צה"ל נגד הסרבנים: "הטיפול המשמעתי יהיה חד וברור"

דובר צה"ל התייחס לסערת המכתב של חיילי יחידת 8200 והבהיר כי אין מקום לסרבנות בצבא: "היה כאן ניצול השירות הצבאי להבעת עמדה פוליטית". תא"ל אלמוז ציין כי רק 10 מבין 43 החותמים על המכתב "שייכים באמת למעגל העשייה והשאר הם חיילים המשרתים במעטפת"

אילוסטרציה (חדשות 2)

סערת מכתב סרבני יחידת העילית של המודיעין תטופל משמעתית בצה"ל: בעקבות המכתב שעליו חתמו 43 משרתי מילואים ביחידה 8200, בו הכריזו על סירובם "להמשיך ולהיות כלי להעמקת השלטון הצבאי בשטחים", הוחלט בצה"ל לנקוט צעדים משמעתיים נגדם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בצה"ל הבהירו הבוקר (ראשון) כי רק 10 מתוך 43 החתומים על המכתב שייכים באמת למעגל העשייה, ושאר החיילים משרתים במעטפת של היחידה. מאז הפרסום, הפך המכתב לשיחת היום ביחידה ועורר תגובת נגד מצד יוצאי היחידה, ששלחו מכתב תגובה שעליו חתומים יותר מ-200 מבוגריה.

דובר צה"ל תא"ל מוטי אלמוז אמר הבוקר כי מדובר ב"ניצול השירות הצבאי להבעת עמדה פוליטית, ואנחנו בצה"ל רואים זאת בחומרה. הטיפול המשמעתי יהיה חד וברור". אלמוז הוסיף: "אם רק יכולתי לספר פירור מעשיית חיילי היחידה, לא הייתי נדרש לשום טיעון שיבהיר עד כמה חמורים הדברים".

"אין מקום לסרבנות בצה"ל - יש מחלוקות ויש עמדות פוליטיות ואנחנו בצה"ל מהווים מכנה משותף, אולי הרחב ביותר בחברה הישראלית, ומקפידים שבעתיים על הבעת עמדות פוליטיות בפורומים שלא נועדו לשם כך", הדגיש דובר צה"ל. "אנחנו בצה"ל, עד למפקדו העליון, רואים זאת בחומרה והטיפול המשמעתי יהיה חד וברור".

החתומים על מכתב הסרבנים הגיבו על דבריו של תא"ל אלמוז ואמרו: "במקום להגיב לטענות המוסריות הקשות שהעלנו במכתבנו, מבצע דובר צה"ל מניפולציה בתיאור תפקידם של החותמים כאשר הוא יודע שמגבלות ביטחון שדה מונעות מאתנו לענות לכך בצורה ישירה. זה פשוט לא נכון לומר שרק לעשרה מהחותמים הייתה מעורבות בעניינים שעליהם מתייחס המכתב".

בוגרי היחידה הגיבו במכתב לסרבנים (חדשות 2)

"השב"כ צריך לחקור אותם"

גם שרת המשפטים ציפי לבני התייחסה הבוקר למכתב: "אני מתנגדת לסרבנות שירות מימין או משמאל. נקודה. יש דרכים אחרות וראויות להשמיע עמדות ואפילו ביקורת", כתבה בעמוד הפייסבוק שלה. "לחיילי 8200 המשרתים אני רוצה לומר: אני כשרה בקבינט מאוד מעריכה את המידע מציל חיי האדם שאתם מעבירים. תמשיכו".

תא"ל במילואים חנן גפן, מפקד 8200 לשעבר, אמר הבוקר לחדשות 2 Online כי "השב"כ צריך לחקור אותם. הם למעשה חשפו דברים שקורים בתוך היחידה ולא בסמכות. כשחייל כזה מתגייס ונשבע למודיעין הוא חותם על הצהרת סודיות. לא בסמכותו לקבוע שנושא מסוים הוא כן יכול לחשוף ונושא מסוים הוא לא יכול - אסור לחשוף שום דבר".

"אנו יודעים מתוך כל מיני עדויות שגורמים זרים מעורבים בזה ואת זה צריך לחקור", הוסיף מפקד היחידה לשעבר. "בפני מי הם חשפו את החומרים והאם בוצעו פה עבירות ביטחון".

אתמול התייחסו חיילים המשרתים ביחידה בסדיר לסערה הציבורית וטענו כי מכתב הסרבנים הוא פוליטי: "אנחנו חושבים שמישהו עומד מאחורי זה, אנשים לא סתם מתארגנים פתאום", אמר חייל המשרת ביחידה לחדשות 2 Online. "דיברנו על זה כל הזמן במשך סוף השבוע, אנחנו לא מבינים מאיפה זה בא. פתאום באמצע שום מקום, אחרי שנים שזו היחידה מספר 1, מתחילים ללכלך".

מכתב התגובה: "נמשיך להתייצב בכבוד ובגאווה לשירות בכל זמן"

הוא הדגיש כי חשוב לזכור שמדובר בקומץ קטן: "אנשים ממש מקללים אותם, הם הורסים לנו את השם. לא מספיק יש לנו אויבים בעולם? הם מלבים את זה". חייל נוסף ביחידה סיפר כי "גם המפקדים שלנו לא הבינו מאיפה זה בא פתאום. לנו זה מריח מאוד מסריח. אנחנו עושים את אחד התפקידים הכי משמעותיים בצבא ואף אחד לא יודע מה אנחנו עושים, אז איך הם מעזים לפתוח את הפה ועוד על דברים שקריים שהוצאו מהקשרם לחלוטין. זה נפל עלינו כרעם ביום בהיר".

קצין ב-8200 הבהיר כי אנשי היחידה לא יתנו לסערה שהתפתחה לפגוע בתחושת השליחות: "אנחנו יודעים טוב מאוד מה אנחנו עושים ואנחנו בטוחים בעצמנו. בטח שלא כמה עשרות אנשים, שאני לא יודע מה המניע שלהם, יצליחו לשנות את זה".

במהלך סוף השבוע חתמו מאות מיוצאי 8200 על מכתב תגובה לסרבנים, שאותו שלחו לראש הממשלה נתניהו, לשר הביטחון יעלון, לרמטכ"ל גנץ, לראש אגף המודיעין אביב כוכבי ולמפקד היחידה.

"אנו, בוגרי יחידה 8200, חיילי וחיילות מילואים בעבר ובהווה, מבקשים להביע זעזוע, שאט נפש והתנערות מוחלטת ממכתבם המצער של חברינו וחברותינו ליחידה, שבחרו בדרך הסרבנות הפוליטית והצהירו כי לא יהיו מוכנים לשרת יותר ביחידה", כתבו המוחים. "לסרבנות פוליטית אין מקום בצבא בכלל וביחידה 8200 בפרט".

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv