עזיבת העמדות בדרום: "די לגרום סבל"

לאחר 50 ימים של לחימה שבהם נסדקה תחושת הביטחון של התושבים, עזבה פלוגת הנח"ל את נתיב העשרה. ראשי המועצות מותחים כעת ביקורת על המהלך: "זה לא מקצועי, האבטחה תורמת לתחושת המוגנות שלנו"

החיילים כבר לא בשטח? אילוסטרציה (דובר צה"ל)

הפרסום הבוקר (שני) בחדשות 2 Online שלפיו פלוגת הנח"ל שהוצבה ביישוב נתיב העשרה עזבה את המקום מבלי שכח אחר החליף אותה גרם לזעם רב בקרב התושבים וראשי המועצות באזור. למרות הטענות של צה"ל כי כוח גבעתי מקיים משימות להגנת היישוב, אומר ראש מועצת חוף אשקלון יאיר פרג'ון כי מדובר במעשה "לא מקצועי שיש לתקנו במהירות האפשרית. די לגרום סבל לאנשים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

פרג'ון, שהיישוב נתיב העשרה נמצא בתחומי המועצה האזורית שלו, אמר בשיחה עם חדשות 2 Online כי הוא בודק את העניין באופן אישי, זאת לאחר שעודכן מתושבים על כך. "הייתה שם מסגרת אורגנית והייתה מסגרת חירום, אבל נשארה רק מסגרת חירומית - ואם יש אירוע הם עוזבים ולכן אני מטפל בזה".

אל הדברים התייחס גם ראש המועצה האזורית שער הנגב אלון שוסטר, שמתח ביקורת ההחלטה החד-צדדית של צה"ל לעזוב את המקום. "שינוי בתצורת השמירה צריך לתאם, אין מקום לשינוי מבלי ליידע", אמר ראש המועצה. "אבטחה בתוך היישוב קשורה גם לתחושת המוגנות ואין לזלזל בזה".

פרג'ון ושוסטר עם רה"מ, ארכיון (לע"מ)

עוד הוסיף שוסטר כי הוא מקפיד שלא יהיה חסר כוח אדם בכל התקופה עד להקמת המרחב המבצעי החדש של צה"ל שכולל אמצעי הגנה חדשים. "עד שזה יקרה צריך לדאוג שיהיו מספיק חיילים. סיכמנו שבתקופה הראשונה יהיה כוח שמירה מקומי בתוך היישוב עצמו ובמגבלות כוח אדם עושים זאת", הדגיש שוסטר.

יו"ר הוועד המקומי של נתיב העשרה, פנינה רוגולסקי, הדגישה כי בצבא בודקים את הנושא. "נראה שהמפקדים הבכירים לא יודעים מה קורה שם, הבטיחו לנו שיהיה פה כוח כל הזמן בתוך היישוב ואין פה אף אחד, איזה מין דבר זה? איך זה קורה? - זו תקלה חמורה", אמרה.

באשר לטענות צה"ל כי עדיין יש חיילים מחוץ ליישוב המאבטחים את המקום, טענה רגולסקי כי "אין דבר כזה, מחוץ ליישוב זה עזה, כרגע לא שומרים עלינו".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "כוח של חטיבת גבעתי נמצא ביישוב נתיב העשרה למשימות הגנה ושמירה על היישוב. פריסת הכוחות בתוך היישוב נקבעת בהתאם לשיקולים מבצעיים והערכות מצב".