חודש אחרי: צפו בשחזור הקרב בלב עזה

כוחות שריון ונח"ל השמידו כמעט לחלוטין את גדוד בית חנון של חמאס במהלך הלחימה במבצע "צוק איתן". בשבוע שעבר הם נפגשו שוב, הפעם בבסיס אימונים ותרגלו את אותו הקרב כדי להפיק לקחים ולהשתפר. "פגענו בכ-400 מחבלים כולל מפקדים בכירים", הם מספרים ויודעים שאולי יאלצו לחזור: "הם ימשיכו להתחמש, זה לעולם לא ישתנה"

במהלך מבצע "צוק איתן", לחמו חטיבות הנח"ל ו-401 בצפון רצועת עזה והשמידו כמעט לגמרי את גדוד בית חנון של חמאס. את אחד הקרבות שבו השתתפו הם שחזרו בשבוע שעבר בבסיס צאלים בדרום - יחד עם חניכי קורס מפקדי הפלוגות והגדודים. המטרה: ללמוד, להתאמן ולהשתפר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

אזור בית חנון נמצא במקום השני ברשימת האזורים שמהם שיגרו ארגוני הטרור הפלסטינים רקטות לעבר ישראל. במהלך המבצע, לאחר השתלטות הכוחות על העיירה, הופסק לחלוטין ירי הרקטות. תוך ימים ספורים הושמדו המנהרות ההתקפיות שיצאו מהאזור וגדוד חמאס המוצב באזור ונקרא "גדוד בית חנון" חוסל על ידי כוחות חטיבת הנח"ל וחטיבה 401 של השריון.

במתקן שהוקם על מנת לדמות את תוואי הלחימה בשטחים הבנויים של רצועת עזה, התקיים בשבוע שעבר תרגיל שהחזיר את הלוחמים חודש לאחור, לאותם הרגעים שלחמו במחבלי חמאס באזור בית חנון. הם אימנו את קורס המפקדים וניסו לדמות את התרגיל עד כמה שאפשר לדבר האמיתי.

נפגשו שוב, הפעם באימון (דו"צ)

"אנחנו הגענו מהחלק הדרומי של בית חנון כשהמשימה הייתה לבודד ולפגוע עמוקות בגדוד החמאס", סיפר לחדשות 2 Online מפקד גדוד 9 בחטיבה 401 סא"ל אופיר, כשהוא נזכר בקרב. "בפועל אנחנו יודעים היום שהגדוד הזה חדל מלהתקיים כי פגענו לכל הפחות ב-400 מחבלים כולל מפקדים בכירים מאוד - וגם הרסנו תשתיות רבות".

אמנם השטח של בסיס האימונים ובית חנון לא זהה, אך דימיון יש. כמו בקרב האמיתי, בתרגיל השתתף ציוות כמעט זהה, אך עם פחות כוח אדם. "ניסינו להטמיע את מה שלמדנו באותו קרב - העבודה המשותפת, השילוביות הצמודה - טנק צמוד לחי"ר צמוד להנדסה, יכולות הרכב הכוחות והחיבור בין כולם", הוסיף מפקד הגדוד.

כך זה נראה בשחזור (דו"צ)

"היה אפשר לראות את הקרב המשולב בצורה טובה - החי"ר והטנקים נעו יחד תוך ניצול היתרונות אחד של השני, וכך הרווחנו שלם גדול ומשמעותי יותר מסך חלקיו", ציין מפקד הפלוגה המסייעת של גדוד 932 בחטיבת הנח"ל, רס"ן עידן זוסמן.

על פי הערכת צה"ל, לאותו גדוד חמאס שנפגע בקרב ייקח זמן רב להשתקם - שנתיים או שלוש. "הם יצברו תחמושת ויתאמנו, זה לעולם לא ישתנה", סיכם מפקד הגדוד. "הם לא יקנו פרחים במקום אמצעי לחימה, זה בטוח".

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv