תחת אש: פינוי המג"ד הפצוע מעזה

מפקד גדוד 12 של גולני, שי סימן-טוב, נפצע באורח קשה מאוד במהלך צוק איתן כאשר קיר קרס עליו בפעילות מבצעית בשכונת סג'עייה. חייו ניצלו בזכות החילוץ המהיר שלו משטח הרצועה. צפו בתיעוד החילוץ

"תקטין מהירות שנראה אותם בדיוק. ננחת ממש ליד הפצוע, ליד הטנקים". המילים הללו, שנשמעו ברשת הקשר הצה"לית, מתארות את הרגעים הדרמטיים שהתרחשו באור יום כשמסוק הפינוי נחת בתוך רצועת עזה כשהוא חשוף ותחת ירי כדי לפנות את מפקד גדוד 12 של גולני סגן-אלוף שי סימן-טוב - לבית החולים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

זה קרה סמוך לסג'עייה. בשטח נלחם הרופא על חייו של סימן-טוב כשמסביב מתנהל מבצע מורכב שבו משתתפים גם מטוסי קרב שמחפים מלמעלה כדי לאבטח מסוק בודד שמתקרב באותה עת אל הקרקע בדרך לפצוע האנוש.

"העמסנו את הפצוע"

"אתה מכין את עצמך לקטע של קליטה", מספר רנ"ג (מיל') אלי, מכונאי מוטס בטייסת "החרב המתהפכת". "הרבה אבק. זה לא פשוט. אתה לא רואה גם את האנשים שאמורים להגיע. אתה מחכה שהעננה תתפזר. מסתכל סביב ואז אתה רואה את האלונקה מתקרבת עם הכוחות".

רס"ן (מיל') ערן, טייס באותה טייסת, לקח גם הוא חלק במשימה. "ברגע הפינוי עצמו אנחנו על הקרקע ומנסים לצמצם את הזמן שם כמה שיותר", סיפר. "באיזשהו שלב, כשאנחנו שם, אנחנו מקבלים אינדיקציה מסוימת".

"היה כרגע טיפ, אנחנו עפים מפה", נשמע קול ברשת הקשר. על כך מספר רס"ן ערן: "ברגע הזה ישבתי בכיסא הזה ואת הפצוע העמיסו אלכסונית אליי. אני רואה שיש הרבה מאוד אנשים על מפתן המסוק ואני מבין שאם נעשה איזושהי פעולה - כנראה שהאירוע יסתיים לא בפצוע אחד אלא ביותר מזה".

"יצאנו למשימה עם צוות רפואי חזק במיוחד", מציין רס"ן (מיל') דוד, גם הוא טייס ב"חרב המתהפכת". "רופא שהוא מנהל חדר מיון ופרמדיק שהוא אחד הבכירים בארץ, בנוסף ללוחמי 669 שהם חובשים מעולים כולם. בסוף אתה מבין שגם העובדה שהוצאנו אותו משם ברגע שהיה ניתן הכי מהר שאפשר ובטיסה הקצרה לבית החולים הוא קיבל טיפול מדהים. אתה מבין שיש לזה חלק משמעותי מאוד בזה שהוא ניצל".

חודש אחרי מתקיים מפגש נדיר, כשהפעם הם מחליטים לפגוש את שי המג"ד בשיקום בתל השומר. "לקחת יחד איתך את כל הצוות כדי להציל מישהו, שותף לקרב, שאנחנו חולקים את אותה משימה ואתה מבין שנוצר שם איזה חיבור מאוד מיידי עם רמת אכפתיות מאוד גבוהה לבן אדם ולחיים שלו", מסכם רס"ן (מיל') ערן. "טיסה אחת שבה לא הצלחנו להציל או שמצב הפצוע הידרדר מאוד לעומת טיסה שבה הצלחנו - הופכת אותנו לבני אדם אחרים".