סרטון חדש של חיילי האו"ם השבויים בסוריה

פקחי האו"ם מפיג'י, המוחזקים בידי ארגון ג'בהת אל-נוסרה, מופיעים בסרטון שהעלה הארגון לרשת. אחד החיילים אף מדבר במהלכו למצלמה, מציין את תאריך הצילום ואומר: "זה יום משמח, הודיעו לנו שנשתחרר בקרוב"

בשורה מעודדת במשבר הפקחים השבויים: פיג'י הודיעה הלילה (חמישי) כי 45 חיילי האו"ם המוחזקים על ידי ארגון ג'בהת אל-נוסרה תועדו "בריאים ושלמים" בסרטון חדש שהועלה ליוטיוב. במדינת האיים הביעו שמחה ממצבם של הפקחים, שצפויים לשוב לארצם בימים הקרובים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בסרטון, שאורכו 15 דקות, נראים שני גברים המדברים ביניהם בערבית, בשעה שברקע נראים החיילים מפיג'י יושבים שלובי רגליים. לקראת סוף הסרטון, מדבר אחד החיילים באנגלית, מציין את תאריך הצילום ואומר "היום ה-9 בספמטבר וזה יום משמח מאוד".

החייל ציין כי הוא חש שמחה מכיוון שנאמר לחיילים שבקרוב הם ישוחררו, כפי שדווח בימים האחרונים. לדבריו, כל החיילים "בחיים, בריאים ושלמים", וזוכים לטיפול מוצלח מצד לוחמי ג'בהת אל-נוסרה. דוברת ממשלת פיג'י, שרון סמית'-ג'ונס, אמרה כי אכן מדובר בפקחים שנשבו, וזיהתה את פניו של החייל שדיבר בסרטון.

אחד השבויים בסרטון

אתמול אמר מפקד צבא פיג'י כי הוא צופה ש-45 אזרחי ארצו המשמשים כפקחי שלום ברמת הגולן ונחטפו על ידי המורדים בסוריה ישוחררו בתוך ימים ספורים. "ארגון אל-נוסרה אישר לאו"ם שהחיילים מפיג'י ישוחררו בימים הקרובים", אמר מפקד צבא פיג'י הגנרל מוססה טיקוטוגה במסיבת עיתונאים בבירת פיג'י, סובה.

הקרבות בגולן הובילו לנפגעים גם בישראל

כשעתיים לאחר שמפקד הצבא אמר את הדברים, הממשלה המקומית ביקשה לצנן את ההתלהבות ואמרה כי אכן יש התקדמות בשיחות לשחרורם, אך אין מסגרת זמן ברורה מתי השחרור יצא אל הפועל. פיג'י, מדינת איים באוקיינוס השקט, היא אחת המדינות שאזרחיה התגייסו לכוח השלום בגולן, כוח שלא נאלץ להתמודד עם לחימה במשך כמעט ארבעה עשורים, עד לפרוץ מלחמת האזרחים בסוריה.

הפקחים נחטפו בצידו הסורי של רמת הגולן לפני כשלושה שבועות בידי ארגון מורדים קיצוני המסונף לאל קעידה, שהצליח לכבוש חלקים מהגולן מידי הצבא הסורי. זליגת הירי לישראל הובילה לנפגע קל אחד בצידו הישראלי של הגבול.

בגבול שבין ישראל לסוריה מוצב דרך קבע כוח או"ם כחלק מהסכמי הפסקת האש שנחתמו עם סיום מלחמת יום הכיפורים, ב-1974. למרות השחרור הצפוי של הפקחים, בישראל חוששים כי כוח האו"ם בגולן ידולל ויהיה לא אפקטיבי, ועל אזור החיץ ישתלטו גורמים עוינים מקרב המורדים.