לוחם המוסד האגדי מייק הררי הלך לעולמו

הלוחם הנערץ, ששימש בתפקידים בכירים במוסד, נפטר אמש בביתו בתל אביב. במהלך שירותו בארגון פיקד מייק הררי על חיסול אנשי "ספטמבר השחור", והקים את יחידת המתנקשים "כידון". לפני מספר שנים קיבל צל"ש מראש המוסד לשעבר מאיר דגן על חלקו בפעילות נגד תכנית הגרעין האירנית

איש המוסד הוותיק מייק הררי נפטר אמש (ראשון) בגיל 87. הררי היה ממפקדי אגף המבצעים המיוחדים של המוסד, ומי שהיה אחראי לחיסול מפקדי רצח הספורטאים הישראליים במינכן. פעילותו בארגון שימשה השראה לדמויות טלוויזיוניות וקולנועיות רבות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מיכאל (מייק) הררי, יליד תל אביב, החל את דרכו כלוחם כבר בגיל 13 עם הצטרפותו להגנה. מיד עם קום המדינה התגייס למוסד והגיע עד לתפקיד הבכיר של מפקד "קיסריה", אגף המבצעים של הארגון. במסגרת תפקידו הקים את יחידת המתנקשים "כידון".

בין פעולותיו במוסד פיקד הררי על מבצע "זעם האל" לחיסול אנשי "ספטמבר השחור" לאחר רצח הספורטאים במינכן בשנת 72'. ככל הידוע לציבור הרחב, המבצע היה הפעם הראשונה בה יצר המוסד פרויקט שכל מטרתו הייתה חיסול מטרות.

באמצע העשור הקודם, לבקשתו של ראש המוסד לשעבר מאיר דגן, לקח הררי חלק במבצע מיוחד במסגרת הפעילות נגד תכנית הגרעין האירנית. על התפקיד קיבל הררי צל"ש מיוחד.

"איש מבצעים נדיר ופורץ דרך"

במהלך חייו נודע הררי כאדם חם מזג הסולד מתקשורת. הוא העניק רק שני ראיונות לעיתונאים. באחד המקרים ניסתה צלמת לצלם אותו ללא אישור - הררי ניגש אליה, לקח בכוח את המצלמה והוציא את סרט הצילום תוך שהוא מסנן: "אף אחד לא מצלם את מייק הררי".

לאחר שירותו במוסד הקים חברה לייעוץ ביטחוני ובין היתר שימש כיועצו של מנואל נוריאגה בפנמה. הררי היה נשוי לפנינה, אחותה של נשיאת בית המשפט העליון השופטת דורית בייניש.

שר הביטחון משה יעלון ספד הבוקר להררי. "מרבית עשייתו של מייק הררי למען ביטחונה של מדינת ישראל כלוחם ומפקד במוסד לא נודעה ולא תיוודע לעולם, אך כל מי שזכה להכיר אותו ידע כי מדובר באיש מבצעים נדיר ופורץ דרך, אמיץ לב ורב תעוזה ויצירתיות, שהשפעתו על המוסד ועל דורות של לוחמים ניכרת גם בימים אלו, ותיוותר גם עוד שנים רבות", אמר יעלון.