יעלון: "ישראל לא חוששת ממלחמת התשה"

בכנס לסיכום מבצע "צוק איתן" אמר שר הביטחון: "מבחינתי הכרעה, זה שהצד השני קיבל את הפסקת האש בתנאים שלנו". יעלון הביע תקווה "שהמבצע הזה יתן לנו שקט למשך זמן רב" והדגיש: הציבור הוכיח יכולת עמידה מרשימה

הדף את הביקורת. יעלון (אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

חודש לאחר כניסת הפסקת האש בין ישראל וחמאס לתוקף התייחס שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, לתוצאות מבצע "צוק איתן" ולדעות השונות על מידת הצלחתו. לטענת יעלון, ישראל הכניעה את חמאס בכך שהובילה את הארגון לקבל את תנאיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בדברים שנשא במרכז בגין-סאדאת, במסגרת כנס שכותרתו "מבצע צוק איתן - לקחים צבאיים ומדיניים", הדף שר הביטחון גם את הביקורת שהופנתה כלפי הצמרת הביטחונית, לפיה ישראל לא הייתה ערוכה כראוי לאיום המנהרות. "הקבינט הביטחוני נפגש מספר פעמים וקיים מספר רב של דיונים בנושא הרצועה, הוא לא היה מופתע מהמצב ולא מאיום המנהרות", הבהיר יעלון.

יעלון ציין כי עוד במהלך המגעים הראשונים להפסקת אש בין הצדדים, הצבא כבר נערך לכניסה קרקעית. "רק ארבע מתוך המנהרות נחשפו לפני המבצע", אמר יעלון. "חשבנו שאם ימשיכו בהפסקת האש, ננסה לראות כיצד אפשר יהיה לטפל במנהרות בשטחנו, מבלי להכניס חיילים, או שבמהלך הסדר היינו מגיעים להסכמה לפירוקן. אבל כבר כשהסכמנו ליוזמה המצרית קיבלנו אינדיקציה שהם יסרבו, כך שכבר הכנו את הפעילות הקרקעית לטיפול במנהרות".

"נכנסנו ללחימה עם נגמ"שים ישנים" (רויטרס)

"לא הכל התאפשר מבחינה תקציבית"

"אני נוטה לחשוב שמדינת ישראל לא חוששת ממלחמת התשה מהסוג הזה של 50 יום", הוסיף שר הביטחון בהתייחסות להיערכות העורף ללחימה. "לא רק הצבא עמד למבחן אלא גם החברה, אחד הדברים החשובים היא יכולת העמידה של הציבור. זוהי חברה שהוכיחה יכולת עמידה מרשימה".

יעלון אף הפנה הערה עוקצנית כלפי משרד האוצר, בעקבות הקיצוץ בתקציב הביטחון. "כשהגענו למסקנה שאין ברירה ואנחנו חייבים לטפל במנהרות, הצטיידנו ויצאנו למערכה", אמר שר הביטחון. "מאחר שלא הכל אפשר מבחינה תקציבית, לא הגענו למערכה רק עם מרכבה 4, אלא גם עם 3 ו-2. לא נכנסנו רק עם נמרים ואכזריות, אלא גם עם נגמ"שים ישנים יותר".