גלנט: לא פוסל התמודדות על תפקיד הרמטכ"ל

בשבוע בו הסתיימה החקירה בפרשה שבצילה ניטל ממנו תפקיד הרמטכ"ל, התייחס האלוף (במיל') יואב גלנט לאפשרות כי ישוב ויתמודד על המשרה. "יש ממשלה בירושלים, אם היא תקרא לי לדגל אני אפעל", אמר לחדשות 2. הוא סרב להתייחס להמלצה להעמיד לדין את אשכנזי אך ציין: "לא אדבר על איומים על הדמוקרטיה"

אחרי שהשבוע המליצה המשטרה להעמיד לדין את הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, בפרשה שנשאה בתחילה את שמו וכיום נודעת כ"פרשת מסמך הרפז", סרב האלוף (במיל') יואב גלנט להתייחס לממצאי החקירה. יחד עם זאת, רמז כי אם יתבקש לכך, לא יפסול לשוב ולהתמודד על תפקיד הרמטכ"ל - תפקיד שנלקח ממנו בעוד צילה של הפרשה מרחף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אתה עדיין רוצה להיות רמטכ"ל? נשאל גלנט והשיב: "יש ממשלה בירושלים, אם היא תקרא לי לדגל אני אפעל".

באשר להמלצה להעמיד לדין את הרמטכ"ל לשעבר ואיתו את עוזרו לשעבר, ארז וינר, הפרקליט הצבאי דאז ומזכיר הממשלה היום, אביחי מנדלבליט, אל"מ במיל' גבי סיבוני , דובר צה"ל לשעבר אבי בניהו ובועז הרפז - סרב גלנט להתייחס במישרין.

"אני באתי לדבר על צבא ביטחון ואיומים חיצוניים על העם היושב בציון. באשר לאיומים פנימיים על הדמוקרטיה הישראלית אני משאיר את זה לגורמים שאמונים על הנושא", אמר.

המלצה להעמיד לדין את אשכנזי (AP)

האלוף במיל', שהוכפש "במסמך הרפז", במהלך המירוץ לרמטכ"לות מבקש להמתין לתוצאות החקירה - טרם תגובותו. "אני בד"כ מדבר על מה שאני מכיר היטב ולאור העובדות. התמונה פה עדיין לא מספיק ברורה בהקשר לנתונים אני מכיר את הדברים כפי שהם נעשו, כשאני אחליט לדבר, אני אדבר ואני מניח שזה יהיה שונה ממה שנאמר כאן".

החקירה, שהסתיימה השבוע, החלה בשנת 2010 לאחר שבתוכנית "אולפן שישי" של חדשות 2 נחשף מסמך שהכיל הנחיות לבניית תדמית חיובית למי שהיה אז אחד המועמדים למשרת הרמטכ"ל, יואב גלנט והוראות להכפשתם של מועמדים אחרים.

המסמך, שכונה בהתחלה "מסמך גלנט" זכה בהמשך לכינוי "מסמך הרפז", לאחר שלפי החשד מי שעמד מאחוריו היה בועז הרפז, קצין צה"ל במילואים. במסגרת החקירה התגבשה תשתית ראייתית נגד הרפז לביצוע עבירות זיוף בנסיבות מחמירות ושיבוש הליכי חקירה.

ארז וינר (חדשות 2)

בעקבות החומרים שנחשפו עלה חשד למעורבותם של שותפים נוספים בזיופו של אותו מסמך. ממצאי החקירה חיזקו את התשתית הראייתית לעבירות הזיוף ושיבוש הליכי משפט על ידי הרפז לבדו ונשללה מעורבותם של הרמטכ"ל לשעבר אשכנזי, עוזר הרמטכ"ל לשעבר ארז וינר ודובר צה"ל לשעבר אבי בניהו בזיוף המסמך. בנוסף, התחזקה הסברה כי השלושה חשבו כי מדובר במסמך אותנטי.

יחד עם זאת נחקר חשד כי אשכנזי ווינר, ביחד עם הפצ"ר לשעבר מנדלבליט ואל"מ במיל' גבי סיבוני - היו מעורבים בניסיון לשבש את החקירה שנגעה בזיוף "מסמך הרפז".

בנוסף עלה מהחקירה עלה כי הרמטכ"ל לשעבר אשכנזי, עוזרו לשעבר וינר, דובר צה"ל לשעבר, אבי בניהו, ובועז הרפז עסקו באיסוף חומר - שיש בו בכדי להטיל דופי בהתנהלותו שר הביטחון דאז אהוד ברק ואנשי לשכתו. בין היתר, לפי החשד הפעילו הארבעה אחרים - זאת במסגרת היחסים המתוחים ששררו אז בין לשכת הרמטכ"ל ללשכת שר הביטחון.