החיילים חזרו למרפאות הצבאיות: מעכשיו יקבלו פחות גימלים?

השבוע חזרו חיילי הקריה ותל השומר למרפאות הצבאיות, זאת לאחר שחשפנו לפני שנה את הההחלטה בנושא בשל חלוקת גימלים מופרזת. בצבא מעריכים כי כמות הגימלים תרד, ואף יאפשרו לחיילים להזמין תור לרופא בסמארטפון או באינטרנט. אז איך המעבר בחזרה לצבא ישפיע על החיילים? כל הפרטים

המרפאות החדשות (דובר צה"ל)

לפני יותר משלוש שנים צה"ל החל להפנות את החיילים שמשרתים בקריה ובתל השומר לטיפול בקופות חולים אזרחיות, מה שהביא לעלייה דרסטית במספר הגימלים שחולקו לחיילים. לפני כשנה חשף כתבנו יואב אבן במהדורה המרכזית כי ההליך יופסק, ואכן החל מהשבוע החיילים החלו לקבל טיפול במרפאות חדשות שהוקמו בבסיסי הקריה ותל השומר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בימים אלה השיקו בצבא את שתי המרפאות הכוללות שירותי רפואת מומחים, מעבדה, מרפאת שיניים ועוד. בצבא מציינים כי הושקע כסף רב על מנת להיטיב את השירות עם אנשי הקבע וחיילי החובה, שהתרגלו בשנים האחרונות לטיפול מהיר וזמין יותר מזה שהורגלו אליו בצה"ל. בנוסף, פועל בשנים האחרונות מוקד "מכל הלב" (6690*) בו כל חיילי צה"ל יכולים לפנות ולקבוע תור למומחה ולהתייעץ עם אחות.

במהלך התקופה בה טופלו החיילים במרפאות החוץ-צבאיות, מספר הגימלים זינק פי חמישה ומספר הפטורים - פי שלושה. בצה"ל הבינו שמדובר בבעיה גדולה. עם זאת, ההחלטה לחזור למרפאות בתוך הבסיסים הוסברה בצה"ל במילוי החוסר שנוצר ברופאים, ולא בשל הגידול בפטורים הרפואיים.

בקרוב תור בלחיצת כפתור (דובר צה"ל)

אל"מ ד"ר סלמאן זרקא, ראש מחלקת שירותי הבריאות בצה"ל, הסביר בשיחה עם חדשות 2 Online כי בעת שהיה מפקד הרפואה של פיקוד צפון בשנת 2011 למשל, היה מחסור קשה ברופאים. "אני זוכר שפרט לגדודי החי"ר לא היו רופאים בגדודים - וזו הסיבה שיצאנו למיקור חוץ. מאז הקמנו בית ספר לרפואה, מסלול לאחיות פסדה וגם בתי ספר לרפואת שיניים".

איך המעבר ישפיע על החיילים?

"החייל יפנה למרפאה צבאית לקבל מענה רפואית: יש בה אמצעים כמו במערכות האזרחיות. חייל שמרגיש לא טוב קובע תור במרפאה הצבאית והוא ייבדק על ידי רופא שיעקוב אחריו וילווה אותו בסיוע אחיות וצוות חובשים. אם החייל חש בבעיה אקוטית, הוא לא צריך לקבוע תור וצוות הרופאים ייתנו לו מענה מידי".

מה עם הגימלים?

"לא קיים שום מסמך היום ולא בעבר שמנחה את רופאי צה"ל לא לתת גימלים. אין הנחיה כזאת, גם לא פיקודית, ולנגד עיני הרופא הצבאי נמצאת בריאותו של החייל והמטופל. אין לי יעד להוריד את מספר הגימלים.

"אני חושב שקופות החולים נתנו לחיילים שירות טוב על פי הנורמות במערכת האזרחית וזה בסדר גמור, אבל הרופאים האלה לא עסקו בכשירות צבאית. לא חזרנו הביתה בגלל בעיית הגימלים - אכן בעיית הגימלים הטרידה, אבל יותר בגלל שחיל הרפואה לא מימש את התפקיד שלו כרפואה צבאית". עם זאת, ד"ר זרקא העריך כי מספר הגימלים יירד.

פה לא תקבלו גימל. בית המרקחת החדש (דובר צה"ל)

רופא צבאי - בלחיצת כפתור

אחת המעלות הגדולות במעבר שנעשה לפני מספר שנים לקופות החולים האזרחיות היה זמינות התורים. למעשה, חיילים יכלו להזמין תורים לרופאי משפחה ולרופאים מומחים בלחיצת כפתור באינטרנט או בסמארטפון, מה שהם לא יכולים לעשות בצה"ל, ולכן רבים מהחיילים ששמעו על החזרה לצה"ל - התאכזבו.

עם זאת, אנו יכולים לבשר להם שבחיל הרפואה ישיקו בתקופה הקרובה במרפאות הקריה ותל השומר אפשרות להזמין תור באמצעות אתר האינטרנט האזרחי של חיל הרפואה, ואף מפתחים אפליקציה לצורך הזה. על פי אל"מ ד"ר זרקא, התכנון הוא להחיל את האפשרות הזו לכל המרפאות הצבא בעתיד.

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv