לפיד: "חיילי צה"ל לא ירעבו במשמרת שלנו"

שר האוצר לפיד הציג את עיקרי תקציב המדינה והבטיח להילחם בתופעת ה"חיילים העניים" שנחשפה לראשונה בחדשות 2 Online. "המסורת היא שהאוצר תמיד רוצה לקצץ בביטחון, זה לא המקרה", הדגיש לפיד

במסיבת עיתונאים להצגת עיקרי תקציב המדינה לשנה הבאה, התייחס שר האוצר יאיר לפיד למכתב "החיילים העניים", שנחשף לראשונה בחדשות 2 Online - והבטיח להקצות משאבים מיוחדים על מנת להילחם בתופעה הקשה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנחנו צריכים לדאוג לכך שלא יהיו עוד מכתבים של חיילים רעבים. חיילי צה"ל לא ירעבו במשמרת שלנו", אמר לפיד, והבהיר: "תקציב 2015 שיובא לממשלה ולכנסת הוא תקציב בשורה חברתי ששם דגש מיוחד על השכבות החלשות והטיפול בהן".

בהמשך דבריו התייחס שר האוצר באריכות לסוגיית תקציב הביטחון, ואמר "אני יודע שהמסורת היא שמשרד האוצר תמיד רוצה לקצץ בביטחון, אבל זה לא היה המקרה הפעם. מהרגע הראשון הבהרנו שאנחנו מכירים בכך שיש פה סיטואציה ייחודית - אנחנו צריכים להביא משאבים ייעודיים כדי לתת מענה לבעיית המנהרות, לפצמ"רים, למערכות 'מעיל רוח' שיגנו על הלוחמים בטנקים ובנגמ"שים, ולהשקעה בסייבר ובפתרונות מודיעיניים לטרור" .

החיילים העניים: "אין בצבא מענה לצרכים שלנו"

שבוע לפני ערב ראש השנה פורסם כאן, בחדשות 2 Online, מכתב ששלחו עשרות לוחמי צה"ל לראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל ובו סיפרו: "הפכנו למקבצי נדבות, הגיע ראש השנה ואנו מתביישים לומר שממש אין לנו מה לאכול".

החיילים הוסיפו ואמרו כי רבים מהם נאלצים לעבוד בזמנם החופשי על מנת לשלם חובות או לסייע להוריהם, אך מצבם החמיר לאחר שמבצע "שובו אחים" ו"צוק איתן" לא יצאו לבתיהם במשך תקופה ארוכה - ולא יכלו לעבוד.

"כשאנו חוזרים הביתה גם המפקדים מנסים לעזור, וחלקם אפילו מוציאים מכיסם, אבל כל מה שהם עושים לא יעזור כי בצבא אין באמת מענה לצרכים שלנו", ציינו החיילים במכתב. לאחר חשיפת המכתב גויסו כמעט מיליון שקלים בכספי תרומות למען החיילים מעוטי היכולת.