הר הבית: מתקפת בלוקים וזיקוקין נגד שוטרים, 9 נעצרו

עשרות צעירים ערבים תקפו את השוטרים עם פתיחת המקום למבקרים. הם יידו לעברם סלעים ובלוקים, וירו זיקוקין. השוטרים הדפו אותם לתוך מסגד אל אקצא ונעלו את הדלתות. מספר שוטרים נפצעו ו-9 מתפרעים נעצרו

מהומות בהר הבית: כמה שוטרים נפצעו הבוקר קל כשמתפרעים מוסלמים יידו אבנים לעבר שוטרים וירו זיקוקין לעברם. שוטרי ובלשי מרחב דוד עצרו תשעה חשודים ביידוי האבנים והזיקוקים לעבר השוטרים. הם נעצרו בצאתם מהר במהלך פיזור המתפללים. החשודים, בהם שישה בגירים ושלושה קטינים, הועברו לחקירה במרחב דוד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עם תחילת האירוע, חסמה המשטרה את הכניסות למסגד ונעלה את המתפרעים בתוך מסגד אל-אקצא. ההתפרעות החלה במהלך סיור של השר לביטחון פנים בהר הבית, לבחון את הכנות המשטרה לימי החג.

עם פתיחת הר הבית לכניסת מבקרים ומתפללים הבוקר, החלו כמה עשרות צעירים רעולי פנים לירות זיקוקין לעבר כוחות המשטרה שהוצבו בשער המוגרבים. השוטרים פתחו את השער ונכנסו לשטח הר הבית, שם הדפו את המתפרעים לתוך המסגד.

המתפרעים, שהציבו מבעוד מועד חסימות בשער הכניסה האחרון למסגד, החלו ליידות אבנים, סלעים ובלוקים לעבר השוטרים, ירו זיקוקין והתיזו לעבר השוטרים נוזל לא מזוהה. שוטרים ולוחמי מג"ב פעלו תחת מטר האבנים והצליחו להסיר את המחסומים הרבים שהוצבו בפתח הכניסה למסגד. בהמשך הם סגרו ונעלו את דלתות הכניסה, כשהמתפרעים בתוך המסגד. מספר שוטרים שנפגעו מאבנים וזיקוקין טופלו במקום על ידיד כוח רפואה משטרתי.

שר בין האבנים

האירוע התרחש כשהשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' ומפקד משטרת ירושלים ניצב יוסי פריינטי ערכו סיור בהר הבית. השניים באו לבדוק מקרוב את סידורי האבטחה והנהלים של ביקורי היהודים בהר. לאחר ההשלטות על המתפרעים, נמשך הסיור כמתוכנן.

מהומות במזרח י-ם, ארכיון (משטרת ירושלים)
"היה חשוב לפתוח את הר הבית ליהודים, והם ממשיכים לעלות לכאן", אמר אהרונוביץ' במקום. "רבבות מגיעים לכאן להתפלל. עם ישראל יכול לצאת וליהנות בחג - המשטרה תיתן ביטחון בכל מקום".

המתקפה הבוקר נערכת בתקופה רגישה במיוחד: בשבוע הקרוב צפויים לפקוד את העיר העתיקה בירושלים עשרות אלפי מתפללים יהודים לומר סליחות עד ערב יום הכיפורים. מיד לאחר מכן, עוד אלפים נוספים יקיימו את מצוות העלייה לרגל לירושלים במהלך סוכות, אחד משלושת הרגלים.

"אינתיפאדה שקטה"

במקביל, כוחות המשטרה בירושלים ממשיכים להתמודד עם אירועים ביטחוניים ברחבי במה שנראה כ"אינתיפאדה שקטה" בעיר. הבוקר דיווחה המשטרה כי צוות לוחמי מג״ב עצר ילד בן 9 שיידה אבנים לעבר רכב ישראלי במעלה הזיתים. לא היו נפגעים באירוע. הוריו של הילד זומנו לתחנת המשטרה.

השר אהרונוביץ' בהר הבית, היום (משטרת ירושלים)
בעשרת הימים האחרונים נעצרו 62 חשודים בהפרות סדר שכללו ידויי אבנים, השלכת בקבוקי תבערה ועוד. 41 מהם מתחת לגיל 18. 11 ילדים שיידו אבנים נתפסו והוריהם זומנו לתחנות המשטרה.

מתחילת חודש יולי ועד היום נעצרו 762 מפירי סדר, מהם 281 קטינים. 250 כתבי אישום הוגשו. עם זאת, השר לביטחון הפנים ציין כי בימים האחרונים חלה ירידה של 30% במספר אירועי השלכת אבנים בבירה וכי הופסקו אירועי השלכת בקבוקי תבערה. 

בהכנת הידיעה השתתף עזרי עמרם.