מערכת הביטחון: תוספת של 6 מיליארד לא מספיקה

שר הביטחון יעלון הופתע בסוף השבוע לשמוע על ההבנות המתגבשות בין ראש הממשלה נתניהו לבין שר האוצר לפיד ולפיהן תזכה מערכת הביטחון לתוספת של 6 מיליארד. בניסיון להגיע להסכמה יזמן בימים הקרובים נתניהו את ראשי מערכת הביטחון לדיון שבו יוכלו להשמיע את עמדתם

מחלוקת בצמרת הממשלה (רויטרס)

במערכת הביטחון הופתעו לשמוע בסוף השבוע האחרון על ההבנות המסתמנות בין ראש הממשלה נתניהו לבין שר האוצר לפיד - ולפיהן תקציב מערכת הביטחון יגדל ב-6 מיליארד שקלים. שר הביטחון יעלון ובכירי מערכת הביטחון זעמו על הדיווח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לדבריהם, התוספת המדוברת לא מספיקה כלל לצורכי הביטחון של ישראל בימים שאחרי מבצע "צוק איתן". כעת מקשיחים במערכת הביטחון את עמדותיהם ודורשים מיליארדים נוספים - אפילו מעבר למה שביקשו בעת האחרונה.

ראש הממשלה נתניהו צפוי לאפשר לבכירי מערכת הביטחון מעין "שימוע" נוסף, שבו ישמיעו את דעתם בנושא, וזאת בניסיון להגיע להסכמה בין כל הצדדים. עם זאת, המתווה צפוי להישאר זהה: הגדלת תקציב הביטחון במקביל להגדלת הגירעון.

השר יעלון אינו היחיד שהתאכזב מהדיווחים על ההבנות בין נתניהו לבין לפיד. ההחלטה על הגדלת הגירעון מנוגדת לחלוטין לדעתה של נגידת בנק ישראל קרנית פלוג, וכך גם לדעתם של הגורמים המקצועיים במשרד האוצר.

אכזבה בבנק ישראל. קרנית פלוג (רויטרס)

אחר הצהריים הסתיימה ללא תוצאות פגישה בין ראש הממשלה נתניהו לבין שר האוצר לפיד, בניסיון להגיע להסכמה סופית על תקציב 2015. השניים צפויים להיפגש שוב ולדון בנושא בימים הקרובים.

קודם לכן דווח כי על פי ההבנות שהושגו בין השניים, מערכת הביטחון תקבל תוספת של שישה מיליארד שקלים לתקציב, וזאת בתמורה להעברתו של חוק "אפס אחוז מע"מ" לזוגות צעירים שמוביל לפיד.