החרדים מאמ"ן: נחליף את הסרבנים

החיילים החרדים ביחידה 8200 מצטרפים גם הם לסערה סביב מכתב הסרבנים שיצא מהיחידה, ומוחים נגדו. "כחיילים חרדים שהשאירו דעות ושיקולים שונים מאחור, אנו לא רואים מקום לאמירות מעין אלו בצה"ל בכלל, וביחידה 8200 בפרט", צוין במכתב התגובה שעליו חתומים כ-30 חיילים

ארכיון (במחנה)

כ-30 חיילים חרדים ששירתו ביחידה 8200 כחלק מתכנית "בינה בירוק", זעמו על מכתב הסרבנים שפורסם - ושלחו מכתב משל עצמם שבו הבהירו כי הם מזועזעים מבחירת החיילים ביחידה לערב שיקולים פוליטיים בשירות המילואים שלהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"כחיילים חרדים שהשאירו דעות ושיקולים שונים מאחור והתייצבו לשירות משמעותי בצה"ל, אנו לא רואים מקום לאמירות מעין אלו בצה"ל בכלל, וביחידה 8200 בפרט", הם כתבו לרמטכ"ל, ראש אמ"ן ושר הביטחון. "ככאלו המכירים את פועלה של היחידה ויכולותיה, מבינים אנו את הצורך הקריטי והאסטרטגי שבפעילות היחידה למען ביטחונה והמשך קיומה של מדינת ישראל".

הם הוסיפו כי אינם יכולים להישאר אדישים אל מול ההאשמות "חסרות השחר", לדבריהם, של חבריהם: "במהלך שירותנו נחשפנו למקרים רבים בהם יכולות היחידה ואיסוף המודיעין הביאו להצלת חיי אדם ושמירה על ביטחונה של מדינת ישראל וכלל אזרחיה. אנו מצהירים בזאת כי אנו מוכנים להחליף את אותם 43 סרבנים ולהתייצב בהתנדבות מלאה לימי מילואים כפי שיידרש על ידי היחידה". במכתבם אותו חתמו עם הציטוט "ונתתי שלום בארץ ושכבתם ואין מחריד", הם ביקשו לחזק את אנשי קהילת המודיעין בחובה ובקבע.

אחד החרדים החתומים על המכתב סיפר לחדשות 2 Online: "היה חשוב לנו להבהיר שבאמת אנחנו לא רואים ביחידה שום דבר שנוגד את המוסר והאתיקה. חלקנו הלכנו נגד הדברים שמהם באנו ובכל זאת שירתנו, ואסור לערב שיקולים פוליטיים. היחידה פועלת למען כל אזרחי המדינה ולא רק יהודים. הלך הרוח הוא ש-43 אנשים מהיחידה הכי גדולה בצה"ל מכתימים את השם שלנו".

דובר צה"ל אלמוז (חדשות 2)

צה"ל: "הטיפול המשמעתי יהיה חד וברור"

דבריהם באים לאחר שדובר צה"ל, תא"ל מוטי אלמוז, הודיע הבוקר (ראשון) כי ביחידה נערך תחקיר באשר למכתב ושהחיילים המעורבים בו יטופלו משמעתית. לדבריו, רק עשרה מתוך 43 החתומים על המכתב שייכים באמת למעגל העשייה והשאר הם חיילים המשרתים במעטפת. הוא האשים אותם בניצול השירות הצבאי להבעת עמדה פוליטית. "אנחנו בצה"ל, עד למפקדו, רואים זאת בחומרה והטיפול המשמעתי יהיה חד וברור", הוא הבהיר.

בתגובה לדבריו מסרו הסרבנים: "במקום להגיב לטענות המוסריות הקשות שהעלינו במכתבנו, מבצע דובר צה"ל מניפולציה בתיאור תפקידם של החותמים כאשר הוא יודע שמגבלות ביטחון שדה מונעות מאיתנו לענות לכך בצורה ישירה. זה פשוט לא נכון לומר שרק לעשרה מהחותמים הייתה מעורבות בעניינים שאליהם מתייחס המכתב".

דבריו של אלמוז באים לאחר שבסוף השבוע כ-200 מיוצאי היחידה שלחו מכתב נגדי למכתב הסרבנים - שבו גם הם הביעו זעזוע מהכתוב בו והדגישו שמדובר רק בקומץ בודד של יוצאי יחידת המודיעין.