"ת"א תספוג הרבה יותר טילים בעימות בצפון"

90% מתושבי גוש דן נשמעו להנחיות פיקוד העורף במבצע "צוק איתן", לפי סקרים שנערכו בצה"ל. מפקד מחוז דן היוצא אומר בריאיון לחדשות 2 Online כי לא הייתה שאננות בתל אביב, שבעימות בצפון האזור יספוג הרבה יותר טילים ומתייחס גם לרגע בו חמאס הודיע: ב-21:00 נשגר טילים לת"א

ארכיון

במהלך מבצע "צוק איתן" נורו לעבר גוש דן כ-100 רקטות. רסיסים נפלו במספר אזורים וגרמו לבהלה ולנזקים, אך אלה לא הוגדרו דרמטיים. בתי העסק היו פתוחים והתושבים המשיכו לרוב בשגרת החיים. אבל בצה"ל מבינים כי מדובר רק בפרומו לקראת עימות עתידי, אפשרי, מהצפון, שם הנזקים והנפגעים צפויים להיות רבים הרבה יותר, וההתמודדות תהיה מול לחימה שונה - עם טילים מדויקים ולא רקטות מאולתרות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני מעריך שהדברים גם יהיו שונים ושההגבלות, שהיו מינוריות על גוש דן, יהיו גדולות יותר בתרחיש צפוני כיוון שהאיום שונה", אומר בריאיון לחדשות 2 Online מפקד מחוז דן היוצא בפיקוד העורף, אלוף-משנה אפי מישוב, ומעריך: "באירוע צפוני כנראה שלעבר גוש דן ישוגרו יותר טילים מאשר במערכה הזאת. אבל למרות שהאיום גדול יותר ושונה עדיין אני חושב שגוש דן יוכל להתמודד".

מתחקירים שנערכו בפיקוד העורף עולה כי התושבים עמדו במשימה, ופעלו ברובם על פי ההנחיות. "אם הייתי אומר לפני המבצע הזה שיירו מעל 100 רקטות על גוש דן, שהאזור יתפקד כפי שתפקד, כנראה שלא כולם היו מסכימים איתי", מבהיר מישוב בסיפוק.

מסקר שנערך בפיקוד העורף, הצהירו 90% מהתושבים שנשמעו להנחיות פיקוד העורף ובעת אזעקה התפנו לאזור מוגן. לאור תלונות על אי שמיעת אזעקה בגוש דן, במהלך המבצע הותקנו כ-20 צופרים באזור, במקומות שגילו בהם פערי צפירה. במקביל, עובדים בצבא על תכנית רב-שנתית לשיפור פערי האזעקות במרחב.

מימין: אל"מ מישוב ואלוף פיקוד העורף (דובר צה"ל)

אחד הרגעים המתוחים הזכורים במהלך "צוק איתן" נרשם כשחמאס הזהיר באופן מפורש כי בשעה 21:00 ישגר טילים לעבר תל אביב. "נערכנו על פי שעות בהן ידענו שחמאס משגר יותר - העלנו את כוחות החילוץ לרכבים ובתחום התצפית, צוותים היו פרוסים בעיר והיו מתודרכים על פי ההתרעות על ירי טילים", משחזר מפקד המחוז את ההיערכות.

"פחות עניין את התל-אביבים לצאת לבלות"

אי אפשר שלא להתייחס בשיחה עמו לביקורת שנשמעה בציבור על "הבועה התל אביבית". "אני לא חושב שהייתה שאננות בתל אביב", הוא קובע. "גם תושבי גוש דן ותל אביב עברו רגעי מתח וחרדה. כל המדינה, גוש דן ותל אביב, הזדהו עם החזית ותמכו בה, ולפיכך בחרו אם לצאת לבלות ביום שישי או להישאר בבית. וכן, פחות עניין אותם לצאת לבלות. הרי ראינו שמקומות הבילוי היו ריקים והיו מקומות שבכלל לא נפתחו".

נזקים בת"א מרסיסי רקטה (רשף משנה ליאור שרעבי, כבאות תל אביב)

מישוב, בן 45, נשוי ואב לשלושה, מתגורר בעוטף עזה ומכיר את שגרת איומי הרקטות מקרוב. "בזמן המבצע לא חשבתי הרבה על מה שקורה בבית כי הייתי צריך להמשיך בעבודה, אבל עכשיו שיש זמן לחשוב על זה אני מבין מה המשפחה שלי עברה", הוא מודה.

"במהלך המבצע הילדים ביקרו אותי פעמיים בבסיס, בדיוק כשבגוש דן נשמעו אזעקות", נזכר מישוב. "הם היו הראשונים שנכנסו למרחב המוגן. אמרתי להם שהם יכולים להירגע כי יש להם דקה וחצי להגיע למרחב המוגן ואחרי שהם יצאו מהמקלט הם אמרו לי 'אבא באמת היה לנו הרבה זמן, יכולנו להספיק כל כך הרבה בזמן הזה'. הם הרי רגילים ל-15 שניות".

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv