תיעוד מהקסדה: חיסול רוצחי הנערים

שעות ספורות לאחר חיסולם של חוטפי ורוצחי שלושת הנערים, מתפרסם סרטון מתוך מצלמת הקסדה של אחד מלוחמי הימ"מ במהלך פעולת הפשיטה הנועזת בחברון. כך נראו רגעי הדרמה כשהלוחמים פתחו באש לעבר המחבלים

חיסול חוטפי הנערים - כך זה נראה: המשטרה פרסמה היום (שלישי) סרטון ובו תיעוד של חיסול מרואן קואסמה ועאמר אבו עישה, שני פעילי חמאס שביצעו את פיגוע החטיפה והרצח של נפתלי פרנקל, גיל-עד שער ואייל יפרח ז"ל בתחילת חודש יוני. בתיעוד ניתן לראות צילום ממצלמת הקסדה של לוחמי הימ"מ במהלך הלחימה. על פי התיעוד, החיסול אירע סמוך לשעה 05:30 לפנות בוקר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מוקדם יותר הבוקר הותר לפרסום כי בתום מבצע מודיעיני מורכב של השב"כ והימ"מ אותר הלילה בחברון מקום הימצאם של קואסמה ואבו עישה. כוחות הביטחון ניסו לעצור את המבוקשים, אך במקום החלו חילופי אש והשניים חוסלו.

"אנחנו לא מחפשים שום כתרים ולא רוצים גם", אמר היום מפקד הימ"מ, תנ"צ ש', למשפחת פרנקל. "בסך הכל רוצים להמשיך לעשות את העבודה כמו שהיא". "אני שמחה בשבילנו, אבל אני נורא שמחה בשבילכם", השיבה לו רחל פרנקל. "אני יודעת שאתם והשב"כ, פשוט לא מצאו מנוח עד ש...". "זאת העבודה שלנו", קטע אותה מפקד הימ"מ, ופרנקל אמרה לו: "זה טוב להצליח בעבודה שלכם".

שני החוטפים שהו במבנה ששימש כנגרייה בחברון במשך השבוע האחרון, ובמהלך כל התקופה התחבאו במוקדים שונים במרחב חברון. המידע על מקום הימצאם המדוייק הגיע בימים האחרונים והתחזק במהלך הלילה, והוביל להחלטה על המבצע ללכידתם.

תיעוד החיסול, הלילה (חטיבת דובר המשטרה)

תא"ל תמיר ידעי, מפקד אוגדת איו"ש, הודיע הבוקר: "סיימנו מרדף בן שלושה חודשים - בלילה כבר הגיע המידע, ולפנות בוקר התחלנו לסגור על הבית בנוהל 'סיר לחץ'. כאשר כדור פגע בקיר הבית, הם יצאו מהמסתור ודרך החור בקיר ירו על הימ"מ, והם נורו ונהרגו".

כוחות הביטחון ליד המבנה שבו חוסלו המחבלי (דו"צ)

דובר צה"ל, תא"ל מוטי אלמוז, בירך על החיסול: "כוחות הביטחון של מדינת ישראל סגרו הבוקר חשבון פתוח", כתב אלמוז בעמוד הפייסבוק שלו. "בפתח השנה החדשה כלתה קללה נוספת והובהר שוב, אם אי פעם היה ספק, שנרדוף את הטרור עד אשר יחוסל". דובר צה"ל ביקש בסוף דבריו לאחל "בוקר טוב יותר למשפחות שער, פרנקל ויפרח".

כמו כן נעצרו הלילה גם בשאר קואסמה, מחמד קואסמה ותאאר קואסמה בניו של ערפאת קואסמה העצור גם הוא מתאריך 14 יולי באשמה כי סייע לרוצחים להסתתר לאחר רצח הנערים. בתחילת חודש ספטמבר הוגש כתב אישום נגד מפקד החולייה של השניים.

אייל, נפתלי וגיל-עד ז"ל (פייסבוק ותצפיות)

בסוף חודש יוני, עוד בטרם מציאת גופות הנערים, פורסם כי המחבלים שעומדים מאחורי החטיפה הם שני פעילי חמאס מרכזיים מחברון: עמר אבו אל עיישה, בן 33, ומרוואן קוואסמה, בן 29. השניים הם אלו שישבו ככל הנראה במכונית שבה נחטפו שלושת הנערים ומיד לאחר מכן נעלמו. במערכת הביטחון ידעו אודות זהותם כבר ביממה שלאחר החטיפה והשב"כ וצה"ל פתחו אז במצוד נרחב ללכידתם.

שני המחבלים העומדים מאחורי החטיפה משתייכים לגרעין הקשה של חמאס בחברון: מרואן קוואסמה נעצר כבר שהיה בן 18, בגין פעילותו בחמאס, נשפט וריצה עשרה חודשי מאסר עד ששוחרר באוגוסט 2004. בחקירתו האחרונה ב-2010 הודה קוואסמה כי הוא מגוייס לזרוע הצבאית של חמאס באזור חברון מאז שנת 2009, היה מעורב באימונים צבאיים במערות באזור חברון ופעל כדי להשיג חומרי גלם לייצור חומרי נפץ.

האזור בחברון שבו אותרו הרוצחים

כמו כן, סיפר כי סייע לארגון בגיוס צעירים נוספים לפעילות. הוא נכלא שוב בישראל עד למרס 2012. שותפו עמר אבו אל עיישה נעצר לראשונה בנובמבר 2005, נחקר והועבר למעצר מנהלי עד יוני 2006. באפריל 2007 הוא נעצר בשנית לתקופה קצרה. אחיו נהרג בנובמבר 2005 כשניסה להשליך מטען חבלה לעבר כוח צה"ל. אביו נעצר בישראל מספר פעמים בשל פעילות טרור. 

עשן מיתמר באזור חילופי האש (דובר צה"ל)