האינתיפאדה השקטה בירושלים: 600 עצורים, 130 שוטרים פצועים - בחודשיים

מאז רצח הנער מוחמד אבו חדיר הפכה הבירה שוב לזירת עימותים אלימים. עשרות אירועים של הפרות סדר, שכונות שהפכו למרכזי אלימות ו-240 כתבי אישום שהוגשו. אינתיפאדה מתחת לאף

מהומות בשועפאט. ארכיון (הדס פרוש / פלאש 90)

במשטרת ירושלים מסמנים את יום הרצח של הנער מוחמד אבו חדיר ב-2 ביולי כנקודת תפנית. מאז אותו יום חלה הידרדרות במצב הביטחוני בירושלים. מהנקמה בעקבות רצח הנערים בגוש עציון, דרך חג הרמאדן שהפך טעון במיוחד השנה ושיא של תסיסה בין יהודים לערבים שנרשם במהלך מבצע "צוק איתן" - ירושלים שבה והפכה לזירת קרבות, והזעם בשטח מתורגם למספרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"חודש הרמאדן השנה היה טעון במיוחד, כל שישי הוגבל גיל המתפללים דבר כמעט שלא נעשה עד כה", אמר אסי אהרוני, דובר משטרת ירושלים כשהוא משרטט תמונת מצב מורכבת בבירה. "השיא הגיע בליל אל-קאדר, אז התקבלו דיווחים על 42 אירועים בו זמנית של הפרות סדר, בחלקם של עשרות מתפרעים ובאחרים אף של מאות".

מספר אנשי הביטחון שהתמודדו עם הפרות הסדר היה גדול מהרגיל ובאותו "ליל אל-קאדר" פעלו בשטח כ-4,000 שוטרים. "מדובר בפעולה נחושה ובלתי מתפשרת גם כשהיא נעשית לאורך ימים ארוכים", ציין אהרוני. "עצרנו בחודשיים האלה כ-600 עצורים, הוגשו 240 כתבי אישום וזה לא הסוף".

כלי חדש-ישן: הזיקוקים

כלי חדש-ישן ששולפים המתפרעים בחודשים האחרונים הם הזיקוקים, אותם יורים המפגינים לעבר השוטרים בכינון ישיר. לעיתים, משוגרים כמה זיקוקים בבת אחת על כוחות הביטחון - והדבר ניכר במספר הפצועים הרב יחסית בקרב השוטרים. גם אם מדובר בדרגות פציעה קלות, כ-130 שוטרים נפגעו בהפרות הסדר בחודשיים האחרונים, כ-30 מהם רק מאותם זיקוקי דינור.

ישנם מקומות שהפתיעו יחסית בסבב האלימות האחרון. השכונות בית חנינה ושועפאט, המוגדרות כשקטות בדרך כלל, עמדו הפעם במרכז האלימות. הרכבת הקלה, שצירה עובר בתחומן של השכונות, ספגה נזקים הנאמדים במיליוני שקלים כתוצאה מהשחתה.

יידוי אבנים על הרכבת הקלה (משטרת ישראל)

רק באירועי הרכבת הקלה, בהם השקיעו במשטרה מאמץ מיוחד, הוגשו כ-50 כתבי אישום עד היום. "בית חנינא הייתה אמורה להיות ה'אבו גוש' של ירושלים, אבל לאור האירועים ישנם תושבים יהודים רבים שחוששים לחזור למקום", מספרים גורמים במשטרה.

במשטרת ירושלים מתייחסים בסיפוק לכך שהאירועים תוחמו לשכונות בהם החלו ולא גלשו למערב העיר או למקומות רגישים אחרים. "כשהיו הפרות סדר בהר הבית, הכותל עדיין היה פתוח למבקרים", אמרו במשטרה בגאווה.

צעירים תוקפים נהגי מוניות ערבים

אל המתיחות בין יהודים לערבים מצטרפת שורה של תקריות אלימות ותקיפות מילוליות של נהגי מוניות ערבים בירושלים בשבועות האחרונים. חמישה צעירים כבר נעצרו בחשד שתקפו את נהגי העיר, והם רק חלק מגרעין קשה של קטינים שהציבו לעצמם מטרה אחת: להמאיס את החיים על נהגי מוניות ערבים בבירה ולמנוע מהם פרנסה. שיטת הפעולה שלהם היא לעמוד מסביב למונית, להפציר, ולעיתים אף לאיים על הנוסעים - שלא יעלו אל הרכב אם הנהג הוא ערבי.

ביום ראשון האחרון רשמו האירועים שיא נוסף. עשרות רעולי פנים מעיסאווייה הגיעו לגבעה הצרפתית שם השליכו בקבוקי תבערה, השחיתו והציתו אש בתחנת דלק, כשהם גורמים נזק רב. עימותים אלימים נרשמו גם במוקדים נוספים בבירה.

הסלמה בירושלים (רויטרס)

למרות זאת, במשטרה אופטימיים ואפילו מדברים בזהירות על תחושה של ירידה בעוצמתן של הפרות הסדר. "עושה רושם שהשיא כבר מאחורינו", אמרו שם. "אירוע הצתת תחנת הדלק היה היוצא מן הכלל וגם עם המתפרעים שם אנו נבוא חשבון בסופו של דבר".