הוארכה שליטת צה"ל בישיבת "עוד יוסף חי" ביצהר

משרד הביטחון וצה"ל האריכו את צו התפיסה בישיבה ביצהר, שהוצא עקב אירועים אלימים ולאומנים באזור. בצה"ל חוששים מפעולות נגד אלימות של המתיישבים, ודובר יצהר זעם על המהלך: "אפליה מכוערת ותעודת עניות לדמוקרטיה"

מג"ב ימשיך לשלוט במבנה (ישיבת עוד יוסף חי)

כוחות מג"ב לא עוזבים את בניין הישיבה ביצהר: לאחר שכוחות הביטחון היו אמורים לפנות היום (שני) את מתחם ישיבת "עוד יוסף חי", הוארך צו התפיסה במבנה בחודשיים וחצי נוספים. כפי שפורסם הבוקר לראשונה בגלי צה"ל, שר הביטחון משה (בוגי) יעלון הורה על הארכה נוספת של כעשרה שבועות של צו התפיסה על בית המדרש של ישיבת עוד יוסף חי ביצהר, כחצי שנה לאחר סגירת הישיבה וההשתלטות על המבנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הישיבה הגבוהה "עוד יוסף חי", שבראשה עומד הרב יצחק גינצבורג, נסגרה לפני כחצי שנה והצו להמשך סגירתה הוארך בפעם השנייה היום. בין היתר במערכת הביטחון מייחסים לישיבה פעילות חינוכית קיצונית וקריאה לפגיעה בערבים ובכוחות צה"ל הפועלים שלא לרוחם של אנשי הימין

בין היתר החליטו במערכת הביטחון על הצעד בעקבות השחתת מוצב צה"ל בחודש אפריל וגירוש החיילים מהיישוב. הצו הנוכחי יישאר בתוקפו במשך כעשרה שבועות, במהלכם תיבחן המדיניות העתידית מול הישיבה. למרות צו הסגירה הנוכחי למבנה, הישיבה ממשיכה לפעול בשטח היישוב באין מפריע ממבנה אחר.

חשש מעימותים בעקבות ההחלטה (חדשות 2)

בקרב תלמידי הישיבה התעורר הבוקר זעם על ההחלטה: "אחרי שבוגי הביס את החמאס אנחנו מבינים שהוא התפנה לטיפול בסכנה האמיתית למדינת ישראל, הלא היא ישיבת עוד יוסף חי", אמרו בישיבה. במערכת הביטחון חוששים לתגובה אלימה מצד תלמידי הישיבה, שבעבר ביצעו הפרות סדר במחאה על הוצאתם מהמבנה.

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון טען בפעם הקודמת שהוארך הצו כי "לתפיסת הישיבה יש השפעה חיובית ומרסנת בכל הקשור להורדת מפלס האלימות ביצהר ובסביבתה, ולחיזוק מעמד הכוחות הממלכתיים ביישוב אשר מעוניינים להקיא מקרבם את הגורמים האלימים".

בישיבה, עם זאת, ההחלטה התקבלה בזעם ובביקורת על ההנהגה הביטחונית: "מה שבטוח הוא שאת החיוך בוגי לא ימחק לנו מהפנים גם עם אלף צווים", אמרו גורמים בישיבה. "ישיבת עוד יוסף ממשיכה לעסוק בתורה במבנה זמני מתוך חרות אמיתית, וכאשר יענו אותו, כן ירבה וכן יפרוץ". גם דובר יצהר, עזרי טובי, גינה את המהלך: "השימוש בצווים אפלים כנגד ציבור המתיישבים מהווה אפליה מכוערת ותעודת עניות לדמוקרטיה".