המטה ללוחמה בטרור: חשש לפיגועים נגד ישראלים ויהודים באירופה

כמדי שנה לקראת חגי תשרי פרסם המטה ללוחמה בטרור את אזהרות המסע לישראלים הכוללות התרעות מפני פגיעה במטרות יהודיות וישראליות ברחבי העולם - גם במערב אירופה. לראשונה, הוזכר גם ארגון דאעש בין האיומים הפוטנציאליים. " בעקבות מבצע צוק איתן היקף האנטישמיות עלה", הזהירו במטה ללוחמה בטרור

אזהרות מסע גם באירופה. ארכיון (רויטרס)

השנה החדשה עומדת בפתח, ובמטה ללוחמה בטרור מפרסמים את אזהרות המסע לישראלים לרגל החגים. במטה הזהירו היום (שני) כי החגים "עלולים להוות מטרה לכלל גורמי הטרור למימוש פיגועים נגד יעדים ישראלים ויהודים בחו"ל", וציינו באופן ספציפי - ולראשונה - את האיום מצד ארגון דאעש. עוד נטען כי קיים חשש לפיגועיפ שיבצעו גורמי  ג'יהאד במערב אירופה, בדומה לפיגוע במוזיאון היהודי בבריסל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"על פי מידע שבידינו ממשיכים להתקיים איומי נקם בישראלים בחו"ל, בדגש על אנשי עסקים, בכירי המערכת הממלכתית לשעבר, בפיגועי הרג, או חטיפה", הזהירו במשרד ראש הממשלה. במטה הדגישו כי איום הטרור "גובר גם עקב הלחימה בעזה במסגרת מבצע 'צוק איתן' במהלכו אירעו מספר רב של הפגנות לעבר נציגויות ישראל ברחבי העולם ועלה היקף האנטישמיות". 

מתוך 193 המדינות המוכרות על ידי ישראל, קיימות 41 אזהרות מסע בסך הכל, שבהן כמובן גם מדינות המוגדרות כ"ארצות אויב". בהנחיות לרגל החגים כתב עוד כי "לאחר הפיגוע נגד מוזיאון היהודי בבריסל במאי, קיים חשש לפיגועים נוספים נגד יעדים ישראלים ויהודים ברחבי העולם, בדגש על מערב אירופה מצד גורמי ג'יהאד עולמי כולל דאעש". 

מאיימים על שלומנו בחו"ל. דאעש (רויטרס)

"ההמלצה היא להימנע מנסיעות לא חיוניות לטורקיה"

במטה דאגו להזכיר כי למרות העיסוק הרב בדאעש, גם האיומים הישנים לא פגו: ברשימת האזהרות מופיע "קמפיין הטרור העולמי של איראן וחזבאללה, שממשיך ליצור איום על יעדים ישראלים ויהודיים ברחבי העולם בדגש על יעדים 'רכים' – תיירות וסמלים יהודים כגון רבנים, ראשי קהילות, ובתי חב"ד". כמו כן הדגישו כי אזהרת המסע לסיני נותרה "חמורה" בשל פעילות ארגוני הטרור, ואיום הטרור באפריקה - ובעיקר בקניה וניגריה - נמשך ומתגבר.

החזית המתוחה עם טורקיה ניכרת גם בהנחיות הביטחון: "אזהרת המסע היא ללא שינוי וההמלצה לציבור היא להימנע מנסיעות לא חיוניות בתוקף". איסור הנסיעה למדינות אויב, בהן סוריה, עירק, אירן, לבנון, תימן וערב הסעודית כמובן נותר בעינו, וכך גם חבל כורדיסטאן בו מתנהלת לחימה עזה בין ארגון דאעש לכוחות הביטחון המקומיים.

במטה ממליצים להימנע. חופשה בטורקיה (רויטרס)

אז כיצד תישמרו מפני הטרוריסטים? במטה ללוחמה בטרור ממליצים לציבור "לקיים רמת רגישות וערנות גבוהות, לדחות כל הצעה מפתה ובלתי צפויה, בתחום העסקי, או בבילויים".

כמו כן מבקשים גורמי האבטחה מהציבור הישראלי "לדחות הזמנות בלתי צפויות לפגישות, בעיקר במקומות נידחים ובשעות החשכה, ולהימנע מלהכניס לחדר במלון, או בחדר המגורים, מבקרים חשודים, או בלתי צפויים". עוד מומלץ "לשבור שגרה" ולשנות מסלולי נסיעה ואתרי בילוי על מנת למחוק מהמפגעים.