לראשונה מאז סיום מבצע צוק איתן: רקטה נורתה לדרום

כשלושה שבועות לאחר סיום הלחימה בעזה, נורתה רקטה לשטח ישראל והתפוצצה בשטח פתוח סמוך לגדר הביטחון, מול אחד מיישובי מועצת אשכול. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. חמאס מגיב: "לא ירינו, מחוייבים להפסקת האש"

נפילה בדרום, ארכיון (חגי הקר)

לראשונה מאז תום מבצע "צוק איתן", השקט הופר: גורמי ביטחון ותושבים בדרום דיווחו כי רקטה שנורתה מרצועת עזה סמוך לשעה 18:25 התפוצצה בשטח פתוח בצד הישראלי, סמוך לגדר מול קיבוץ במועצה האזורית אשכול. לא דווח על נזק או על נפגעים. לאחר קרוב לשעתיים, אישרו בצה"ל את הדיווח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

זמן קצר לאחר האישור לנפילת הרקטה הגיבו בחמאס, אמרו כי לא הם אחראים לירי והדגישו: "אנחנו ממשיכים להיות מחויבים להפסקת האש".

חיים ילין, ראש מועצת אשכול, אמר בעקבות חידוש הירי והנפילה בשטח המועצה כי "לא ברור האם מדובר בנפילה עקב אימונים פנימיים או ירי מכוון לעבר הישובים. כך או כך, לא נקבל ירי ספורדי לעבר הישובים שלנו. המנהיגות של מדינת ישראל תימדד באופן בו היא בוחרת להגן על תושביה - האם תוביל להסדר מדיני שיביא שקט ארוך טווח לאזור או שתמשיך במעגל האלימות הבלתי פוסקת".

"מצפים מהממשלה לפעול להבאת שקט לאזור"

"יש לנו את הצבא החזק ביותר בעולם. לא צריך לפחד לנהל משא ומתן מתוך חוזק צבאי ולהביא את השקט המיוחל לעוטף עזה ולדרום", הוסיף ילין. "אנחנו מצפים מממשלת ישראל לפעול להבאת שקט לאזור, באותה נחישות שבה לחמו החיילים לנטרול איום המנהרות".

במקביל, הסכימה היום ישראל להצעת האו"ם להקמת מנגנון שיקום לרצועת עזה תחת פיקוח ובקרה. "המנגנון יאפשר התקדמות בשיקום הרצועה מחד, ושמירה על האינטרסים הביטחוניים של ישראל מאידך", נמסר מטעם מתאם פעולות הממשלה בשטחים.

המנגנון תואם בין שליח האו"ם למזרח התיכון, רוברט סרי, ראש הממשלה הפלסטיני, ראמי חמדאללה, ומתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי ואושר על ידי הדרג המדיני עוד לפני הירי.

יעלון: לא רואים סימן המרמז על אפשרות של התחדשות הירי

עוד היום התייחס שר הביטחון משה (בוגי) יעלון לחשש מהתחממות ביטחונית לקראת תקופת החגים. הוא טען כי במערכת הביטחון לא רואים סימן המרמז על אפשרות של התחדשות האש מעזה: "ישראל כבר החלה לתת מענה לצרכי הרצועה וישנה נכונות מצרית לפתוח את מעבר רפיח".

גם אתמול נאלצו התושבים למודי הקרבות לרדת למקלטים, כשאזעקה נשמעה במספר יישובים במועצה האזורית חוף אשקלון. הדי פיצוצים לא נשמעו, וכעבור זמן קצר הודיע דובר צה"ל כי מדובר באזעקת שווא של מערכת הסירנות המקומית.