השר יעלון. "חובתנו כמנהיגים היא להוסיף ולהושיט את ידנו לשלום, אך גם לא להשלות את עצמנו בנוגע לכוונותיהם של אויבינו. מקרוב ומרחוק מנסים ארגונים, מדינות וישויות לפגוע בנו בדרכים שונות, ועלינו לדעת להשיב מלחמה אם חלילה נידרש לכך".

על רקע חלקים נוספים מפרוטוקול ועדת אגרנט שפורסמו הבוקר, בה נחשפה עדותו של מפקד מערך ההאזנות בזמן המלחמה, שטען כי הפציר בראש אמ"ן לגייס אנשי מילואים - אמר יעלון כי "מלחמת יום הכיפורים הייתה לקח שראוי שנלמד אותו יום יום, שעה שעה".

"נותרנו עם שאלות קשות שאינן מרפות"

"עבורי ועבור בני דורי מלחמת יום הכיפורים הייתה פעמון אזהרה", המשיך שר הביטחון. "זו הייתה נקודת שבר עבור רבים מאזרחי ישראל, ועבור דור שלם ששם את מבטחו בהנהגת המדינה, ונותר עם צלקות עמוקות ושאלות קשות שאינן מרפות עד עצם היום הזה".

נשיא המדינה ראובן ריבלין, הביע בנאומו צער על התנהלות מקבלי ההחלטות בזמן המלחמה: "חטאנו כאשר רצינו שלא יבלבלו אותנו עם העובדות, חטאנו כשהשלכנו את החיילים בלי מודיעין ובלי מפות - חטאים איומים".

"איננו מחפשים אשמים, אך אנו מנסים להפיק לקחים", המשיך הנשיא ואמר. "מלחמת יום כיפור התרחשה גם כי כלבי השמירה של הדמוקרטיה היו שבעים מדי. חובה עלינו לזכור, דווקא ביום הזה, שעם ישראל שוחר שלום. זאת הייתה וזאת תהיה הדרך בה נבחר".