תקרית בצאלים: קצין צה"ל ירה באזרח בדואי

במהלך עימות שפרץ בין קצין צה"ל לבין אזרח בדואי, ירה הקצין שני כדורים לעבר האזרח ופצע אותו באורח קשה. הפצוע נפגע בחזה ופונה במסוק כשהוא בהכרה. מבדיקה ראשונית עולה כי הקצין הרגיש ככל הנראה מאוים וחשש שהאזרח, שנכנס לשטח המטווחים, ינסה לפגוע בו

אילוסטרציה (פלאש 90)

תקרית בצאלים: קצין צה"ל ירה היום (שישי) באזרח בדואי במהלך תקרית שאירעה בשטחי אימון של הבסיס בדרום הארץ. האזרח שנורה נפגע באורח קשה בחזה ופונה על ידי מסוק כשהוא בהכרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

התקרית פרצה כתוצאה מעימות שהחל בין השניים. מבדיקה ראשונית עולה כי הקצין דיווח שלשטח המטווחים נכנסו מספר אזרחים בדואים עם שני טרקטורונים שהתעמתו איתו. אחד מהם רצה לדקור אותו עם סכין, ולכן הוא ירה לעברו שני כדורים.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "היה טרקטורון שנע בשטח שאסור לשהייה סמוך לבסיס בדרום הארץ. הכוח ניסה להרחיק אותו מספר פעמים, בשלב מסוים החשוד שלף סכין לעבר חייל צה"ל אשר השיב באש. זוהתה פגיעה. החשוד פונה לבית חולים לקבלת טיפול רפואי. שאר פרטי האירוע בבדיקה".

המתיחות הזו מורגשת גם כיום, שבועיים אחרי מבצע "צוק איתן", ובכל רחבי הארץ. במשטרת ירושלים סימנו את יום הרצח של הנער מוחמד אבו חדיר ב-2 ביולי כנקודת תפנית. מאז אותו יום חלה הידרדרות במצב הביטחוני בבירה. מהנקמה בעקבות רצח הנערים בגוש עציון, דרך חג הרמדאן שהפך טעון במיוחד השנה ושיא של תסיסה בין יהודים לערבים שנרשם במהלך מבצע "צוק איתן" - ירושלים שבה והפכה לזירת קרבות, והזעם בשטח מתורגם למספרים.

מהומות בשועפאט. ארכיון (הדס פרוש / פלאש 90)

"חודש הרמדאן השנה היה טעון במיוחד, כל שישי הוגבל גיל המתפללים דבר כמעט שלא נעשה עד כה", אמר אסי אהרוני, דובר משטרת ירושלים כשהוא משרטט תמונת מצב מורכבת בבירה. "השיא הגיע בליל אל-קאדר, אז התקבלו דיווחים על 42 אירועים בו זמנית של הפרות סדר, בחלקם של עשרות מתפרעים ובאחרים אף של מאות".

מספר אנשי הביטחון שהתמודדו עם הפרות הסדר היה גדול מהרגיל ובאותו "ליל אל-קאדר" פעלו בשטח כ-4,000 שוטרים. "מדובר בפעולה נחושה ובלתי מתפשרת גם כשהיא נעשית לאורך ימים ארוכים", ציין אהרוני. "עצרנו בחודשיים האלה כ-600 עצורים, הוגשו 240 כתבי אישום וזה לא הסוף".