כך חייל מיצהר עודד סרבנות בצבא

תיעוד מיוחד חושף כיצד טוראי אריאל זילבר מגיע אל שוטרי מג"ב, שהופקדו על קיום צו המורה על סגירת ישיבה, וקורא להם לסרב פקודה. זילבר, שנחשב כעת כנפקד משירות, קרא גם בטרם התגייס לסרבנות - אך גויס בכל זאת. בעקבות התיעוד שנחשף בחדשות 2, החייל נעצר.

סרבנות במדים: חייל צה"ל, שקרא בעבר לסרבנות, תועד כשהוא קורא לשוטרי מג"ב שמנעו את הגישה לישיבה לסרב פקודה. "תגיד למפקד שלך: 'אני לא מוכן לתפוס ישיבה להפריע לאנשים ללמוד תורה'", קרא החייל ללוחמים. בעקבות התיעוד שנחשף בחדשות 2, החייל נעצר והועבר לחקירת מצ"ל בגין העבירות המיוחסות לו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האירוע התרחש בשבוע שעבר כשטוראי אריאל זילבר החליט למחות בפני השוטרים על קיום צו הסגירה שהוציא שר הביטחון משה (בוגי) יעלון נגד הישיבה "עוד יוסף חי" לפני כחמישה חודשים. הצו אוסר למעשה על קיום לימודים במקום שמאובטח מאז על ידי שוטרי מג"ב, הוארך בשבוע שעבר בעשרה שבועות נוספים. "אני התגייסתי כדי להגן על עם ישראל, אבל אני לא מוכן לעשות כאלה דברים", תועד זילבר, המתגורר בהתנחלות יצהר ונחשב כיום כנפקד משירות.

"אם יגידו לי לתפוס ישיבה אני מוכן לשבת על זה בכלא ולשלם מחיר אישי אתה מפחד", הוסיף. אחד השוטרים במקום איים על זילבר כי אם ימשיך להפריע לחיילים בשטח, הוא ייעצר ויאזק. אלא שהפרובוקציה לא נעצרה מחוץ לישיבה. אריאל וחבריו הצליחו להיכנס לתוך שטח המבנה כדי לתעד את שגרת החיים של החיילים במקום ואת מתקני הכושר שהוצבו בבית המדרש.

בישיבת "עוד יוסף חי" טוענים דווקא כי פעולות הצבא באזור הן אלו שגורמות לעידוד בקרב נערים לבצע פעולות מסוג זה. "עד כמה שיש מאמצים רבים לבוא ולגייס את נערי הגבעות ולהחזירם לתלם, אנחנו רואים שהמהלך הזה שקורה בתפיסת הישיבה גורם ל'אנטי' חזק מאוד עד לכדי חיילים משחלטיים להפוך לנפקדים ולקרוא לאחרים לסרב פקודה", הסביר עו"ד עדי קידר, המייצג את ישיבת "עוד יוסף חי".

קרא לסרבנות - גם בלשכת הגיוס

תיעוד קריאותיו של טוראי זילבר לסרבנות מקוממות עוד יותר בהתחשב בעובדה שבטרם גויס לצה"ל הוא קרא לסירוב פקודה. זילבר הגיע בראשית השנה להליכי מיון לקראת גיוסו לצה"ל וקרא לחיילים בלשכת הגיוס בירושלים. המעשים שחזרו על עצמם הגיעו לבית המשפט לנוער בעיר, שם צוין שהחשוד הגיע ב-14.1 ללשכת הגיוס לאחר שזומן לשם להליך גיוס יחד עם חברו ועל פי החשד חילקו חומרי הסתה להשתמטות מצה"ל. בעקבות זאת החליטה השופטת חגית מאק קלמנוביץ כי הנער יורחק ל-300 מטרים מלשכת הגיוס בירושלים ומכל לשכת גיוס אחרת ברחבי הארץ.

ולמרות כל זאת, כחודש בדיוק לאחר הדיון בבית המשפט זומן זילבר ללשכת הגיוס בפעם השנייה - הפעם כדי להתגייס. מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "כל ניסיון לעורר פרובוקציה אינו מהווה עילה מיידית לביטול חובת הגיוס. במקרה המדובר זהו חייל שחלה עליו חובת שירות ואין מניעה חוקית לגייסו, הוא כעת נפקד משירות ומחויב להתייצב על פי חוק".