סוללות כיפת ברזל נפרסו שוב בדרום

לאחר ששלשום נורתה רקטה לעבר יישובי הדרום לראשונה מאז הסתיים מבצע "צוק איתן" - ולקראת החגים וחידוש המגעים בקהיר בשבוע הבא, הוחלט במערכת הביטחון להציב את מערכת כיפת ברזל במספר מקומות בדרום. בנוסף, נפרסו כוחות בגזרת עוטף עזה למניעת חדירות מהקרקע. רק היום שמעו תושבים בעוטף עזה אזעקות ואחריהן רעשי פיצוצי

מערכות כיפת ברזל נפרסו בדרום (חדשות 2)

לקראת החגים וחידוש המגעים להסדרה מול חמאס, לא לוקחים סיכונים: הערכת מצב שהתקיימה היום (חמישי) במערכת הביטחון מעלה כי ירי הרקטות מרצועת עזה לא יחודש בשבוע-שבועיים הקרובים, בהם יחול ראש השנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

למרות ההערכות, במערכת הביטחון לא לוקחים סיכונים ופרסו ביומיים האחרונים מערכות כיפת ברזל במספר מקומות בדרום. ההחלטה התקבלה בין היתר לאחר ששלשום נורתה לראשונה רקטה מרצועת עזה לעוטף עזה - שלושה שבועות לאחר שהסתיים מבצע "צוק איתן" והוסכם על הפסקת אש.

בשבוע הבא, במקביל לתחילת תקופת החגים, אמורים להתחדש גם המגעים בין ישראל לחמאס להסדרה בעזה - תקופה רגישה מאוד שגם בעטיה הוחלט לא לקחת סיכונים ולהגביר את הכוננות.

עוד חוששים במערכת הביטחון שמי מארגוני הטרור בעזה ינסו להגיב להתפתחויות בקהיר - ויפתחו בירי או שמא ייעשה ניסיון לפיגוע על ידי חדירה מן הקרקע. על מנת לספק מענה לאיום הזה, פרוסים בעוטף עזה, ובמיוחד ביישובים צמודי הגדר, כוחות רבים של צה"ל.

הבוקר: אזעקות נשמעו בדרום 

מספר אזעקות נשמעו הבוקר (חמישי) ביישובים במועצות האזוריות חוף אשקלון ושער הנגב. תושבים בעוטף עזה דיווחו על נפילה של מספר רקטות בשטחים פתוחים, אך בדיקה ראשונית של צה"ל העלתה כי מדובר בחמש אזעקות שווא.

שוב אזעקות בדרום. ארכיון (רויטרס)

הבוקר הגיע שר הביטחון משה (בוגי) יעלון לאירוע התייחדות עם זכר הנופלים במבצע "צוק איתן" שנערך בשער הנגב והתייחס להפרת הפסקת האש שלשום: "לא נאפשר עוד ירי הקרוי בטעות טפטופים. נמגר את יכולתם של ארגוני הטרור לפגוע בכם".

בשיחה עם חדשות 2 Online אמר יאיר פרג'ון, ראש מועצת חוף אשקלון, כי קיבל מספר דיווחים שלפיהם הרקטות התפוצצו בצד הפלסטיני. במקביל, הוחלט במד"א להעלות את רמת הכוננות מחשש להסלמה.

שלשום: רקטה ראשונה מאז צוק איתן

ביום שלישי האחרון, לראשונה מאז תום מבצע "צוק איתן", נורתה רקטה לעבר יישובי הדרום. גורמי ביטחון ותושבים בדרום דיווחו כי רקטה שנורתה מרצועת עזה סמוך לשעה 18:25 התפוצצה בשטח פתוח בצד הישראלי, סמוך לגדר מול קיבוץ במועצה האזורית אשכול. לאחר קרוב לשעתיים, אישרו בצה"ל את הדיווח.

זמן קצר לאחר האישור לנפילת הרקטה הגיבו בחמאס, אמרו כי לא הם אחראים לירי והדגישו: "אנחנו ממשיכים להיות מחויבים להפסקת האש".

נפילה בדרום. ארכיון (חגי הקר)

חיים ילין, ראש מועצת אשכול, אמר בעקבות חידוש הירי והנפילה בשטח המועצה כי "לא ברור האם מדובר בנפילה עקב אימונים פנימיים או ירי מכוון לעבר הישובים. כך או כך, לא נקבל ירי ספורדי לעבר הישובים שלנו. המנהיגות של מדינת ישראל תימדד באופן בו היא בוחרת להגן על תושביה - האם תוביל להסדר מדיני שיביא שקט ארוך טווח לאזור או שתמשיך במעגל האלימות הבלתי פוסקת".