השוטר הנאשם בהכאת נער פלסטיני כפות: "חשתי סכנה, יצאה לי תנועה בלתי נשלטת"

כחודשיים לאחר שתועד כשהוא מכה ופוצע את הנער הפלסטיני טריק אבו חדיר, מתפרסמים חלקים מהגרסה שמסר לוחם מג"ב לחוקריו על השתלשלות האירועים שהובילו למכות. "הבנתי שכנראה נדקרתי, הרגשתי סכנת חיים", שחזר. "לא ידעתי שהוא קטין - הוא היה רעול פנים"

שוטר מג"ב, הנאשם בהכאת ופציעת נער פלסטיני אזוק לפני כחודשיים, טען בחקירתו כי חש סכנה במהלך ההפגנות הסוערות בירושלים. הערב (ראשון) פורסמו לראשונה במהדורה המרכזית קטעים מחקירתו של הלוחם בן ה-28, שטען כי הונחו לאתר חמוש שהיה אמור לירות לעבר השוטרים. פרסום הסרטון בו הוכה הנער טריק אבו חדיר, שהתגלה מאוחר יותר כקרובו של הנער מוחמד אבו-חדיר - הוביל להשעיית השוטר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האירוע התרחש בתחילת חודש יולי, כשמזרח ירושלים סערה בעקבות מציאת גופות שלושת הנערים ולאחר מציאת גופתו של מוחמד אבו-חדיר. "מעולם לא הייתי עד למהומות בסדר גודל שכזה", סיפר שוטר מג"ב בחקירתו. "חוץ מזריקת אבנים ובקבוקי תבערה היו זריקות של מטעני צינור. התפקיד שלנו היה לאבטח מירי חי לוחמים שטיפלו בהפרות הסדר. על פי המודיעין, היה צריך לצאת חמוש מתוך ההפגנות ולבצע ירי לעבר שוטרי מג"ב".

הלוחם, שנפצע בעבר בפעילות מבצעית, טען להגנתו כי הנהלים היו מחמירים ולא אפשרו להם להשיב באש לעבר המתפרעים. "אם מדובר בבקבוק תבערה שנזרק עליך, אתה לא יכול לבצע אש. אותו דבר לגבי מטען צינור, למרות שזה כמו רימון שיכול להרוג אותך אסור לפתוח באש", אמר. "נזרקו מטעני צינור, חלקם התפוצצו, במזל אף אחד לא נהרג. ואז הגיעה הסתערות לעבר ההמון הזועם".

הנער טריק אבו חדיר לאחר התקרית (חדשות 2)

"הבנתי שככל הנראה נדקרתי"

שוטר מג"ב שחזר בחקירה את הרגעים שקדמו להכאתו של הנער. "תוך כדי שאני רץ אני מבחין שעל חבר שלי נזרק בקבוק תבערה. אני ממשיך לרוץ ומזהה קבוצה של שמונה רעולי פנים חמושים ברוגטקות. ראיתי גם סכינים. רצתי אחריהם בצעקות: 'תעצרו, משטרה'. התבייתתי אחרי אחד מהם, חמוש ברוגטקה והתחלתי להיאבק איתו. תוך כדי הרגשתי כאבים עזים בידי. הבנתי שככל הנראה נדקרתי", סיפר.

לאחר מכן החל השוטר להכות את הנער "בידיים ובכתפיים על מנת שיעזוב את הרוגטקה". לדבריו, החלו השוטרים לסחוב את הנער בשעה שהוא אינו משתף פעולה. "רציתי להרים אותו ויצאה לי תנועת גוף בלתי נשלטת, כתוצאה מהאדרנלין ותחושת הסכנה. השטח היה מסוכן, הרגשתי סכנת חיים", הסביר.

"לא ידעתי שזה קטין - הוא היה רעול פנים"

השוטר, שהיה חובש בעברו, ציין כי הורה לפנות את הנער לטיפול רפואי לאחר שהבחין בפציעתו, והדגיש: "לא יכולתי לדעת שמדובר בקטין, הוא היה רעול פנים עם כאפייה". השוטר הושעה ממג"ב בעקבות פרסום הסרטון וממתין להחלטה סופית בעניינו. במקביל הוגש נגדו כתב אישום חמור המייחס לו תקיפה הגורמת חבלה ממשית.

עורך דינו של השוטר, ששי גז, הסביר עם פרסום תמלילי החקירה: "מדובר בחייל מצטיין, עושה מלאכתו נאמנה. אי אפשר מהכורסא הממוזגת לשפוט אנשים שעושים את התפקיד הקשה הזה. אי אפשר לשלוח חיילים בלי לתת להם גב. אי אפשר לומר היום שהוא קצת הגזים - גם המדינה יכולה יום אחד להיות מואשמת בהגזמה אם כשמישהו שולח טיל היא מפוצצת בעזה בלי סוף".