צפו: קרן הלייזר שתנסה להתמודד עם איום הפצמ"רים

מערכת חדשה שעוברת כעת ניסויים בארה"ב מעלה תקווה כי בעתיד הקרוב אפשר יהיה להתמודד עם פצצות מרגמה. המערכת משגרת קרן לייזר לעבר הפצצה ומנטרלת אותה בעודה באוויר. המערכת עדיין רחוקה מלהיות זמינה, אבל הניסויים האחרונים בארה"ב מעודדים מאוד

ענקית התעופה והחלל האמריקנית "בואינג", בשיתוף פעולה עם גורמים מישראל, ביצעה ניסוי מוצלח במערכת לייזר חדשה שתנסה ליירט פצמ"רים בעודם באוויר. המערכת נמצאת עדיין בשלבי ניסוי והיא רחוקה מלהיות מבצעית, אך הניסוי מעורר אופטימיות לגבי התמודדות בעתיד עם ירי של פצצות מרגמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במבצע צוק איתן, בעוד שהרקטות ארוכות הטווח לעבר יישובי הדרום וגוש דן גרמו למעט מאוד נזק, דווקא פצצות המרגמה הקטנות וקצרות הטווח גרמו לנפגעים, כולל למותו של דניאל טרגרמן ז"ל שנפגע מרסיס של פצמ"ר בביתו.

באחד הניסויים שערכה בואינג בתנאי מזג אוויר קשים, המערכת הצליחה ליירט את המטרה שהוצבה לה ועמדה במשימה של איתור, הינעלות על המטרה והשמדתה באופן מלא. בניסויים אחרים היא הצליחה ליירט שבעה פצמ"רים במקביל.

המערכת פועלת כשהיא משגרת קרן לייזר עוצמתית במיוחד לעבר פצצת המרגמה ומחממת אותו עד שהוא מתפוצץ באוויר. המערכת מותקנת על משאית, שיכולה להגן על אזור בשטח של יישוב קטן.

המערכת עדיין איננה מוצר זמין לשימוש. יבוצעו עוד ניסויים רבים לפני שבואינג יחלו למכור אותה לקונים ברחבי העולם, דבר שגם יחייב את אישור משרד ההגנה האמריקני. אבל, הניסוי הוכיח שיש מקום לאופטימיות ושהטכנולוגיה קיימת, גם אם היא עדיין לא מוכנה לשימוש, וייתכן שבעתיד היא תספק פתרון לפצצות קצרות הטווח.