צה"ל תקף עמדה של צבא סוריה

צופרי האזעקה רעמו ביישובים בצפון רמת הגולן לאחר שמערכת ההתרעה איכנה שיגור לעבר ישראל. נפילה אותרה בצפון רמת הגולן, ככל הנראה זליגה מהקרבות בקוניטרה. אין נפגעים. צה"ל הגיב בירי טיל מדויק

ארכיון (חדשות 2)

זליגת ירי נוספת מסוריה לישראל: אזעקות נשמעו היום (חמישי) סמוך לשעה 13:15 בצפון רמת הגולן, ולאחר מכן אותרה נפילה אחת בשטח פתוח ללא נפגעים וללא נזק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

משעות הבוקר מתנהלת לחימה עזה בין המורדים לכוחות אסד באזור קוניטרה, ועל פי מקור הנפילה היא זליגת ירי מן הלחימה ולא ירי מכוון לעבר ישראל. מערכת הביטחון בודקת את מקור הירי.

בתגובה לירי תקף צה"ל עמדה של צבא סוריה הסמוכה לגדר הגבול, באמצעות טיל מדויק מסוג "תמוז". מדובר צה"ל נמסר כי זוהתה פגיעה במטרה. "צה"ל רואה בצבא הסורי כגורם אחראי לכל ירי לעבר ישראל", נאמר בהודעה.

עומר, תושב קיבוץ אורטל בו נשמעה האזעקה, סיפר לחדשות 2 Online: "הייתה אזעקה קצרה. שמענו הדי פיצוצים רחוקים, אבל זה די רגיל פה לאחרונה בשל הלחימה בגבול. אנשים בקיבוץ לא נלחצו ולא נכנסו למקלט". עומר הוסיף כי האזעקה האחרונה הייתה לפני כשבועיים. ביישובים סמוכים טענו תושבים כי לא הופעלה אזעקה למרות שדווח על איכון באזורם.

ביום שני האחרון התפוצצה פצצת מרגמה שנורתה במהלך הקרבות באזור קוניטרה בשטח פתוח בצד הישראלי של רמת הגולן. איש לא נפגע ולא נגרם נזק, אך המרחב הוכרז כשטח צבאי וחקלאים שעבדו במטעים הסמוכים פונו מהמקום.

כוחות צה"ל באזור הגבול, ארכיון (קבוצת תקשורת צפון)

"לא מזהים מגמה של לוחמה נגד ישראל"

גורם צבאי בכיר העריך השבוע כי הלחימה בסוריה לא מופנית לעבר ישראל בשלב זה: "הימים האחרונים הם ימים של השתנות בגזרה הזו, ואנו עוקבים אחר ההתפתחויות מקרוב. הלחימה בין הפלגים השונים בסוריה נמשכת, ואנו לא מזהים כרגע מגמה של לוחמה נגד ישראל".

"הלחימה כרגע לא מופנית נגד ישראל אלא מתנהלת בסמוך לגדר. הכוחות המורדים כבשו את מעבר קוניטרה החדשה וכמעט כל הגבול נמצא בשליטת מורדים. אם זה יימשך כך - צפוי שרוב רמת הגולן הסורית תהיה בשליטתם", הוסיף הגורם הבכיר.

על פי ההערכות, בין 1,500 ל-2,000 לוחמים המשתייכים לגדודי המורדים נמצאים כעת במרחב הגבול עם ישראל. לוחמי ארגון הטרור דאעש, לעומת זאת, אינם מצויים בגזרת הגולן הקרובה לגבול. "יש בסוריה הרבה ניידות של אמצעי לחימה, לא לכל קבוצת מורדים יש כל מה שצריך כדי להמשיך בלחימה באופן בו הם מעוניינים. עקב התחממות הגזרה בימים האחרונים, יש כרגע דילול בכוחות האו"ם - אולם זה לא מה שישפיע על ביטחון המדינה", סיכם הגורם הצבאי.