במקום בו נעלמה "הדקר": הצוללת החדשה נחשפה

נרגשים חיכו שלושה מוותיקי חיל הים בלב הים התיכון לבואה של הצוללת "אח"י תנין" שעושה דרכה לישראל מגרמניה. באותו מקום לפני 46 שנה אבד הקשר עם הצוללת עליה שירתו, "אח"י דקר", ושמהפלגתה הגורלית ירדו ברגע האחרון. "אנחנו פוגשים עוצמה ימית חדשה", אמר הרמטכ"ל. מפקד חיל הים: "מתחייב להמשיך את שלא הספקתם"

רגע מרגש נרשם אתמול (ראשון) בלב הים התיכון כשהצוללת "אח"י תנין" החדשה, שעושה את דרכה לישראל, הגיחה מתוך המצולות במקום בו לפני 46 שנה נעלמה הצוללת "אח"י דקר" עם 69 לוחמיה. שלושה מוותיקי שייטת 7 ששירתו ב"דקר", ולא הצטרפו לאותה הפלגה, קיבלו את פניה של הצוללת החדשה בהתרגשות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"כאן, בלב הים התיכון אנו נוריד עוגן עוצרים ופוגשים עוצמה ימית חדשה בדרכה לנמל הבית בחופי מדינת ישראל", אמר הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ ברשת הקשר לצוללנים שעושים את דרכם ארצה. "ללא ספק עוצמה זו, מבצעית ואסטרטגית חשובה עד מאוד למדינת ישראל, צה"ל וחיל הים. סיפורה הוא סיפורו של חיל הים והוא ממשיך ונכתב בפועלם ועשייתם של מפקדי החיל וחייליו היום".

הרמטכ"ל ציין במעמד המרגש את זכרה של הצוללת שנעלמה לפני 46 שנה ואת זכר נספיה. "מעל לארבעה עשורים חלפו מהפלגתה האחרונה של אח"י דקר והמטרה לשלמה יצאו לוחמי הצוללת ומפקדיה מנמל גיברלטר לכיוון חופי מדינת ישראל נותרה כשהיא הייתה", אמר גנץ.

(דובר צה"ל)

מפקד חיל הים, האלוף רם רוטברג דיבר על הקשר בין הצוללת החדשה לזכרה של זו שאבדה בלב ים. "אח"י תנין קשורה בקשר חיים עמוק לדקר שנחה לה בקרקעית הים - קשר של ממשיכי הדרך. אני מתחייב להמשיך את מה שלא הספקתם - אנחנו נשמור, נגן ונפעל בכל חוף אויב ונילחם בחירוף נפש על הבית - על מדינת ישראל", הבטיח רוטברג והצדיע לנספים. "מכאן איתכם בלב תמשיך התנין את דרכה אל הנמל בחיפה ותצטרף לזרוע בהגנה על המולדת. היו שלום וזכו למנוחת עדן".

הצוללת אח"י דקר עזבה את נמל פורטסמות' בדרכה לישראל ב-1968 בדרכה לשירות בצה"ל. הקשר איתה ניתק בלב ים ובמשך שנים ארוכות מקום הימצאה ונסיבות היעלמותה היו בגדר תעלומה. ב-1999 31 שנה אחרי היעלמה נמצאו שרידיה של "הדקר" בעומק של 3 ק"מ על הנתיב לחיפה, במרחק 485 ק"מ מיעדה.

אח"י תנין החדשה, הקרויה על שמה של אחת הצוללות מהדור הראשון בצה"ל, דור ה-S, עושה את דרכה בימים אלה מגרמניה אל נמל חיפה ועתידה להיכנס בקרוב לשירות שוטף בחיל הים.