חייל נפגש עם קב"נית והתאבד, משפחת החייל דורשת שתוכר כשכולה

משפחתו של חייל צה"ל שהתאבד בשנת 2012 מיד לאחר שנשפגש עם קב"נית לא תוכר כמשפחה שכולה, כך הוחלט במשרד הביטחון. המשפחה טוענת מנגד כי לא ניתנו להם את ההסברים הנדרשים. בעקבות המקרה בבסיס, הוחלט לחדד את הנהלים על פגישות עם קב"נים

ארכיון (חדשות 2)

משפחתו של חייל שהתאבד בשורות הצבא בשל קשיי הסתגלות, זועמת על משרד הביטחון לאחר שהחליט לאחרונה שלא להכיר בה כמשפחה שכולה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

החייל ששירת בבסיס חוות השומר בשנת 2012 כטירון נדון לשבעה ימי מחבוש. על פי תחקיר צה"ל, במהלך המשפט שלו הוא אמר שהוא שרוי במצוקה נפשית, ואף ציין שכבר יומיים הוא מבקש לפגוש קב"נית אך ללא מענה. לאחר פגישתו עם הקב"נית, היא לא הבחינה עדות למחלת נפש או סיכון אובדני. היא ציינה כי במהלך המפגש הוא היה רגוע ונינוח, ובתום הפגישה הוחלט כי אין מניעה שירצה עונש מאסר.

על פי הדוח הצבאי, לאחר המפגש איתה, הוא הגיע לחדרו, נטל את הנשק האישי של חייל שישן באותה עת בחדר סמוך, ואז נשמעה ירייה והוא שם קץ לחייו. בזמן שהיה עם נשק בחדר, היו חיילים שניסו לפתוח אותה - אך ללא הועיל.

מיד לאחר הירי הוזעקו למקום גורמי רפואה שחבשו את ראשו של המנוח והחלו לבצע בו פעולות החייאה וכן הוזעקו אמבולנס ומסוק. בסופו של דבר הוחלט כי יש לפנות את המנוח באמבולנס לבית החולים פורייה בטבריה, שם נקבע מותו.

למרות האמור, בפרקליטות הצבאית הוחלט שלא לנקוט צעדים משפטיים נגד גורם כלשהו, אך מצאו מקום לפעול לחידוד הצורך של מפקדים לטפל במהירות בבקשות חיילים לראות קב"ן.

עו"ד שלמה רכבי (יח"צ)

לאחר שהמשפחה ביקשה להיות מוכרת כמשפחה שכולה ממשרד הביטחון, הם הופתעו לקבל בחודש שעבר תשובה שלילית מאגף משפחות והנצחה בחודש שעבר. "בעניינכם לא מתקיימים התנאים להכרה בזכויות על פי חוק משפחות חיילים שנספו במערכה, ולפיכך תביעתכם נדחית", כתבה להם דליה ורמוט, קצינת התגמולים - מבלי לפרט.

"ההחלטה לדחות את תביעת מרשנו להכרה בזכויות על פי חוק משפחות חיילים נותרה בלתי מנומקת", כתב עורך הדין של המשפחה שלמה רכבי, שביקש ממשרד הביטחון את הנימוקים. "למיטב ידיעתנו, החלטתכם עומדת בסתירה להחלטות שהתקבלו במשרד הביטחון בתיקים דומים".

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה כי "לאחר בדיקה מעמיקה של פניית ההורים הוחלט כי לא מתקיימים התנאים להכרה בזכויות עפ"י חוק משפחות חיילים שנספו במערכה ותביעתם נדחתה. מפאת צנעת הפרט לא נוכל להתייחס מעבר לאמור. למשפחה נתנה אפשרות ערעור להחלטה בתוך 30 יום מיום קבלת המכתב".

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv