יעלון על מכתב הסרבנות: "מסייע לדה-לגיטימציה נגד ישראל"

שר הביטחון גינה בתוקף את המכתב שעליו חתמו עשרות חיילים וקצינים מיחידת 8200 והדגיש: "היחידה מנציחה את קיומה של מדינת ישראל, קריאה לסרבנות המבוססת על טענות שאינן תואמות את דרכה הוא ניסיון נואל ומגונה". רה"מ נתניהו פנה לאנשי היחידה: "אזרחי המדינה חבים לכם תודה"

בצל הסערה שעורר מכתב הסרבנות של יוצאי יחידת המודיעין 8200, פרסם הערב (שבת) ראש הממשלה בנימין נתניהו פוסט בפייסבוק, שבו הודה לחיילי המודיעין על עבודתם, "החשובה כל כך למען ביטחון אזרחי ישראל". שר הביטחון יעלון הדגיש: "יחידה 8200 מנציחה את קיומה של מדינת ישראל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נתניהו פנה ישירות לחיילי המודיעין וכתב: "חיילי 8200, אזרחי המדינה חבים לכם תודה על שירותכם המקצועי והמסור למדינת ישראל".

בהודעה שפרסם שר הביטחון יעלון הוא כתב כי "אני מכיר את יחידה 8200 ואת פעילותה עשרות שנים, ובוודאי מאז מוניתי לראש אמ"ן והתוודעתי להיקפי התרומה האדירה של אנשי היחידה לביטחונם של אזרחי ישראל. קציני וחיילי היחידה מבצעים עבודת קודש, לילות כימים, ועושים זאת באופן מעורר השתאות, ביצירתיות יוצאת דופן ובמסירות עצומה".

"יש דרכים אחרות לשנות" (חדשות 2)

"הניסיון לפגוע ביחידה ובפעילותה, באמצעות קריאה לסרבנות המבוססת על טענות שאינן תואמות את דרכה של היחידה ואת דרכם הערכית של אנשיה, הוא ניסיון נואל ומגונה שמסייע למסעות הדה-לגיטימציה השקריים בעולם נגד מדינת ישראל וחיילי צה"ל, על לא עוול בכפם", הדגיש יעלון. "אנשי יחידה 8200 הם מוסריים, ערכיים ומבצעים בצנעה את תפקידיהם המגוונים".

בסיום דבריו כתב: "אני מבקש לחזק אותם בעשייתם ובפעילותם החשובה כל כך לביטחונה של מדינת ישראל ולביטחונם של אזרחיה".

הרצוג: יש דרכים כיצד להתלונן וכיצד להביא את הטענות לבירור

מוקדם יותר היום יצא יושב ראש האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג, שהיה בעצמו קצין ביחידת 8200, נגד הכרזתם של 43 קציני וחיילי מילואים כי יסרבו להמשיך "לשמש כלי להעמקת השלטון הצבאי בשטחים". הרצוג כתב בדף הפייסבוק שלו: "אני מתנגד לסרבנות וסולד ממנה בכל מאודי. היחידה הזו ופעולותיה חיוניות לא רק לזמן מלחמה אלא דווקא ובעיקר לשלום".

הוא הוסיף והסביר כי "כשמדברים על הסדר מדיני וקביעת גבולות מדברים על תחנות התראה ויכולות מודיעיניות כדי לאתר ולבלום את הכוחות הקיצוניים שיעשו הכל כדי לחבל בשלום".

חותמי המכתב: "המודיעין הוא חלק בלתי נפרד

יו"ר העבודה הדגיש את החשיבות בדיווח על טעויות, אך קבע כי סרבנות אינה הדרך. "אני לא אומר שאין טעויות. בהחלט ייתכנו כאלה וההיסטוריה הצבאית של ישראל רצופה בהן, אבל יש דרכים כיצד להתלונן וכיצד להביא את הטענות לבירור ולדיון", כתב. "אני גם חושב שיש דרכים לשנות ובוודאי כשיש תחושה של עוול שנעשה במקום כזה או אחר. אבל לא בעידוד וקריאה לסרבנות או בפרסום עולמי מזיק שאת מחירו נשלם אנחנו, אזרחי ישראל".

בתחילת דבריו כתב הרצוג: "גילוי נאות, אני רב סרן ביחידה 8200 ומלווה אותה עשרות בשנים. אני אוהב את היחידה חייליה ומפקדיה. תרומתה לביטחון ישראל ואזרחיה ואף מעבר לכך היא עצומה. אלפי אלפים מאזרחי ישראל חבים לה את חייהם. מלחמה בטרור היא עבודת נמלים קשה ומורכבת שמחייבת את מיטב המוחות".

"מסרבים להמשיך ולהיות כלי להעמקת השלטון הצבאי בשטחים"

אתמול פורסם כי 43 קצינים וחיילי מילואים ביחידת המודיעין שלחו מכתב לראש הממשלה נתניהו, לרמטכ"ל גנץ ולראש אמ"ן כוכבי ובו הצהירו כי יסרבו "לקחת חלק בפעולות נגד פלסטינים".

"אנו מסרבים להמשיך ולהיות כלי להעמקת השלטון הצבאי בשטחים הכבושים", כתבו החיילים במכתבם. "במהלך השירות הצבאי למדנו כי המודיעין הוא חלק בלתי נפרד מהשליטה הצבאית בשטחים, והמידע שנאסף ונאגר פוגע בחפים מפשע ומשמש לרדיפת פוליטית וליצירת פירוד בחברה הפלסטינית".

החיילים קובלים על כך שהאוכלוסייה הפלסטינית חשופה לאמצעי ריגול ומעקב של המודיעין הישראלי ללא שום פיקוח. "בניגוד לאזרחים ישראלים או אזרחי מדינות אחרות, אין פיקוח על שיטות האיסוף, המעקב והשימוש במידע המודיעיני ביחס לפלסטינים - בין אם הם מעורבים באלימות ובין אם לא".

"קיימת תפיסה שהשירות בחיל המודיעין נטול דילמות מוסריות ותורם אך ורק לצמצום האלימות והפגיעה בחפים מפשע", כתבו במכתב, "אולם במהלך השירות הצבאי למדנו כי המודיעין הוא חלק בלתי נפרד מהשליטה הצבאית בשטחים".