הצוללת החדשה של צה"ל עגנה בחיפה

הצוללת אח"י תנין שהפליגה מגרמניה הגיעה לנמל חיפה, שם נערך טקס חגיגי בהשתתפות ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל. הצוללת המתקדמת צפויה להיכנס בקרוב לשירות שוטף בחיל הים. אתמול ערכה הצוללת טקס זיכרון באתר שקיעתה של הצוללת "דקר" ב-1968

הצוללת תנין הגיעה לישראל

מגרמניה לחיפה: המסע הארוך של כלי השיט החדש של חיל הים הסתיים היום (שלישי), עם הגעתה של הצוללת אח"י תנין לבסיס חיל הים בנמל חיפה. ראש הממשלה, הרמטכ"ל ומפקד חיל הים קיבלו את הצוללת, שהיא כלי הנשק היקר ביותר בתולדות צה"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"האירוע הזה מעביר מסר חד וברור לאויבינו", אמר ראש הממשלה נתניהו בטקס החגיגי, "שמדינת ישראל נחושה להתמודד עם כל איום, עם כל אתגר, בכל מקום. מול האיומים שנצברים אנו נחושים להגן על גבולותינו בקרקע - בגדרות, באוויר - בכיפות, בים - בצוללות, וכמובן הרבה מאוד אמצעים אחרים, אבל מעל כולם רוח הלוחמים שנחושים להגן על מולדתם במסירות, בגבורה ובתחושת שליחות עמוקה".

במחיר של חצי מיליארד שקלים, שליש ממנו ממומן על ידי ממשלת גרמניה, ובעלת יכולות שטרם נראו בחיל הים, הצוללת תהפוך בקרוב לאחד הכלים האסטרטגיים החשובים שבידי מדינת ישראל. בחיל הים מתגאים כי יש לה אפשרות לשהות זמן ארוך במיוחד מתחת למים בלי צורך לעלות לפני הים, מה שמאפשר לפיקוד של חיל הים להשתמש בה למגוון פעולות רחב יותר מאלו שמאפשר צי הצוללות הנוכחי.

אתמול, הגיחה מתוך המצולות במקום בו לפני 46 שנה נעלמה הצוללת "אח"י דקר" עם 69 לוחמיה. שלושה מוותיקי שייטת 7 ששירתו ב"דקר", ולא הצטרפו לאותה הפלגה, קיבלו את פניה של הצוללת החדשה בהתרגשות.

"כאן, בלב הים התיכון אנו נוריד עוגן עוצרים ופוגשים עוצמה ימית חדשה בדרכה לנמל הבית בחופי מדינת ישראל", אמר הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ ברשת הקשר לצוללנים שעושים את דרכם ארצה. "ללא ספק עוצמה זו, מבצעית ואסטרטגית חשובה עד מאוד למדינת ישראל, צה"ל וחיל הים. סיפורה הוא סיפורו של חיל הים והוא ממשיך ונכתב בפועלם ועשייתם של מפקדי החיל וחייליו היום".

הרמטכ"ל ציין במעמד המרגש את זכרה של הצוללת שנעלמה לפני 46 שנה ואת זכר נספיה. "מעל לארבעה עשורים חלפו מהפלגתה האחרונה של אח"י דקר והמטרה לשלמה יצאו לוחמי הצוללת ומפקדיה מנמל גיברלטר לכיוון חופי מדינת ישראל נותרה כשהיא הייתה", אמר גנץ.