"חיזבאללה על הגדר? לנו אמרו שהכל בסדר"

ראשי רשויות בצפון הופתעו אתמול לשמוע את התרחישים שהציג בכיר פיקוד צפון בנוגע להתעצמות חיזבאללה והאפשרות לפתיחת מלחמה ממושכת וטוענים: "ההנחייה שקיבלנו היא לשמור על שגרה". אחד מהם אמר: "יש לנו צה"ל מספיק חזק גם אם לא יקבל תוספת תקציב". תושבים הביעו חשש מפגיעה בתיירות

תיעוד פעילי חיזבאללה סמוך לגבול (חדשות 2)

איום ממשי על הצפון או מהלך מתוכנן כחלק מהקרב על תקציב הביטחון? התדריך שהעביר אתמול קצין בכיר בפיקוד הצפון לכתבים, שבמהלכו התריע מפני התעצמות חיזבאללה וממערכה אפשרית ארוכה גם בגבול הצפוני, הפתיע את התושבים ואת ראשי הרשויות באזור. לטענתם, בכל התקופה האחרונה ובמיוחד על רקע האזעקות שנשמעו במהלך מבצע "צוק איתן" הם קיבלו ממערכת הביטחון הנחייה לשמור על שגרה - ולכן הם לא מבינים מה גרם לשינוי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת ‎ 

בעקבות דבריו של הקצין הבכיר התקשרו תושבים רבים אמש לראש המועצה האזורית גליל עליון גיורא זלץ, הביעו את חששם וביקשו לברר מה השתנה. בשל הפניות הרבות שוחח ראש המועצה עם אלוף פיקוד צפון יאיר גולן שהבהיר לו כי מה שפורסם הם תרחישים שלפיהם הפיקוד נערך ומתאמן. האלוף אמר לזלץ כי אין שום שינוי במצב ובהיערכות.

ראש המועצה האזורית מבואות חרמון, בני בן מובחר, התייחס גם הוא לתרחישים שהוצגו על ידי פיקוד צפון ואמר: "הגליל שקט עכשיו - מתח תמיד היה ותמיד יהיה. אנחנו מתוחים ומוכנים לשעת חירום, אבל הגליל פורח ונשמח לארח את כל עם ישרל במהלך החג". בצל הקרב המתחמם על תקציב הביטחון, הדגיש בן מובחר כי "יש לנו צה"ל ופיקוד צפון חזקים והם יהיו כאלה - בין אם יקבלו תקציב יותר גדול או לא".

תושבים מודאגים בצפון; חשש מפגיעה בתיירות בחגים

בעלי צימרים ואתרי תיירות בצפון אומרים שאווירת המלחמה שמורגשת מדבריו של הבכיר בפיקוד צפון תפגע בתיירות. לדבריהם, משפחות כבר ביטלו חופשות בצפון בימים האחרונים והם חוששים מכך שיהיו ביטולים נוספים בקרוב.

חיזבאללה בדרך "לכבוש" חלקים מהגליל? (AP)

אתמול, בעקבות התדרוך של הקצין הבכיר והידיעות שהופיעו בתקשורת, שדיברו על תסריט של אירוע חדירה, התקבלו במשטרה עשרות טלפונים של תושבים מודאגים שביקשו לדעת אם יש מצב מיוחד. זרם השמועות הגיע גם לחמ"לים של צה"ל בצפון, שגם הם בדקו את הדיווחים השונים על ניסיון חדירה - שלמעשה היו רק תיאור תרחיש אפשרי במקרה של הסלמה.

במהלך המבצע האחרון בעזה נשמעו מספר אזעקות בגליל וברמת הגולן, אך ההנחייה של מערכת הביטחון הייתה לשמור כל הזמן על שגרה. לכן הופתעו אתמול ראשי רשויות בצפון מהתדרוכים של גורמי ביטחון על אפשרויות הסלמה.

רק לפני שבועיים קרא אלוף פיקוד הצפון יאיר גולן לתושבי ישראל לבוא ולבקר בצפון השקט: "כל מי שטייל בסוף השבוע האחרון מצא גולן רגוע וגליל רגוע. פה ושם יהיו אולי אתגרים קטנים, אבל אני משוכנע שצפויים לנו ימים טובים וסתיו נהדר. אני מזמין את כל עם ישראל לבוא לטייל פה בסתיו, זו עונה נהדרת".

בכיר בפיקוד הצפון הזהיר: "חיזבאללה ינסה לכבוש חלקים מהגליל"

אתמול (ראשון) התריע בכיר בפיקוד הצפון מפני מערכה אפשרית ארוכה, שיכולה להימשך עד 4 חודשים, גם בגבול הצפוני: "המצב בצפון הוא שקט, אנחנו לא נמצאים בהבנה שאנחנו לקראת מלחמה. מצד שני, יש הרבה התפתחויות, ישנם דברים קטנים אשר יכולים לייצר אירועים גדולים. חוסר היציבות יכול להתפתח להתפוצצות עד כדי מלחמה".

אותו גורם הדגיש כי נסראללה לא מעוניין כרגע בהתחממות הגזרה - אבל אירוע קטן עלול להוביל להתלקחות לא מתוכננת. "מעבר להתעצמות שחיזבאללה עבר, הארגון צובר ניסיון מבצעי מהמלחמה בסוריה, משפר את יכולותיו ולכן אנו נמצאים במקום אחר לגמרי", הוסיף.

"בחירום אנו מדברים על כ-30 אלף חיילים של חיזבאללה, חצי מהם התאמנו חמישה ימים בלבד בשירות הצבאי שלהם", הוא הדגיש והוסיף: "מדובר בכמה מאות לוחמים שמבצעים פשיטות. אם אנחנו מצפים שנוכל להגן על התושבים עם אפס הצלחות לאיוב - לא קיים דבר כזה. אנחנו משלים את עצמנו ואת הציבור".

גם בצה"ל בדקו דיווחים על ניסיונות חדירה (רויטרס)


"אני לא יודע להבטיח אם הם יפתיעו אותנו או לא", הוסיף. "אנחנו עם שינוי דרמטי בתוכנית ההגנה שלנו. אני יכול לומר שאם הוא יכבוש חלק משטח הארץ יש לנו את היכולות לכבוש את זה חזרה".

עוד ציין הבכיר בפיקוד הצפוני, כי יש אפשרות שבמערכה הבאה ינסו כוחות חיזבאללה לכבוש חלקים מהגליל, אך מסרב להתרגש מהאיום. "כשחיזבאללה מדבר על כיבוש הגליל הוא לא כיבוש כמו שאתם מתארים הוא יכול לכבוש את רכס הסולם ל-3-4 שעות. אם כבשנו את רמת הגולן, אז זאת לא הבעיה. הסיפור פה הוא הנרטיב וככל שנדבר יותר נוציא ממנו את העוקץ".