יעלון על התקציב: "ביטחון עולה כסף, אין מלחמות זולות"

על רקע המאבק המתחמם על תוספת של מיליארדים לתקציב הביטחון בעקבות מבצע "צוק איתן", הבהיר הבוקר שר הביטחון כי הדרישה לעוד כסף אינה תוספת אלא "תיקון של עיוות". לדבריו, אם הממשלה לא תחליט על תוספת תקציבית לביטחון, זה יהיה "מעשה בלתי אחראי מצדה"

"לא רוצה לדמיין מה היה קורה ללא תקציב הו (חדשות 2)

הקרב על תקציב הביטחון מתחמם: שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, התייחס היום (שני) למאבק המתנהל על תוספת למערכת הביטחון לאחר מבצע "צוק איתן" ועמד על החשיבות הגדולה של כספי התקציב שאפשרו את הצלחות צה"ל במבצע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ביטחון עולה כסף ואין מלחמות זולות", הבהיר הבוקר יעלון בכנס הסייבר שנערך באוניברסיטת תל אביב. "אני מנסה לדמיין את מדינת ישראל במבצע צוק איתן ללא הגנתה של כיפת ברזל, ואנו זקוקים לעוד סוללות וחימושים. צריכים מערכות נוספות כמו מטה קסמים והחץ 3. כן, זה עולה מיליארדים - כמו שאמר ראש הממשלה: חישבו על העלות הכלכלית במצב של ירי ללא הגנה".

"אני מנסה לדמיין את צה"ל לא יכולות המודיעין שבאו לידי ביטוי במבצע צוק איתן, כמו חשיפת המנהרות והירי המדויק, מה שהביא את חמאס בסופו של דבר לקבל את תנאי הפסקת האש בתנאינו, וגם זה עולה מיליארדים. אני מנסה לדמיין את מדינת ישראל ללא המכשול שהוקם בסיני וזה שהחל להיבנות בצפון, וגם זה עולה מיליארדים. אויבנו לא קופאים על השמרים", הוסיף והבהיר השר.

"בשנתיים האחרונות תקציב המדינה נפגע קשות מסיבות פוליטיות. חודש לפני מבצע צוק איתן נאלצנו להפסיק אימונים בשל חוסר בתקציב. לא מדובר בתוספת אלא בתיקון של עיוות. אם לא נעשה זאת זה יהיה מעשה בלתי אחראי מצדנו כממשלה".

נתניהו: "המיליארדים לביטחון הצילו אותנו"

אמש, לאחר שנפגש עם שר האוצר יאיר לפיד לדיון אודות גובה התוספת לתקציב הביטחון, התייצב ראש הממשלה לצידו של צה"ל בקרב על התקציב וקרא להוסיף מיליארדים למערכת הביטחון. יחד עם זאת, הדגיש כי "יש לעשות זאת בדרך אחראית ולא לדרדר את ישראל עם גירעון בלתי נשלט ואוברדרפט בינלאומי שיוצא משליטה".

הדגיש את הצורך בתוספת לביטחון. נתניהו (חדשות 2)

"אנחנו זקוקים לכסף עבור כיפות ברזל, לכסף להתמודד מול דאעש במזרח, חיזבאללה ואל-קאעידה בצפון וחמאס בדרום", הסביר נתניהו בנאום שנשא אתמול בכנס הסייבר באוניברסיטת ת"א. "המיליארדים שהחלטנו להשקיע בביטחון הצילו את כלכלת ישראל. השקענו מיליארדים באלפי מיירטים של כיפת ברזל שסייעו לכלכלה להמשיך לתפקד במערכה האחרונה".

עוד ציין ראש הממשלה כי הכסף שהושקע בביטחון מנע איומים גדולים עוד יותר והדף את הביקורות על תוספות מוגזמות. "המיליארדים שהשקענו בגדר בדרום מנעו הסתננות של זרים ושל גורמים ג'יהאדיסטים", אמר. "היתה ביקורת אז על ההוצאה המופרזת על הביטחון ואני לא רוצה לחשוב מה היה קורה אלמלא השקענו את ההשקעות האלה".

"לא נפקיר את ביטחון ישראל, אך נקיים דיון שקול ואחראי על תוספת"

שר האוצר יאיר לפיד אמר אתמול בריאיון למהדורה המרכזית בחדשות 2 כי בכוונתו להוסיף לתקציב הביטחון אך מבלי להוביל את המשק לקריסה. "אני לא מפקיר את ביטחון ישראל ולא מהמר עליו", אמר לפיד אנחנו מקיימים דיון מקצועי, זה לא בזאר טורקי".

מוכן להתגמש יותר? לפיד (חדשות 2)

משרד הביטחון דורש תוספת תקציבית של 11 מיליארד שקלים לתקציב הביטחון בשנה הבאה. על פי גורמים המעורים בנושא, לפיד מוכן כעת להתגמש מכוונתו הראשונית להעביר תוספת של בין 2 ל-3 מיליארד, כעת הוא מוכן להעביר סכום המתקרב ל-5 מיליארד שקלים.

"צריך להוסיף לביטחון אמרנו את זה כל הזמן", ציין לפיד בריאיון לחדשות 2 וסרב לדבר על מחלוקת בינו לבין ראש הממשלה. "יש לנו צרכים שקשורים לפצמ"רים, פתרון טכנולוגי למנהרות, מעילי רוח ללוחמים. זה לא אומר שאין איפה לייעל את מערכת הביטחון אבל צריך לתת כסף בלי להגיע למצב שאנחנו מחזירים את הכלכלה 20 שנה אחורה. אסור להסתכן בקריסה כלכלית בגלל זה".