השתמט משירות בצה"ל - והתגייס למארינס

בית הדין הצבאי גזר, כחלק מהסדר טיעון, 90 ימי מאסר למשתמט משירות בצה"ל, שהתגייס למארינס בצבא ארה"ב. הוא נעדר מצה"ל במשך יותר מ-9 שנים, ובית הדין התחשב בשירות ההתנדבותי שלו בצבא ארה"ב. כעת הוא ייכנס לכלא

חיילי מארינס, ארכיון (רויטרס)

הגיע ללשכת הגיוס ביבשת אחרת - וייכלא: במקום להתגייס לשירות בצה"ל, צעיר ישראלי-אמריקני התגייס למארינס בצבא ארה"ב. במשך יותר מתשע שנים הוא נעדר מהשירות בצה"ל, וכעת במסגרת הסדר טיעון הוא יישב בכלא שלושה חודשים, לצד עונש על תנאי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מכתב האישום עולה כי הנאשם עלה לישראל מארצות הברית בגיל צעיר, התחנך בה ואף השלים הליכים בלשכת הגיוס. במסגרת הליכים אלו נדחתה בקשתו להצטרף למסלול העתודה האקדמית, והנאשם בחר, בטרם גויס, לעזוב את הארץ לשם לימודים אקדמאיים ללא כל היתר מרשויות הצבא.

לאחר מכן, בחלוף חמש שנים, בחר הנאשם להתגייס למארינס - חיל הנחתים של ארה"ב. בכך, נעדר הצעיר משירות צבאי בישראל לתקופה של יותר מתשע שנים. הנאשם טען כי לא היה מודע לחובת הגיוס, וכי לנוכח שירותו הצבאי במארינס יש לפטור אותו משירות בצה"ל.

לא התייצב בבקו"ם כתשע שנים (עזרי עמרם, חדשות 2)

השופטים: "עונש מקל מאוד"

בגזר הדין, קבע בית הדין הצבאי כי הצעיר היה מודע היטב לחובת שירותו בצה"ל גם קודם למועד שבו היה עליו לשרת וגם בתקופה שלאחר מכן, בין היתר בתקופה שבה למד ללא רשות לימודים אקדמאים בגרמניה.

בית הדין הבהיר כי אין מחלוקת על כך שהשירות שביצע הנאשם במארינס הינו שירות וולונטרי ושהנאשם לא היה חייב בו על פי דין, ולפיכך קבע כי צדקה התביעה הצבאית בטענתה שיש לתת לשירות זה משקל מוגבל רק במסגרת שיקולי הענישה.

לבסוף, אימץ בית הדין את הסדר הטיעון בהתחשב במכלול הנסיבות, וביניהן הצער שהביע הנאשם על היעדרותו. השופטים קבעו כי מדובר בעונש מקל מאוד שללא ספק עושה כברת דרך ארוכה לקראת הנאשם.

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv