ישראלי חצה הגבול לסוריה והצטרף לשורות דאע"ש

תושב אום אל פחם בן 23 הורשע ע"י בימ"ש השלום בחיפה, לאחר שבחודש מאי האחרון חצה את הגבול לסוריה והצטרף ללוחמי דאע"ש במדינה. על פי כתב האישום שהוגש נגדו, הצעיר השתתף במחנה אימונים של המדינה האסלאמית, ירה בנשק ועבר שיעורי דת. קרובי משפחתו לחדשות 2 Online: "לא הביע מעולם תמיכה בדאע"ש"

השתתף במחנות אימונים. ארכיון (AP)

בית משפט השלום בחיפה הרשיע היום (שלישי) את אחמד שורבאג'י, תושב אום אל פאחם בן 23, בביצוע עבירות של יצאיה של כדין לסוריה וביצוע אימונים צבאיים אסורים, בין היתר בשורותיו של ארגון דאע"ש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך הדיון, טען סניגורו של שורבאג'י כי לא קיימת סמכות עניינית לבית המשפט בישראל להעמיד את הנאשם לדין, מאחר ואותם אימונים צבאיים, בוצעו בסוריה ואין כל זיקה לביטחון המדינה. לדבריו, האימון הצבאי היה כדי לסייע למורדים להילחם במשטר של מדינת אויב.

השופטת אורית קנטור קיבלה את עמדת המדינה וקבעה כי "יציאה לאימונים צבאיים במדינת אויב בכלל, בסוריה בפרט ובמסגרת ארגון דעא"ש בכלל זה, הינה מעצם טיבה עבירה ביטחונית אשר טומנת בחובה סכנה רבה לביטחון ישראל".

בנוסף צוין כי יציאתם של ערבים ישראליים להילחם בסוריה וחזרתם לישראל טומנת בחובה פוטנציאל סיכון גבוה עבור מדינת ישראל בכמה היבטים - שימוש בידע, יבוא אידאולוגיות, ייבוא יכולות וניסיון צבאי מצטבר, ביסוס קשר בין חוזרים לבין ארגוני ג'יהאד עולמי מבחוץ ועידוד לביצוע פעילות נגד ישראל יציאתם של ערבים ישראלים להילחם.

כתב האישום נגד שורבאג'י הוגש ביום לפני ארבעה חודשים לבית משפט השלום בחיפה על ידי פרקליטות מחוז חיפה. מעובדות כתב האישום עולה כי הנאשם ועוד שלושה מחבריו החליטו לצאת את ישראל לסוריה, דרך הסתננות מטורקיה, כדי לחבור לכוחות המורדים בסוריה ולסייע להם בלחימתם אל מול משטר אסד.

"סכנה למדינה". שורבאג'י

טס לטורקיה וחצה את הגבול עם סוריה

ב-16.1.14 יצא שורבאג'י מישראל לטורקיה במטרה להגיע לסוריה, בעוד האחרים יצאו לטורקיה בנפרד, כדי לא לעורר את חשד הרשויות. לאחר ימים ספורים בהם שהו הנאשם והאחרים בטורקיה, הסתננו לסוריה באופן בלתי חוקי בסיוע מבריחים.

סמוך לאחר כניסתם לסוריה, חברו הנאשם והאחרים ליחידת מורדים חמושים המכנה עצמה "ג'יש מחמד". במסגרת יחידה זו שהה הנאשם בבסיסה מזה כשבוע והתאמן אימוני כושר גופני, בהמשך גויסו הנאשם והאחרים לארגון "מדינת האסלאם לעיראק ולסוריה" - דאע"ש.

המעצר בישראל

במהלך תקופת שהייתו השתתף הנאשם במחנה אימונים צבאי שנמשך כשבוע במסגרתו צבר ידע עיוני והכשרה מעשית. הוא השתתף בשיעורי דת אודות השיעה והסונה במטרה להתכונן לקרבות ולחישול רוח לחימה, למד עיונית אודות נתוני, מאפייני ואופן השימוש במגוון כלי נשק, והתאמן מעשית בירי ברובה.

כמו כן, השתתף שורבאג'י במספר קרבות תוך ביצוע ירי מנשקו. הוא הוצב במחסומים וביצע סיורים צבאיים שנועדו לבלום התקדמות אפשרית של כוחות משטר אסד. ב-20.4.14 שב הנאשם ארצה ונחת בשדה התעופה בן גוריון, שם נעצר על ידי הרשויות.

קרובי משפחתו: "לא הביע מעולם תמיכה בדאע"ש"

קרובי משפחתו של שורבאג'י אמרו בשיחה עם חדשות 2 Online כי "דוע לנו שמאז פרוץ העימותים בסוריה הוא היה ממורמר ממצב האזרחים. הוא תמיד דיבר על זה על אך לא ציין את תמיכתו באף גוף חוץ מהזדהותו עם העם הסורי והסבל שלו עם משטרו של אסד. לא שמענו שום הצהרה או כוונה ממנו שהוא מצטרף למדינה האסלאמית".

בקרבת המשפחה מדברים על משפחה פשוטה שאין לה קשר לדברים האלה. גורמים במגזר הערבי סיפרו לחדשות 2 כי ככל הידוע ישנם לפחות שישה צעירים מאום אל פחם שנסעו לסוריה והצטרפו לכוחות המדינה האסלאמית.