איך תגיב ישראל לירי? זה מה שהבטיחו נתניהו ויעלון

ארגוני הטרור הפלסטינים הפרו את הפסקת האש שהביאה לסיום מבצע צוק איתן ושיגרו רקטה לדרום, אך בינתיים - מנהיגי ישראל שותקים. יום אחרי שהלחימה נגמרה הבטיח רה"מ נתניהו: "לא נסבול טפטופי ירי, נגיב עוד יותר חזק". יעלון הצהיר אז: "אמרנו שלא נשלים עם מציאות של ירי, אם נאלץ - נכה מכה כבדה יותר"

יום לאחר סיום מבצע "צוק איתן", התייצבו ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון יעלון מול המצלמות וסיכמו את הישגי הלחימה. השניים הבהירו בדבריהם כי ישראל לא תהיה מוכנה להשלים עם חידוש הירי לשטחה וכי התגובה לירי תהיה מוחצת. אחרי ירי הרקטה הערב (שלישי) לעבר מועצת האשכול, עומדות הכרזותיהם של השניים למבחן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אם חמאס יחדש את הירי - לא נסבול טפטופים על שום חלק של מדינת ישראל", הבהיר ראש הממשלה במסיבת העיתונאים שכונסה עם כניסת הפסקת האש לתוקף. "מה שהגבנו עכשיו - נגיב עוד יותר חזק ואנחנו ערוכים לכל אפשרות". נתניהו חזר וציין כי אחד משני יעדי המבצע הוא השבת השקט לדרום לאורך זמן.

"אמרנו מתחילת המבצע שלא נשלים עם מציאות של ירי", הוסיף השר יעלון. "אם נאלץ לעשות זאת שוב, נכה מכה כבדה יותר משהכינו במבצע".

"לא נקבל טפטופים" (חדשות 2)


יום למחרת כניסת הפסקת האש לתוקף נפגש ראש הממשלה עם ראשי מועצות בדרום וחזר בפניהם על ההתחייבות החד משמעית. בשיחה שערך עם ראש מועצת מרחבים שי חג'ג' הבטיח נתניהו כי על כל ירי מרצועת עזה, ובכלל זה שיגור פצצת מרגמה, תכה ישראל אנושות בחמאס על מנת להסיר את האיום.

"חובה להגיב בעוצמה"

הערב, סמוך לשעה 18:25, דיווחו גורמי ביטחון ותושבים בדרום כי רקטה שנורתה מרצועת עזה התפוצצה בשטח פתוח, מול קיבוץ במועצה האזורית אשכול. לא דווח על נזק או על נפגעים. לאחר קרוב לשעתיים, אישרו בצה"ל את הדיווח. זמן קצר לאחר מכן אמרו בחמאס כי אינם אחראים לירי הרקטה. "אנחנו ממשיכים להיות מחויבים להפסקת האש", הדגישו.

סגנית שר התחבורה, ח"כ ציפי חוטובלי (ליכוד), קראה הערב להגיב על ירי הרקטה. "צה"ל חייב להגיב בעוצמה על כל הפרה של הפסקת האש", אמרה. "זהו מבחן לכוח ההרתעה הישראלי. היעדר תגובה הולמת ישיב את אזרחי ישראל לשגרת האזעקות".

גם ח"כ דני דנון (ליכוד), שהודח מתפקידו כסגן שר הביטחון במהלך המבצע, הצטרף לקריאה להגיב בחריפות לירי הרקטה. "אסור להתפשר מול טרור כי הוא אינו משנה את פניו", אמר. "חובה להגיב בעוצמה למען הרתעה ולמען האמון שנתנו תושבי הדרום בהנהגה. עברו רק 21 יום וחוזרים לטפטופים של טרור. הבלגה עכשיו פירושה השלמה עם המצב".