מחאת השמיטה: "ייבוא הירקות - פגיעה ישירה וחמורה בחקלאי ישראל"

גורמים במערכת הפוליטית והחקלאית מחו על החלטת הרב הראשי לצה"ל על קניית פירות וירקות מחו"ל במהלך שנת השמיטה. יו"ר האופוזיציה הרצוג טען כי שינוי המדיניות "מנוגד לערכי ההתיישבות והתמיכה בחלש ובנזקק", וח"כ אלעזר שטרן כינה את המהלך "התרפסות נוספת בפני החרדים"

אילוסטרציה (חדשות 2)

ייבוא הפירות והירקות לצה"ל בזמן השמיטה מעורר סערה בכנסת: ביום שישי האחרון פרסם כתבנו ניר דבורי ב"אולפן שישי" כי השנה, לראשונה מאז קום המדינה, צה"ל לא ירכוש עוד פירות וירקות ישראלים במהלך שנת שמיטה. הרב הצבאי הראשי תא"ל רפי פרץ קיבל את ההחלטה התקדימית, שתחייב הוצאה של עשרות מיליוני שקלים עבור רכישת מזון מחו"ל, והמחאה לא איחרה לבוא. יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג שלח היום (ראשון) מכתב לשר הביטחון יעלון ודרש ממנו להתערב בהחלטה, שלדבריו מהווה "פגיעה ישירה וחמורה בחקלאי ישראל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

הרצוג טען כי "החמרה הלכתית, דווקא בעת הזאת בה החקלאות הישראלית נמצאת במשבר וזקוקה לכל סיוע אפשרי, מנוגדת לערכי ההתיישבות והתמיכה בחלש ובנזקק". הוא הדגיש כי החלטה משמעותית מסוג מזה "חייבת להתבסס על היבטים חברתיים וכלכליים, בהם מתן עדיפות לתוצרת המקומית וקידום חקלאות ישראלית". להחלטתו של הרב הראשי יש משמעות ניכרת, מכיוון שבימים כתיקונם משרד הביטחון הוא הקניין הגדול ביותר בישראל של פירות וירקות.  

הרצוג, שסבו יצחק אייזיק הלוי הרצוג כיהן כרב הראשי הראשון של ישראל, הסביר כי ההחלטה מקוממת כי "לאורך השנים אישרו הרבנים הראשיים, ובכללם גם סבי זצ"ל, לרכוש פירות וירקות מחקלאים ישראלים בשנת שמיטה על בסיס הלכת 'היתר שמיטה'".

"ניאבק בהחלטה בכל הכלים". הרצוג (פלאש 90, מרים אלשטר)

לדברי הרצוג, הנוהל הקיים עד כה התמודד עם סוגיית שנת השמיטה מבלי לפגוע בחקלאים, "וכך צריך להיות גם כעת - במידה וההחלטה תישאר על כנה בכוונת מפלגת העבודה להיאבק בה בכל הכלים הפרלמנטריים והציבוריים העומדים לרשותנו, כדי למנוע פגיעה בחקלאי ישראל".

גם ח"כ אלעזר שטרן (התנועה) מחה על ההחלטה, שאותה כינה "התרפסות נוספת בפני החרדים". שטרן, שיכהן בעבר כראש אכ"א, שאל בציניות "אולי גם יהפכו את הכשרות בצה"ל לבד"צ העדה החרדית בגלל עשרות חיילים חרדים שדורשים זאת?".

בהנהגת החקלאים זעמו בסוף השבוע על ההחלטה וקראו להדיח את הרב הראשי פרץ: "אני חושב שבמקרה הזה הצבא התבלבל - המדינה היא לא של הצבא אלא הצבא הוא של המדינה", טען דובי אמיתי, נשיא התאחדות האיכרים, "לא יעלה על הדעת שעל החלטה שערוריירתית כזו של הרב הצבאי המדינה תעבור לסדר היום". 

מצה"ל נמסר בסוף השבוע כי הצבא עובד על פיתרון לפיו רק בחצי השנה השנייה של שנת השמיטה תתבצע קנייה בחו"ל.