יום הכיפורים: כל מה שצריך לדעת

לקראת הצום שיחל הערב, במד"א ובמשטרה ערוכים בכוננות גבוהה - גם על רקע חג הקורבן המוסלמי שיצוין מחר, במקביל ליום המקודש ליהדות. מאות אלפי בני אדם צפויים לפקוד את בתי הכנסת וזוגות אופניים רבים ימלאו את הכבישים. תנועת הרכבות והאוטובוסים תופסק בשעות הצהריים ותחודש מחר בערב. המרחב האווירי של ישראל ייסגר

הכבישים יישארו ריקים (AP)

יממה של צום, תפילות - וכוננות גבוהה של כוחות הביטחון: הערב (שישי) יחל צום יום הכיפורים, שיימשך עד מחר בערב. במהלך הצום, כוחות מד"א והמשטרה יימצאו בכוננות גבוהה יותר מבימי שגרה - זאת על מנת לספק מענה מהיר לכל מי שיזדקק לכך בזמן החג.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

משטרת ישראל תיערך בכוחות מתוגברים במקומות רגישים, במוקדי חיכוך ובדגש לערים מעורבות ובצירים הראשיים - זאת לאור העובדה שיום הכיפורים יחול במקביל לחג הקורבן המוסלמי, שיחל מחר (שבת). פריסת הכוחות תכלול יחידות מיוחדות ואמצעים מתקדמים. מפקדי המחוזות הונחו לקיים הידברות עם ראשי מנהיגי הדתות השונות לשם מניעת מתיחות וחיכוך אפשריים.

החל מאמש בשעה 23:59, על פי החלטת שר הביטחון, מר משה (בוגי) יעלון, הוטל סגר כללי על שטחי יהודה ושומרון. הסרת הסגר תתבצע ביום שבת בשעה 23:59 בהתאם להערכת המצב. במהלך הסגר יותר מעבר רק במקרים הומניטאריים, רפואיים וחריגים, כל זאת בכפוף לאישור המנהל האזרחי.

לאור מספרם הגבוה של הנזקקים לטיפול רפואי העומד על ממוצע של למעלה 2,000 מטופלים מדי שנה, צוותי מד"א ערוכים ברמה הגבוהה ביותר. תחנות מד"א ברחבי הארץ יתוגברו גם השנה בחובשים, פרמדיקים, אמבולנסים וניידות טיפול נמרץ בנוסף לתקן שבמשמרות, כדי להיערך להענקת טיפול רפואי דחוף לאנשים שעלול להיפגע ולחוש ברע. מד"א פונה לציבור ומבקש שלא לשבש את תנועת האמבולנסים בחירום.

רוכבי האופניים ייראו בדרכים (רויטרס)

בנוסף לצוותי מד"א בתחנות, לכונני מד"א הרכובים על אופנועים ולכונני מד"א הפזורים עם אמבולנסים בשכונות ובערים, יתווספו גם השנה כונני מד"א בעלי ציוד רפואי מתקדם שחלקם אף כולל דפיברילטורים בבתי הכנסת ברחבי הארץ, ויוכלו להעניק טיפול מיידי, מהיר ואיכותי לצמים שיחושו ברע. בנוסף, יחזיק מד"א בכוננות גבוהה גם את שני מסוקי מד"א, המשמשים לפינוי ולהצלת חיים באזורים מרוחקים, בצפון ובדרום.

מנתוני "אור ירוק" עולה כי במהלך 2013, חלה עלייה של 35% במספר הילדים ובני הנוער שנפגעו בתאונות אופניים. 133 ילדים נפגעו - זאת לעומת 89 בלבד במהלך 2012.

במהלך יום הכיפורים בשנה שעברה היו מקרים רבים של פציעת ילדים, עקב רכיבה על אופנים והחלקה על גלגליות, סקייטבורד, רולר-בליידס וקורקינט. 207 בני אדם, בהם 183 ילדים נפגעו ונזקקו לעזרה ראשונה, חלקם אף פונו לבתי החולים השונים ברחבי הארץ.

מתי נכנס הצום - ומתי הוא מסתיים?

גם השנה, עקב המעבר המאוחר לשעון החורף שצפוי רק בסוף החודש, יתחיל הצום כשעה מאוחר יותר מכפי שהיה נהוג בעבר - ולפיכך, גם ייצא שעה מאוחר יותר.

זמני כניסת ויציאת הצום (חדשות 2)


זמני כניסת הצום (היום):
 

ירושלים - 17:46
באר שבע - 17:52
תל אביב - 18:01
חיפה - 18:04

זמני יציאת הצום (מחר):

ירושלים - 18:57
באר שבע - 18:58
תל אביב - 18:59
חיפה - 19:00

תנועת האוטובוסים והרכבות תופסק משעות הצהריים, המרחב האווירי ייסגר

הרכבות יפעלו היום עד לשעה 12:00, על פי לוח הזמנים הרגיל של יום ו'. בין השעות 12:00-14:00 תבוטלנה חלק מהרכבות ומסלולי הנסיעה של הרכבות הנותרות יקוצרו. בשעה 14:00 תופסק תנועת הרכבות בכל הארץ.

במוצאי יום כיפור לא תפעלנה רכבות, פרט לרכבת היוצאת מתחנת נהריה בשעה 23:13 לכיוון תל אביב ונתב"ג, שתפעל כסדרה. תנועת הרכבות תתחדש כסדרה לאחר חצות (יום א' בשעה 00:01).

תנועת האוטובוסים תחודש במוצאי הצום (פלאש90, נטי שוחת)

מרבית קווי האוטובוסים של חברת "דן" יסיימו את פעילותם היום בשעה 14:00. קו 127 מהתחנה המרכזית בתל אביב לבתי העלמין יפעל בתדירות מוגברת בכל שעה עגולה מ- 07:00 בבוקר עד לשעה 12:00. מבתי העלמין לתחנה המרכזית בתל אביב, יפעל הקו מ- 08:30 עד 13:30. קווי "דן" ישובו לפעול במוצאי הצום מחר, החל מהשעה 20:30.

פעילות האוטובוסים הבין עירוניים של "אגד" תסתיים בין השעות 13:30 ועד השעה 15:00 באופן מדורג. פעילות האוטובוסים העירוניים תסתיים אף היא במדורג, בין 14:00 ל-15:00. קווי "אגד" יחדשו את פעילותם במוצאי יום הכיפורים, החל מהשעה 20:30. בחברה ממליצים לנוסעים להתעדכן במרכז שירות הלקוחות במספר *2800 או באתר האינטרנט על שינויים שיחולו בקווי השירות בכלל, ובקווים לאילת ולגליל בפרט.

בשעה 14:00 בצהריים ייסגר המרחב האווירי של ישראל. עד לסגירתו, צפויים לעבור בנתב"ג כ-33 אלף נוסעים ב-218 טיסות. תנועת המטוסים תחודש במוצאי הצום בשעה 22:30 וההמראה הראשונה מנמל התעופה שאחרי הצום תצא לדרכה ב-23:00.

מזג האוויר במהלך הצום: נוח

אחרי הגשם המקומי של הימים האחרונים, ביום כיפור צפויה עלייה קלה בטמפרטורות. היום, ערב יום הכיפורים צפויה התחממות, יהיה נאה ואין צפי לגשם.

הרוחות ייחלשו, מה שיעמיס עוד יותר על תחושת החום. עליית הטמפרטורות תורגש בעיקר בחוף ובהרים. היום בצהרים יימדדו 25 מעלות בצפת, 27 בחיפה, 29 בתל אביב, 26 בירושלים ו-31 בבאר שבע.

מזג האוויר צפוי להיות נוח (חדשות 2)


בשעות הערב יהיה נעים בכל הארץ וקריר בהרים. בזמן כניסת הצום יימדדו 21 מעלות בצפת, 25 בחיפה, 26 בתל אביב ובבאר שבע ו-23 בירושלים.

יום הצום מחר יהיה היום החם של השבוע, אולם לא ישררו בו עומסי חום חריגים. הטמפרטורות הצפויות מחר בצהריים: בצפת 26 מעלות, בחיפה 27, בתל אביב ובירושלים 28 ובבאר שבע יימדדו 30 מעלות.